کد خبر: ۲۵۸۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
طبق اعلام گمرک ایران، مشکل پیش آمده برای ترخیص محموله یونجه خریداری شده از روسیه به عدم ارائه مجوزهای لازم از سوی وارد کننده بر می‌گردد و تا زمانی که مستندات این مجوزها در سیستم بارگذاری نشود، گمرک امکان ترخیص ندارد.

دلیل عدم ترخیص محموله ۲۱ تنی یونجه از گمرک

به گزارش اعتدال، اخیرا اعلام شد که محموله یونجه‌ای جهت تامین خوراک دام که از روسیه خریداری شده در گمرک آستارا مانده و با مشکل ترخیص مواجه است.

پیگیری ایسنا از گمرک ایران در رابطه با ماجرای این محموله با این توضیح سخنگوی گمرک همراه بود که روز ۲۴ آبان‌ماه محموله حدود ۲۱ تنی یونجه به گمرک اظهار شده که بلافاصله در ۲۵ آبان‌ماه به کارشناس مجازی ارجاع شده است، بر این اساس صاحب کالا با اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های همجوار همچنین دریافت کد منشا ارز و شناسه ارزش امکان ترخیص خواهد داشت، چرا که گمرک یک سازمان مجری است و تا هنگامی که تمامی مجوزهای قانونی صادر نشود ترخیصی صورت نمی‌گیرد.

لطیفی با اعلام این‌که تاکنون وارد کننده اقدام کافی را برای ارائه مجوزهای لازم انجام نداده است یادآور شد: در ششم آذرماه در کامنتی اعلام کرده که مجوز وزارت جهاد کشاورزی را دریافت کرده است در حالی که این برخلاف رویه گمرکی بوده و باید تمامی مجوزهای لازم اخذ شده در سیستم بارگذاری شود که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به این‌که صاحب کالا باید نسبت به اخذ مجوزها اقدام و در اسرع وقت محموله را تعیین تکلیف کند، یادآور شد: با گذشت زمان در صورت عدم ورود صاحب کالا و البته به دلیل نبود فضای کافی در گمرک برای نگهداری محموله وارداتی، اخطار متروکه از سوی گمرک صادر خواهد شد و در صورت عدم رسیدگی در زمان تعیین شده، محموله جهت تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌شود.

این در حالی است که اخیرا مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای با طرف روسی جهت خرید ۱۵۰ هزار تن یونجه برای حمایت از دامداران در شرایط خشکسالی، گفته است که بخشی از این محموله به دلیل ایرادات وارد شده از سوی سازمان حفظ نباتات در گمرک مانده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری