کد خبر: ۲۵۶۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶
کشف دستگاه های استخراج بیت کوین در زیرزمین سازمان بورس اوراق بهادار تهران اتفاق شگفت انگیزی است که می تواند نمایشی تمام و کمال از مصائب اقتصاد در ایران باشد.

وای به روزی که بگندد نمک

این اتفاق زلزله ای بزرگ در ساختمان بورس اوراق بهادار تهران بود و منجر به استعفای علی صحرایی مدیرعامل این سازمان شد. این استعفا حاکی از عمق فاجعه دارد. جالب آن که در ابتدا همه چیز انکار می شد ولی بعد وقتی همه چیز روشن شد و روابط عمومی این سازمان اطلاعیه داد، جایی برای انکار نماند. این اتفاق افتاد.

این در حالی است که حکومت به شکل های مختلف سعی دارد مردم را از فعالیت در حوزه رمز ارزها برحذر دارد و تمامی دستگاه های تبلیغاتی حاکمیت می کوشند این بازار را خطرناک و غیرمطمئن جلوه دهد. اگر چنین است چرا یک سازمان که شرح وظایف دیگری دارد و اساسا آمده است که سرمایه های مردم به سوی تولید و صنعت سوق داده شوند، خود حتی آن طور که ادعا شد، به صورت «تحقیقاتی» به بازار رمزارزها و استخراج بیت کوین وارد شده است؟
وای به روزی که بگندد نمک!

به باور من استخراج رمز ارز آن هم در زیر زمین سازمان بورس، یک رسوایی تمام عیار برای اقتصاد ایران است و مرثیه ای است که خط به خط آن را باید خواند و به حال این مملکت گریست. این اتفاق حجتی محکم برای قطع امید آنهایی است که هنوز فکر می کنند بورس در ایران جای رشد دارد. وقتی در سازمان بورس اوراق بهادار که مغز و محرک اصلی برای سرمایه گذاری در بورس ایران است، انگیزه برای سرمایه گذاری در حوزه ای دیگر ایجاد شده است، به معنای اتمام کار بورس اوراق بهادار در تهران است.
خودروی پنچر اقتصاد ایران

اقتصاد ایران هم اکنون در بحران های پیچیده و تو در تویی گرفتار است که اگر به فرض بهترین مدیران با بهترین امکانات هم سکان آن را به دست بگیرند رهایی از آن به این سادگی ها نخواهد بود.

این بحران باعث شده است که تقریبا تمامی صنایع فعال در ایران با بحران هایی در حد ورشکستگی روبرو باشند. صنعت خودروسازی که یکی از صنایع به اصطلاح «لکوموتیو» اقتصاد ایران است هم اکنون در بحران انباشت بدهی و نارضایتی عمومی مشتریان از کیفیت خودروها روبروست و علاوه بر این به خاطر نقص قطعه هزاران خودروی تکمیل نشده در انبارهایش خاک می خورند. در مجموع وقتی به خودروسازی نگاه می کنیم تصویر یک صنعت ورشکسته خودنمایی می کند که صرفا به دلیل حمایت حاکمیت و دولت، به فعالیت خود ادامه می دهد.
مسکن در بحران رکود طولانی مدت

در صنعت مسکن هم با همین مشکل مواجه ایم. ساخت و ساز هم در ایران مثل سایر کشورهای دنیا یک صنعت لکوموتیو است اما کیست که نداند این صنعت در ایران سال هاست با معضل رکود مواجه است و طبعا تمامی صنایع وابسته به آن تعطیل و ورشکسته است. سری که دادگاه های اقتصادی بزنید با حجم بالایی از پرونده افراد ورشکسته ای مواجه می شوید که در کار ساخت و ساز بودند و هم اکنون به خاک سیاه نشسته اند.

سایر صنایع هم دست کمی از نظر شرایط بحرانی با این دو صنعت مذکور ندارند اما مشکل کجاست که همه صنایع بحران زده اند؟ وقتی تقریبا همه صنایع ما با بحران مواجه اند به مفهوم این است که اقتصاد و صنعت ایران در کلان با مشکل مواجه شده است و باید برای آن تدبیری اندیشید.
خطر شکستن یک باور

بورس در ایران که می خواهد سرمایه برای صنایع جمع کند و آنها هم با تولید و فعالیت به مردم سود بدهند ، اما ببینید با چه وضعیتی مواجه است. شاخص های اقتصادی نشان می دهد که نمادهای بورسی علی القاعده نباید سود ده باشند و نوسانات بورسی هم حاصل فعالیت های سفته بازی و دلالی های مدرن است و طبیعی است که مدیران بورس که طبیعتا اطلاعات بیشتری نسبت به سایر مردم از بورس دارند انگیزه هایشان برای فعال سازی بورس دچار اختلال شود.
اتفاقا یکی از اصلی ترین مشکلات این است که باور به این اقتصاد در محرمانه ترین لایه ها و هسته های مرکزی مدیریت اقتصاد ایران در حال از بین رفتن است و این را هوش ناخودآگاه مردم به خوبی دریافته است و هم اکنون با بحرانی به نام خروج سرمایه از کشور مواجه ایم این که ایرانیان بزرگترین خریداران مسکن در برخی کشورهای همسایه شوند ناشی از همین دریافت هاست.

کاش حاکمیت و نیز دولت جدید که شعارهایی داده است و مردم هم به تحقق این شعارها امیدوارند بکوشند تا جلوی شکسته شدن این باور گرفته شود و نگذارند تا این باور در مردم شکل بگیرد که سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و مولد ایران از راه هایی مثل بورس هم به اقتصاد کشور کمک می کند و هم آنها را به سودهای مناسب و قابل قبول می رساند، بی فایده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری