کد خبر: ۲۵۷۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
در پی باز نشدن ثبت سفارش برنج بر خلاف اعلام مسئولان، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وعده داد که مشکل ثبت سفارش برنج به زودی حل شود. وی گفت که تغییرات در حوزه مدیریت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، علت تاخیر در باز شدن ثبت سفارش واردات برنج بود.

چرا واردکنندگان برنج نمی‌توانند ثبت سفارش کنند؟

به گزارش اعتدال، ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مرداد آغاز شده و تا پایان آبان‌ماه ادامه دارد. در این مدت مسائل مربوط به تعیین تکلیف و ترخیص برنج‌هایی که در آستانه ممنوعیت و یا بعد از آن به گمرک و بنادر رسیده بودند، حواشی مختلفی داشتند و پیشنهادات متفاوتی در این رابطه جهت تامین نیاز بازار و تعدیل قیمت مطرح شد.

در نهایت اخیرا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان علام کرد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول آبان ماه لغو شده و ممنوعیت ثبت سفارش این کالا برداشته شده است. اما یک روز بعد گمرک اعلام کرد که مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد و ممنوعیت فصلی فعلاً پابرجا است. موضوعی که دبیر انجمن واردکنندگان برنج نیز گآن را تایید کرد و گفت که وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی ثبت سفارش برنج تصمیم بگیرد.

در این رابطه عباس تابش در یک برنامه تلویزیونی گفت: واردات برنج از ابتدای مرداد تا پایان آبان با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممنوع است. اما به خاطر رعایت حقوق مصرف کنندگان، با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی مصوب شد که از اول آبان ثبت سفارش برنج از سر گرفته شود؛ چراکه بعد از ثبت سفارش، واردات برنج بیش از یک ماه طول می‌کشد.

به گفته وی برنامه ریزی شده که با پایان زمان ممنوعیت واردات برنج به لحاظ قانونی، تجار بتوانند در جهت تامین نیاز مصرف کنندگان، به واردات برنج اقدام کنند.

این مقام مسئول افزود: تغییرات در حوزه مدیریت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، علت تاخیر در باز شدن ثبت سفارش واردات برنج بود که با معاون جدید این وزارتخانه هماهگ کردیم و احتمالا تا پایان امروز پنجشنبه مکاتبات لازم با دفتر مقررات صادرات و واردات انجام می‌شود و تمهیدات لازم برای واردات از سر گرفته می‌شود.

گفتنی است، لغو ممنوعیت واردات برنج به دلیل ضرورت تأمین نیاز کشور و تنظیم بازار صورت گرفته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری