کد خبر: ۲۵۷۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از تحسین الخفاجی اعلام کرد: صحبت‌ها درباره تمدید مهلت عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی نادرست هستند و تاریخ ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) برای خروج آنها ثابت بوده و تغییر نکرده است.

به گزارش اعتدال،الخفاجی اظهار کرد: رابطه عراق و آمریکا پس از خروج نیروهای نظامی یک رابطه مشورتی در حوزه‌های آموزشی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و امنیتی علیه تشکیلات تروریستی داعش خواهد بود.

جویل هاربر، سخنگوی ائتلاف ضد داعش پیشتر گفته بود: نقش ائتلاف ضد داعش در عراق از عملیات‌های جنگی به نقش استشاری، حمایتی و آموزشی تغییر خواهد کرد.

بغداد و واشنگتن سال گذشته دو دور گفتگوی استراتژیک برگزار کردند که اولی به صورت ویدیو کنفرانس و دومی در واشنگتن برگزار شد و در نتیجه آنها آمریکا خروج تدریجی نیروهای خود از عراق را اعلام و تاکید کرد، قصد احداث پایگاه‌های دائمی برای نیروهای خود در عراق ندارد.

دور سوم گفتگوی استراتژیک میان دو طرف هفتم آوریل گذشته به ریاست مشترک وزرای خارجه دو کشور و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و دو طرف در آن توافق کردند که نقش نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف به ماموریت‌های آموزشی و مشورتی تغییر کند به این ترتیب امکان استقرار دوباره نیروهای نظامی باقی مانده در خارج عراق به این شرط که دو طرف درباره زمان مذاکرات فنی آتی به توافق برسند، فراهم شد.

دور چهارم گفتگوهای عراق و آمریکا در سفری که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اواخر ژوئیه گذشته به واشنگتن داشت، انجام شد که طی آن درباره خروج تمامی نیروهای آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی و استمرار آموزش نیروهای عراقی و ارائه مشاوره به آنها و همکاری اطلاعاتی با آنها توافق شد.

پارلمان عراق اوایل ژانویه ۲۰۲۰ به دنبال حمله جنگنده‌های آمریکایی به نزدیکی فرودگاه بغداد که به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد شعبی عراق ختم شد، برای بیرون کردن نیروهای خارجی از خاک این کشور تصمیم گرفت.

در همین حال آمریکا لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز اظهار می گوید که در صورت لزوم آمریکا شمار نیروهایش در خاورمیانه را افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آستین در اجلاس امنیتی منامه گفت: ما با هم‌پیمانان برای تقویت سامانه‌های دفاع هوایی عربستان در مقابله با چالش‌ها و در راستای مقابله با ایران همکاری می‌کنیم. تعهد ما به امنیت خاورمیانه قوی است. مأموریت من حمایت از دیپلماسی برای دفاع از منافع خودمان و هم‌پیمانانمان است. آمریکا نیروهایش را در خاورمیانه افزایش خواهد داد اگر نیاز باشد.

آستین از انصارالله خواست حملاتشان را علیه عربستان متوقف کنند و به جنگشان علیه یمن پایان دهند.

وی بر لزوم انجام عملیات‌های بیشتر با هم‌پیمانان در منطقه تأکید کرد.

آستین خواهان همکاری برای مقابله با تروریسم در افغانستان چه مقابله با داعش و چه القاعده شد.

وی تأکید کرد: ما با شرکایمان در عراق و سوریه برای شکست داعش همکاری می‌کنیم. باید از حاکمیت و استقلال عراق در برابر هر طرفی که بخواهد آن را تهدید کند یا از این کشور "سوءاستفاده" کند، حمایت کنیم. ما از آزادی و حاکمیت عراق دفاع خواهیم کرد.

آستین درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق گفت: روابط ما با عراق خوب است. ما با شرکایمان به همکاری درباره آموزش نیروهای امنیتی و ارائه اطلاعات برای شکست داعش و مقابله با اقدامات "تروریستی" ادامه می‌دهیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری