کد خبر: ۲۵۸۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۷
مذاکره با اهداف آرمانگرایانه بی نتیجه است/ سعید جلیلی در پشت صحنه هدایت کار مذاکرات است/ باقری کنی و جلیلی یارغار هم هستند/انتقاد از بهره برداری ناچیز ایران از توافق ۲۵ساله با چین

به گزارش اعتدال ، منصور حقیقت پور، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفت و گو با جمهوریت درباره مذاکرات اخیر احیاء برجام  و افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر گفت: هنوز برای قضاوت درباره مذاکرات زود است، افزایش قیمت دلار هم عادی است و پیش از این هم جامعه تاثیرات منفی را از مذاکرات گرفته و این مساله ای طبیعی است.

حقیقت پور درباره تفاوت های بین تیم مذاکره کننده در دولت قبل و دولت فعلی نیز گفت: ترکیب تیم مذاکره کننده متفاوت از ترکیب قبلی است و روش هایی که در پیش گرفته اند نیز با روش های تیم قبلی فرق دارد، به نظر می‌رسد در گذشته تسلط بیشتری نسبت به رقبا و مقابلین مذاکره، در بین تیم مذاکره کننده وجود داشت.

وی با اشاره به هدف گذاری تیم مذاکره کننده فعلی برای مذاکرات وین نیز تاکید کرد: این دوستان برای مذاکرات اهدافی را تعیین کردند که دسترسی به آن ها سخت است و برای مذاکرات باید اهدافی مد نظر قرار بگیرد که قابل وصول باشد .

در مذاکرات دیپلماسی « چشم انداز» با «هدف» تفاوت دارد

مشاور رییس مجلس دهم با تاکید بر این که « باید دقت کرد که در مذاکرات دیپلماسی ، چشم‌انداز با هدف تفاوت می کند»، افزود : نباید نگاه چشم اندازی به مذاکرات داشت ، بلکه باید نگاه هدف محور داشت آن هم اهداف قابل تحقق تا با رسیدن به آن اهداف اثر آن در جامعه دیده شود.

جلیلی و باقری کنی از یک حوزه ایدئولوژیک و یارغار هم هستند

وی در پاسخ به سوال جمهوریت درباره تکرار تجربه تکیه بر چشم انداز در مذاکرات هسته ای در دوران سعید جلیلی نیز گفت: آقای باقری کنی و آقای جلیلی از یک حوزه فکری و یارغار هم هستند و تردیدی نیست که آقای جلیلی در پشت صحنه در حال هدایت کار است.

حقیقت پور خاطر نشان کرد: ارزش های انقلاب برای ما هم مهم است و برای حفظ آن هر تلاشی می کنیم اما مذاکره سیاسی بده و بستان است ، اگر جز این بود شخص مقام معظم رهبری که از همه ما ارزشی تر است بحث انعطاف را در قالب «نرمش قهرمانانه» مطرح نمی‌کردند.

رفع تمامی تحریم های بعد از انقلاب هدفی آرمان‌گرایانه است

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم همچنین گفت: دوستان مذاکره کننده در یک هدف کلی رفع تمامی تحریم های بعد از انقلاب را در دستورکار قرار دادند ، این بسیار مساله ای آرمانی و البته خوب است اما آیا قابل وصول است؟!

وی ادامه داد: هر خوبی را نمی توان جزء اهداف قرار داد بلکه باید روی اهداف قابل وصول در چهارچوب برجام تمرکز و آن ها را ارائه و اصرار کرد نه این که اهدافی مطرح شود که با توجه به مختصات روابط سیاسی و اقتصادی ما با غرب قابل دسترس نباشد.

در قرارداد با چین نباید به “به به و چه چه” بسنده کنیم

حقیقت پور در پاسخ به سوال جمهوریت درباره موضع گیری روز گذشته حسینی معاون پارلمانی دولت سیزدهم مبنی بر این که « اگر نتیجه مطلوب پیش آمد که بهتر اما اگر هم توافق نشد به سمت شرق می‌رویم و می‌توانیم از این بخش، منافع خودمان را به دست بیاوریم»، گفت: گفته های ایشان در جای خود قابل توجه است اما باید توجه کرد ما امروز حدود سه سال است که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کردیم اما چقدر جلو رفتیم؟

وی در اینباره خاطر نشان کرد: از این ۴۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری قید شده در سند بین ایران و چین، چقدر آن وارد مملکت شده که این گونه صحبت می کنیم.

حقیقت پور  درباره میزان تحقق اهداف این سند تاکید کرد: باید واقع بین باشیم از ۴۵۰ میلیارد دلار ، یک میلیارد آن را نهایی و اجرایی کردیم . پاکستان تنها در یک بندر  ۴۵ میلیارد دلار از سرمایه چین استفاده کرده است، عربستان سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های چین استفاده می‌کند یعنی ۱۰۰ میلیارد دلار توافقنامه اقتصادی بین عربستان و چین دایر است و نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار امارات با چین کار می کند اما ما چقدر استفاده کردیم؟

وی همچنین خاطرنشان کرد: درست است که دنیا بسیار بزرگتر از چیزی است که به نظر آمریکا می رسد و بدون شک ایران می تواند با شرق ارتباط گرفته و از ظرفیت شرق استفاده کند اما معنای آن قطع ارتباط با دنیا نیست چرا که با هر جایی که تامین منافع ما را تضمین کنند ، می توانیم کار کنیم

رییس کمیته معادن در قرارداد ایران و چین با بیان این که «خود بنده در حال پیگیری کار توافق هستم اما بیش از عملیاتی و اجرایی شدن مسائل، کار به «به به و چه چه» محدود شده است، گفت: این که آقای حسینی ایده ارتباط با چین را مطرح می کنند بسیار خوب است، اما باید سوال پرسید چقدر با جزئیات و مراحل پیشرفت کار در زمینه توافق بین ایران و چین آشنا هستند و از آن اطلاع دارند.

منصور حقیقت پور خاطرنشان کرد: باید اجازه دهیم تیم مذاکره کننده، مذاکرات خود را در هفته آتی انجام دهد، ما آرزوی موفقیت داریم و هرکسی بتواند برای مردم قدمی بردارد ما دست آن ها را می بوسیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری