کد خبر: ۲۵۷۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
یکی از موارد بسیار مهم در شکل گیری دعاوی ملکی، انعقاد قراردادهای ناصحیح به جهت جهل و عدم آگاهی افراد به قانون است.

اکثریت افراد جامعه بعد از حصول اختلاف، به وکلا مراجعه می‌نمایند؛ درصورتی که این موضوع علاوه بر صرف زمان بیشتر برای آن‌ها، باعث تحمیل هزینه های زیادی نیز می‌گردد. توصیه می‌شود قبل از حدوث اتفاق و تنظیم قرارداد، به وکلای متخصص در زمینه دعاوی ملکی و وکیل ملکی مراجعه شود و تنظیم قرارداد زیر نظر وکیل متخصص صورت گیرد چرا که این امر خطرات احتمالی از جمله کلاهبرداری، فروش مال غیر، جعل مدارک ارائه شده و … را به حداقل می‌رساند. عدم مراجعه به وکیل ملکی در برخی موارد ممکن است موجب بروز خسارت های مالی جبران نا پذیری شود. در همین راستا بسیار مهم است که برای موفقیت در یک پرونده حقوقی ملکی از یک وکیل پایه یک متخصص امور ملکی کمک بگیریم.

چگونه می‌توان از خدمات حقوقی مربوط به وکیل ملکی استفاده کرد؟

به چه دعاوی، ملکی گفته می‌شود؟

دعاوی ملکی از جمله دعاویی است که بسته به نوع و موضوع آن می‌تواند جنبه حقوقی، کیفری و تلفیقی از هر دو را داشته باشد. موضوع دعاوی ملکی به نوعی به موضوع اموال منقول و انسان مربوط می‌شود که با توجه به نوع ملک و کاربری آن‌ها در کشور ما، نظام حقوقی متفاوتی در این رابطه وجود دارد. در امور و دعاوی املاک، مستغلات و اراضی، مواردی مطرح است که لازم است توسط وکیل ملکی، متخصصین و وکلایی که در زمینه املاک فعالیت می‌کنند و دارای تبحر و تجربه کافی هستند، پیگیری و انجام شود. زیرا دعاوی ملکی از جمله دشوار ترین و پیچیده ترین دعاوی حقوقی حاضر در مراجع قضایی هستند که بدون مشاوره با یک وکیل متخصص در امور ملکی به سختی می‌توان به حل آن‌ها واقف شد.

انواع دعاوی ملکی و نقش وکیل ملکی در آن ها

انواع دعاوی ملکی عبارتند از:
• دعاوی ملکی حقوقی: دعاوی ملکی حقوقی یکی از انواع مختلف دعاوی ملکی است. برخی از مهم ترین موارد این دعاوی عبارت از دعاوی در رابطه با الزام به تنظیم سند رسمی، در رابطه با سندهای ضمانتی، فسخ کردن قراردادهایی که از نظر قانون دارای نقص هستند، درخواست مطالبه اجرت المثل و دعاوی مرتبط با مطالبه سرقفلی هستند.
• دعاوی ملکی ثبتی: ماهیت دعاوی ملکی ثبتی مرتبط با فعالیت های حوزه ثبت اسناد است. پرونده های زیادی در این خصوص در دادگاه ها مطرح می‌شود که شامل پرونده های مرتبط با باطل شدن سند مالکیت معارض، افراز ملک، اجرای ثبت و باطل شدن سند رسمی می‌شود.
• دعاوی ملکی کیفری: ماهیت این گونه دعاوی مرتبط با انجام جرم است و بحث هایی مثل سهل انگاری، عدم شناخت قانون، اشتباهات سهوی و .. در دعاوی ملکی کیفری دخیل نمی‌باشد. در حقیقت، هنگامی که افراد در زمینه مسکن مرتکب جرمی می‌شوند، این پرونده ها با شکایت شاکیان خصوصی یا شکایت مدعی العموم شکل می‌گیرد. بیشتر دعاوی کیفری مربوط به کلاهبرداری و سود جویی مجرمان است.

چگونه می‌توان از خدمات حقوقی مربوط به وکیل ملکی استفاده کرد؟

دعاوی ملکی کیفری شامل چه مواردی می‌شوند؟

برخی از مواردی که شامل دعاوی ملکی کیفری می‌شوند عبارتند از:
• فروش غیرقانونی مال به یک یا چند نفر دیگر
• جعل نمودن اسناد به منظور کلاهبرداری و فریب دیگران
• تغییر دادن کاربری اراضی کشاورزی بدون گرفتن مجوز از دستگاه های مربوط
• استفاده از سند جعلی در هنگام معاملات ملکی
• انتقال منافع ملک دیگران به خود یا افراد دیگر
• ارتکاب فساد در حوزه معاملات دولتی

بهترین وکیل ملکی چه خصوصیاتی دارد؟

وکیل ملکی به وکیلی گفته می‌شود که در حوزه دعاوی ملکی تخصص دارد و با توجه به تجربه و تخصص و اشرافی که در زمینه پرونده های ملکی دارد، دارای ویژگی هایی است که ممکن است سایر وکلا از آن بی بهره باشند. یکی از خصوصیات مهم وکیل ملکی مجرب، بهره مندی او از دانش به روز در باب قوانین جدید و قوانین قدیم درخصوص املاک و تسلط وی به آرای وحدت رویه در علم حقوق املاک می‌باشد. از دیگر مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد وکیل متخصص دعاوی ملکی، این است که علاوه بر دارا بودن تمام موارد ذکر شده، در نگارش لایحه تمامی موارد مرتبط با پرونده را ذکر کرده و به جهت داشتن فن و قدرت بیان و اشراف و تسلط کامل بر پرونده، در حضور قاضی مقتدرانه از موکل خود دفاع نماید. نکته ای که باید به آن توجه داشت آن است که وکیل متخصص در امور ملکی، هرچند توانایی دفاع و اقامه دعوا در انواع دعاوی از قبیل دعاوی خانواده مانند یک وکیل خانواده را دارد، اما وارد چنین دعاوی نمی‌شود و صرفا تمام تمرکز خود را در امور ملکی معطوف می‌نماید.

چگونه می‌توان از خدمات حقوقی مربوط به وکیل ملکی استفاده کرد؟

مزایای اخذ وکیل ملکی

برخی از مهم ترین مزایای یک وکیل ملکی متخصص به شرح زیر است:
• با وجود وکیل ملکی نیازی نیست که خریدار در دادگاه حضور یابد.
• وکیل ملکی می‌تواند همه خسارت های ذکر شده در قرارداد را از فروشنده مطالبه نماید.
• اگر ملک در رهن بانک باشد، وکیل متخصص دعاوی ملکی می‌تواند از فروشنده فک رهنش را بخواهد.
• در صورتی که فروشنده حاضر نشود که سند را به نام خریدار انتقال بدهد، وکیل می‌تواند با یک مأمور از دادگاه، برای تنظیم نمودن سند اقدام کند.
و مدت زمانی که طول می‌کشد سند به نام خریدار انتقال یابد، کمتر می‌شود.

ابطال سند رسمی توسط وکیل ملکی چگونه انجام می‌شود؟

سند رسمی، سندی است که مالکیت مالک به صورت رسمی در یکی از دفترخانه های رسمی به ثبت می‌رسد و امکان جعل و خطا در آن نسبت به اسناد عادی کمتر است. حال ممکن است گاهی ذی نفع ملک ادعا داشته باشد که دفاتر اسناد رسمی به اشتباه مالکیت ملک را تعیین کرده و برای اثبات ادعای خود و ابطال آن باید دلایل محکمی داشته باشد. اما از آن جایی که قانون گذار محدودیت های بسیاری برای ابطال این اسناد در نظر گرفته است؛ ذی نفع ملک به سختی می‌تواند بدون وکیل متخصص امور ملکی، ادعای خود را به اثبات برساند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری