کد خبر: ۲۵۸۳۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
میر تاج الدینیدرباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جز گندم و دارو حذف کرده و راهکارهایی برای جبران قدرت خرید مردم در نظر گرفته است یعنی آن مقدار که ارز ترجیحی برداشته می‌شود متناسب با آن یارانه به جامعه هدف داده شده و یارانه نقدی افزایش پیدا می‌کند.

یارانه نقدی افزایش پیدا می‌کند

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: با توجه به اینکه این بودجه، اولین بودجه دولت سیزدهم است می‌توان آن را دارای استحکام خوب با هدف‌گذاری مطلوب توصیف کرد از جمله آن رشد ۸ درصدی که ۴.۵ درصد برای سرمایه‌گذاری و ۳.۵ درصد برای ارتقای بهره‌وری در نظر گرفته شده است.
وی افزود: همچنین در بودجه سهم استان‌ها در رشد اقتصادی و نیز سهم بخش‌های مختلف اقتصاد، ساختمان، کشاورزی و خدمات تعیین شده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کسری تراز گفت: در بودجه ۱۴۰۱ نسبت به بودجه ۱۴۰۰ کسری تراز بهبود پیدا کرده است. امسال کسری تراز ۴۶۰ همت بود که در بودجه سال آینده حدود ۳۰۰ همت شده یعنی نزدیک به یک سوم یا ۳۰ تا ۳۵ درصد بهبود پیدا کرده است. از جهت کنترل تورم هم چون تکیه بودجه بر خلق پول و اوراق مشارکت کم شده می توان گفت که تورم در سال آینده مسیر نزولی خواهد داشت البته اگر مسائل دیگری در اقتصاد پیش نیاید.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه بودجه تورم‌زا بسته نشده است،‌ گفت: در مورد اینکه چقدر رشد ۸ درصدی قابل تحقق است باید این موضوع بررسی شود.

میرتاج الدینی درباره میزان افزایش حقوق کارکنان گفت: افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد نیست بلکه پلکانی تا ۲۹ درصد است یعنی کسانی که حقوق بالایی دریافت می‌کنند افزایش حقوق ۱۰ تا ۱۷ درصد خواهند داشت بنابراین درست نیست که گفته می شود حقوق‌ها برای سال آینده ۱۰ درصد افزایش دارد.

وی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم گفت: دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جز گندم و دارو حذف کرده و راهکارهایی برای جبران قدرت خرید مردم در نظر گرفته است یعنی آن مقدار که ارز ترجیحی برداشته می‌شود متناسب با آن یارانه به جامعه هدف داده شده و یارانه نقدی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع هم تورم‌زا نیست لذا می‌توان گفت که با حذف ارز ترجیحی و کنترل های مناسب دولت تورم به وجود نمی‌آید.

روز یکشنبه ۲۱ آذر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد و کار بررسی لایحه طبق گفته سخنگوی هیات رییسه مجلس از روز ۲۴ آذر مجلس شروع می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری