کد خبر: ۲۵۸۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
برجام در آی سی یو است/برای صدور بیانیه‌های حماسی تیم مذاکره کننده ایران پرداخت هزینه سفر چند ده نفر به وین لازم نبود/گزینه نظامی و مکانیسم ماشه اجرایی نمی شود/دیپلماسی در قبال برجام به شدت مظلوم واقع شده است و راهبرد «آتش بس دیپلماسی» در شرایط فعلی به مثابه یک تنفس مصنوعی برای برجام در آی سی یو است

به گزارش اعتدال ، جمهوریت نوشت : دور هفتم مذاکرات وین در حالی رو به اتمام است که پیش از آغاز این دور از مذاکرات رسانه های راست آمریکایی و اروپایی بر توجه و تمرکز طرف غربی بر گزینه‌های نظامی و فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران تاکید کردند.

حشمت الله فلاحت پیشه ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفت و گو با جمهوریت در اینباره گفت: گزینه نظامی بیشتر یک تهدید مبتنی بر لفاظی است و هر دو جناح از آمریکایی ها می دانند که هر دوره در استفاده از گزینه نظامی با شکست مواجه شده اند، خواه در مقابل ایران و یاکشورهای دیگر.

وی ادامه داد: از زمانی که پهباد آمریکایی توسط ایران ساقط شد و بعد از آن ایران به خونخواهی سردار سلیمانی پایگاه عین الاسد را موشک باران کرد و در شرایط کنونی که یکی از دلایل اصلی خروج آمریکا از عراق تا پایان سال میلادی جدید نگرانی از تهدیدات ایران است، تهدید نظامی تنها لفاظی است.

فلاحت پیشه درباره تهدید اروپا بر فعال کردن مکانیسم ماشه در صورت عدم توافق با ایران نیز تاکید کرد: گزینه دوم یعنی فعال شدن مکانیسم ماشه به اصطلاح تهدید جناح راست اروپا است که به محافظه کاران آمریکایی نزدیک هستند و در قالب سیاست مبتنی بر تهدید و ضرب الاجل میخواهند ایران را وادار به امتیاز دادن کنند که این هم به نظر من پاسخ نمی‌دهد.

ایران نباید در مذاکرات به صدور بیانیه بسنده کند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم درباره الزامات رفتاری ایران در مذاکرات وین نیز گفت: در طرف مقابل نیز این که ایران به صدور بیانیه بسنده کند و مذاکرات فعلی را جدی نگیرد موضع واقع گرایانه ای نیست.

وی با اشاره به شائبه های ایجاد شده برای تیم ایران بر اساس موضع گیری رییس تیم مذاکره کننده ایران بر این مبنا که «اگر هم توافق شود این توافق اجرایی نمی شود»، تاکید کرد: چنین موضوعی با منافع ملی ایران همخوان نیست چرا که اگر قرار باشد برای مذاکراتی که ۵ ماه شکل گرفته یک بیانیه حماسی صادر شود، دلیلی ندارد که چندین ده نفر افراد به محل مذاکرات اعزام شود و در کشوری که هزینه های هتل و  مخارج روزانه بسیار گرانی دارد، مستقر شده و علاوه بر هزینه اقتصادی هزینه سیاسی نیز به کشور تحمیل شود.

فلاحت پیشه خاطر نشان کرد: تیم مذاکرات ایران می تواند در تهران هم بیانیه صادر کند و دلیلی ندارد با این هزینه ها به مذاکرات برود.

دو طرف توافق باید مرحله تنفس مصنوعی برای برجام را آغاز کنند

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر این که برای رسیدن به یک توافق واقع گرایانه دو سر افراطی طیف مورد انتقاد است ، خاطر نشان کرد: آنچه با واقعیت کشور ما می خواند و میتوان به عنوان یک دیپلماسی موفق از آن یاد کرد این است که باب توافق باز باشد.

وی ادامه داد: یعنی خوشبینانه است که تصور کنیم بعد از این همه ضربات بر پیکره برجام ، برجام به سرعت اجرایی شود.

برجام در آی سی یو است

این کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .

وی افزود: این زمانی محقق می شود که ایران بپذیرد توافقی را با آژانس داشته باشد که در عمل آنچه تحت عنوان دغدغه های ایران – چه ادعایی و  چه واقعی- است بر طرف شود .

فلاحت پیشه درباره چهارچوب این توافق گفت: در این قالب، آژانس بازرسی هایش را صورت دهد  و ایران هم تولید سوخت خود و نصب دستگاه های جدید را متوقف کند و در طرف مقابل هم آمریکایی ها بخش موثری از اموال مسدود شده ایران را آزاد کنند و برخی از موانع تحریمی را بردارند.

وی خاطر نشان کرد:  این توافق دو طرفه که تحت عنوان «آتش بس دیپلماسی» از آن یاد می کنم می تواند موضع دیپلماسی را در روابط فعلی تقویت کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر این که « دیپلماسی در قبال برجام به شدت مظلوم واقع شده است»، گفت: چنین توافق موقتی می تواند موضع دیپلمات ها و دیپلماسی را تقویت و از تصاعد بحران جلوگیری کند و بعد از آن طرفین می توانند با زمان بیشتر بر سر اصل برجام توافق کنند .

فضای فکری مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران با فضای فکری مردم همخوان باشد

فلاحت پیشه با ابراز امیدواری از این که « فضای فکری مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران با فضای فکری مردم همخوان باشد»، گفت: ایران در شرایط فعلی در مورد سرنوشت برجام، می تواند خودش درباره خودش تصمیم بگیرد اما اگر فضا تنگ تر شود ، عوامل مخل فعال می شوند .

وی درباره این عوامل مخل تاکید کرد: در طی ۵ ماه اتلاف زمان ، در روزهای گذشته تنها بازیگری که ضرر کرد ایران بود چرا که تحریم های زیادی متوجه ایران شد و عوامل مخلی که آمریکایی ها در مذاکرات اولیه برجام آن ها را راه هم نمی دانند- مثل عربستان و مرتجعین عرب- فعال شدند و عواملی مثل جمهوری خواهان که سعی می کنند روی مسائل حساسیت بر انگیز مثل پایداری یا عدم پایداری توافق دست بگذارند ، وارد میدان شدند .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم خاطر نشان کرد: تاخیرهایی که ایران در مذاکرات ایجاد کرد و قصور دولت بایدن ، باعث شد که بسیاری از عواملی که دلیلی نداشت در موضوع مذاکرات هسته ای ایران ورود پیدا کنند، حالا برای خودشان حوزه منافع تعریف کرده اند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری