کد خبر: ۲۵۸۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
معاون سخنگوی سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره توافق جدید ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که از تلاش ایران برای تعامل سازنده با آژانس حمایت می کنیم.

سازمان ملل: از تلاش ایران برای تعامل سازنده با آژانس حمایت می‌کنیم

به گزارش اعتدال به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان ملل، فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل روز در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا دبیرکل سازمان ملل واکنشی به توافق جدید ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه تجهیزات نظارتی آژانس در تاسیسات کرج داشته است یا نه و آیا این رخداد مفیدی خواهد بود یا نه، گفت: ما با همکارانمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تماسیم و آن ها در حال بررسی این موضوع هستند. ما اول صبر می کنیم ببینیم واکنش آنها چه خواهد بود. البته ما از هر گونه تلاش ایران برای تعامل سازنده با آژانس حمایت می کنیم. همان طور که گفتم، خانم دیکارلو، معاون سیاسی دبیرکل روشن ساخته است، ما از ایران می خواهیم به تمامی جنبه های هسته ای برجام [توافق هسته ای] پایبند باشد و مسلما از آنها می خواهیم همکاری تمام و کمالی با آژانس داشته باشند.

این سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به این سوال که سازمان ملل چه دیدگاهی راجع به لغو تحریم های ایران در جریان مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین دارد و آیا از نظر آن، این تحریم ها باید پیش از انجام شدن توافق و جهت ایجاد انگیزه در مذاکرات برای ایران لغو شوند یا لغوشان باید در طی اقدامات متوالی اعتمادسازی انجام بگیرد، گفت: چیزی که خانم دیکارلو گفته، به وضوح این است که او و دبیرکل هر دو از آمریکا می خواهند تحریم های ایران را طبق برجام لغو کند یا معافیت هایی از آن ها ایجاد کند. درباره ایران هم، او مانند دبیرکل از ایران خواسته است اقدامات ناسازگار با تعهدات برجامی اش را به حالت قبل بازگرداند.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره لغو تحریم ها مبنی بر این که با توجه به خواسته ایران مبنی بر این که آمریکا اول باید تمامی تحریم ها را لغو کند، سازمان ملل چه دیدگاهی در این باره دارد، بیان کرد: طرفین توافق خودشان در حال مذاکره هستند و ما می گذاریم خودشان بیشتر درباره چگونگی حل کردن این مسئله گفت و گوهای بیشتری انجام دهند. خواسته ما در این زمینه به وضوح از سوی رزماری دیکارلو معاون سیاسی دبیرکل تشریح شده است.

اظهارات فرحان حق در پی این مطرح می شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام توافق با تهران، تاکید کرد که توافق با ایران در خصوص تعویض دوربین‌های نظارتی در تاسیسات کرج پیشرفت بزرگی در "فعالیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی در ایران" محسوب می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این بیانیه با اشاره به اینکه دوربین‌های تاسیسات کرج "طی روزهای آتی" تعویض خواهند شد، آورده است: این توافق به ما اجازه می‌دهد که پیوستگی اطلاعات لازم در این تاسیسات را حفظ کنیم.

در انتهای بیانیه بر تعویض دوربین‌ها و فعالیت‌های فنی آژانس در تاسیسات کرج ذیل توافق ایران و آژانس تا پیش از پایان دسامبر ۲۰۲۱ تاکید شده است.

افزون بر این، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و رزماری دیکارلو معاون سیاسی او روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل از آمریکا خواستند تحریم های ایران را لغو کرده یا معافیت کشورهای وارد کننده نفت ایران، را تمدید کند.

دیکارلو در این نشست شورای امنیت با موضوع منع اشاعه تسلیحات هسته ای گفت: من و دبیرکل از آمریکا می خواهیم تحریم ها علیه ایران را لغو کند یا طبق چیزی که در برجام مقرر شده، معافیت هایی از این تحریم ها اعمال کند و معافیت های مربوط به تجارت نفت با ایران را تمدید کند.

او افزود: همچین تمدید معافیت از تحریم ها مربوط به برخی فعالیت های هسته ای غیرنظامی در نیروگاه بوشهر، تاسیسات فردو و رآکتور اراک حائز اهمیت است. تمدید معافیت از تحریم ها علاوه بر این، برای انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران در ازای اورانیوم طبیعی لازم است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری