کد خبر: ۲۵۷۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
امیرعبداللهیان در دیدار با بشار اسد:
وزیر امور خارجه کشورمان پس از ورود به دمشق، در محل کاخ ریاست جمهوری سوریه با بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور دیدار و در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین المللی گفتگو نمود.

پیشبرد برنامه‌مان را متوقف مذاکرات وین نخواهیم کرد

به گزارش اعتدال، در این ملاقات تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در خصوص تحولات افغانستان یمن و عراق و سوریه تبادل نظر به عمل آمد.
وزیر خارجه کشورمان تماس‌های گسترده میان مقامات عالی دو کشور را نشانگر عمق روابط میان ایران و سوریه خواند و پیروزی های سیاسی، بین‌المللی و میدانی سوریه را تبریک گفت و اظهار داشت فضای دیپلماتیک در نشست های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.
امیر عبداللهیان ضمن تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان اظهار داشت: ما با همه طرف ها در افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم و آنها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می کنیم.
رئیس‌جمهور سوریه در این ملاقات اظهار داشت: در مدت کمی که از دیدار قبلی ما می‌گذرد تحولات زیادی رخ داده است که به نفع همه ما بوده است. ما توانستیم انتخابات ریاست جمهوری را با موفقیت برگزار کنیم. خروج آمریکا از افغانستان نشان ظهور محورهای جدید و افول و زوال محور غربی می‌باشد. کشورهای منطقه و همسایه افغانستان می‌دانند که آمریکا مسئولیت اعمال و سیاست هایش در افغانستان را نمی‌پذیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد و باید برای به موفقیت رسیدن تحولات افغانستان، با کشورهای همسایه آن و سایر کشورهای صاحب نقش وارد مذاکره شود چرا که آمریکایی‌ها می‌خواهند بین کشورهای همسایه افغانستان اختلاف ایجاد کنند.
بشار اسد همچنین بیان نمود: ما در چارچوب منافع ملی سوریه با کمیته قانون اساسی تعامل می کنیم و نه با مداخله و تحمیل نقطه نظرات خارجی.
وی در خصوص تحولات ادلب بر خاتمه اشغالگری و بازگشت همه مناطق تحت اشغال به آغوش سوریه تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به عملگرا بودن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما یک برنامه توسعه پایدار اقتصادی را در نظر داریم که حتی با فرض تداوم تحریم های ظالمانه علیه ایران آن را دنبال خواهیم کرد. البته به زودی به مذاکرات وین باز می گردیم و موضوع راستی آزمایی و دریافت ضمانت‌های لازم برای اجرای تعهدات از سوی طرف‌های غربی را مد نظر داریم.

وی ادامه داد: اگر این مذاکرات به نتیجه رسید ما از آن برای تسریع در اجرای برنامه توسعه کشورمان بهره خواهیم گرفت ولی پیشبرد برنامه را متوقف آن نخواهیم کرد.

پیشبرد برنامه‌مان را متوقف مذاکرات وین نخواهیم کرد

وزیر امور خارجه کشورمان از سفر فیصل المقداد، وزیر امور خارجه سوریه به تهران طی روزهای آینده خبر داد.

به گزارش اعتدال، حسین امیرعبداللهیان عصر روز شنبه بعد از دیدار با  فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه گفت: روابط دو کشور ایران و سوریه استراتژیک است و سوریه متحد استراتژیک ایران است و ما در این سال‌ها نشان دادیم که هیچ‌گاه در روزهای سخت متحدان خود را تنها نمی‌گذاریم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه همانطور که در زمان مبارزه با تروریسم در کنار سوریه بودیم در کنار سوریه هستیم و فعالانه دو کشور با یکدیگر همکاری و تعامل دارند، گفت: هر دو کشور به دنبال این هستند که توافقات اخیر بین دو کشور را هرچه زودتر اجرایی و عملیاتی کنند.

وی با بیان این که آمادگی داریم  در مرحله جدید حیات سیاسی سوریه ، روابط دو  کشور را در  زمینه‌های مختلف  گسترش دهیم ، گفت: دو کشور دارای منابع و ظرفیت های زیادی هستند و انشاءالله مردم دو کشور از اجرایی شدن این توافقات بهره ببرند .

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار امروز خود با رئیس جمهور سوریه گفت : در این دیدار درباره مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردیم ،اقای بشار اسد دیدگاه های بلندی دارند. 
وی همچنین با اشاره به رایزنی های صورت گرفته بین دو کشور در مورد موضوعات مختلف منطقه‌ای  و بین‌المللی اظهار کرد : نگرانی‌هایی در مورد قفقاز جنوبی وجود دارد از جمله حضور  تروریست‌ها و صهیونیست‌ها در این منطقه . از دیگر سو  هنوز دولت فراگیر در افغانستان شکل نگرفته است . 
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مسائل منطقه به هم پیوسته است.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار و رایزنی‌های امروزش  با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز گفت : رایزنی های  خوبی با آقای فیصل المقداد داشتیم  و امیدواریم دیدار بین  مقامات دو کشور در سطح بالاتر در زمان خودش شکل بگیرد  .

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری