کد خبر: ۲۵۷۵۸۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

نیاز فوری سیستان و بلوچستان به تمامی گروه‌های خونی

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: این استان هم‌اینک در وضعیت بحرانی برای ذخیره خون قرار دارد و به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی منفی، O+ و منفی به شدت نیازمند است.

دکتر سهیلا خسروی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: هم‌اینک وضعیت ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به هیچ وجه مناسب نیست و پاسخگویی به درخواست بیمارستان‌ها بخصوص بیماران تالاسمی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: هم‌اینک مصرف روزانه سیستان و بلوچستان بین ۳۵۰ الی ۴۰۰ واحد خون است که متوسط در روز تولید استان ۱۷۰ واحد بوده و کمبودها از استان‌های معین تامین می‌شود که با توجه به شرایط کرونایی در کل کشور و کاهش ذخایر خونی امکان ارسال خون از سایر استان‌ها نیز با چالش جدی مواجه شده است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: اهدای خون یک امر ضروریست که باید مورد توجه ویژه مردم استان قرار بگیرد زیرا هر لحظه احتمال اینکه فردی به هر علت به تزریق خون نیاز داشته باشد وجود دارد.

وی بیان کرد: از ابتدای سالجاری تا پایان مهرماه ۴۱ هزارو ۱۵ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان مراجعه کردند که ۳۳ هزار و هفت نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند.

خسروی با اشاره به اینکه از مجموع اهدا کنندگان خون در سیستان و بلوچستان ۲ هزارو ۴۲۴ نفر زن و ۳۰ هزار و ۵۸۳ نفر مرد بودند افزود: متوسط مصرف ماهانه استان ۱۲ هزارو ۳۴۴ واحد خون و فرآورده­ خونی است.

وی اظهار داشت: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای سال ۸۶ هزار و ۴۰۹ واحد خون و فرآورده‌ها، ۶۳ هزارو ۴۲۶ گلبول قرمز، ۹ هزارو ۷۳۹ پلاکت و ۱۳ هزارو ۲۴۴ فرآورده‌های پلاسمایی بوده است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود گفت: تاکنون ۲۹ هزارو ۷۶۳ واحد خون از سایر استان‌ها بویژه شهرهای سمنان، بجنورد، بیرجند و غیره دریافت شده است.

وی با بیان اینکه بیش‌از سه هزار و ۲۵۳ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۶۳ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان به شدت کاهش یافته است.

خسروی خاطرنشان کرد: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.

وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

به گزارش ایرنا از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری