کد خبر: ۲۵۶۶۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
از ضرب الاجل یک ساله فیفا به فدراسیون فوتبال ایران برای اصلاح ماهیت این فدراسیون حدود سه ماه باقی مانده است و هنوز ماهیت مستقل و غیردولتی و غیرانتفاعی به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

جلسه دولت و فیفا برای حل مشکل فدراسیون فوتبال

به گزارش اعتدال، ماجرای رفع دغدغه فیفا در ارتباط با بند یک، ماده یک اساسنامه فدراسیون فوتبال، مربوط به ماهیت فدراسیون فوتبال می شود که پس از اصلاحات سال گذشته روی موارد مختلف این اساسنامه، فیفا یکسال به فدراسیون فوتبال ایران فرصت داد تا موانع دولتی بر سر تصویب ماهیت غیرانتفاعی و غیردولتی این فدراسیون را مرتفع کند و در عوض فیفا اجازه داد انتخابات این فدراسیون در اسفند ۱۳۹۹ برگزار شود.

با وجود گذشت حدود ۹ ماه از تصویب اساسنامه و حدود ۶ ماه از روی کار آمدن مدیری جدید فدراسیون فوتبال، هنوز اختلاف‌های فیفا و دولت ایران مرتفع نشده است و ظاهرا در آخرین گام، باید غیرانتفاعی و غیردولتی بودن این فدراسیون به تصویب نمایندگان مجلس و شورای نگهبان برسد که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

در همین رابطه عصر روز گذشته جلسه مقامات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان با مسوولان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال به صورت آنلاین برگزار شد.

در این نشست حیدر بهاروند نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال، مهدی علی‌نژاد معاونت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، احمدرضا براتی عضو هیات رئیسه و رییس کمیته تدوین و تطبیق مقررات، حسن کامرانی‌فر سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال و حمیرا اسدی رئیس دپارتمان امور بین‌الملل فدراسیون از ایران حضور داشتند. هم چنین سارا سولمال مدیرعالی بخش حاکمیتی فدراسیون‌های عضو فیفا، سانجیوان رییس بخش آسیای فدراسیون‌های عضو فیفا، سنجر رییس بخش منطقه‌ای آسیای مرکزی فدراسیون‌های عضو AFC به همراه عصام السحیبانی و آندره واشکویچ مسئولان منطقه غرب آسیا فیفا به نمایندگی از فدراسیون جهانی و کنفدراسیون فوتبال آسیا در این ویدیو کنفرانس حضور داشتند.

احمدرضا براتی عضو هیات رئیسه فدراسیون و رییس کمیته تدوین و تطبیق مقررات فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، همچنان که در پاراگراف یک ماده یک اساسنامه جدید فدراسیون پیش بینی شده است باید به عنوان موسسه‌ای مستقل ، غیر انتفاعی، غیر دولتی و دارای شخصیت حقوقی که مطابق مقررات جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است، تعریف شود . این ماهیت حقوقی جدید باید : ۱- ظرف مدت یک سال بعد از انتخابات هیات رییسه جدید فدراسیون لازم الاجرا شود، ۲- باید به موجب بازنگری قانون ملی ورزش باشد که توسط دولت و مجلس ایران با همکاری فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت می گیرد. در همین راستا فیفا به صورت رسمی درخواست برگزاری یک ویدیو کنفرانس با حضور نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش را ارائه داده بود که این نشست آنلاین امروز برگزار شد.

براتی ادامه داد: در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دولت توسط علی‌نژاد معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش به فیفا و AFC ارائه شده که با استقبال مسوولان این دو نهاد رو به رو شد و آنها از تلاش و اقدامات صورت گرفته ابراز رضایت کردند.

این عضو هیات رییسه فدراسیون افزود: البته هنوز بخش مهمی از این فرآیند باقی مانده است که مربوط به اقداماتی است که باید با همکاری مجلس شورای اسلامی صورت پذیرد و انشاءالله با همکاری فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و جوانان و مجلس شورای اسلامی، این مرحله نیز با موفقیت طی خواهد شد.

احمدرضا براتی در ادامه این گفتگو با اشاره به موفقیت های اخیر فدراسیون گفت: فدراسیون از ابتدای فعالیت هیات رییسه جدید عنوان نموده که یک فدراسیون توسعه محور است که مصمم است ضمن تبدیل شدن به یک سازمان ورزشی قدرتمند، اسباب کسب افتخارات بین المللی و رضایت و خوشنودی افکار عمومی را فراهم نماید و توسعه فوتبال در همه ابعاد و ایجاد شادی و نشاط بین مردم، اولویت های اصلی ما هستند که خوشبختانه می توانیم ادعا کنیم در همین مدت کوتاه نیز به بخش هایی از این اهداف خود دست یافته ایم و مهمترین سند آن همین شادی و شور و امیدی است که فوتبال ملی در ماههای اخیر به مردم هدیه کرده است.

به هرحال امروز فدراسیون در شرایط کاملا با ثبات و در مسیر موفقیت قرار دارد و توفیقات تیم ملی فوتبال ، جذب حامیان و منابع مالی، پرداخت پاداش های معوقه، امکانات رفاهی فراهم شده برای تیم های ملی، اقدامات قابل توجهی که برای توسعه فوتبال و تثبیت زیرساخت ها نظیر VAR صورت گرفته ، قابل چشم پوشی و انکار نیست و این ها همه محصول عزم جدی مجموعه فدراسیون و خصوصا رییس و اعضای هیات رییسه در جهت حرکت رو به رشد فوتبال می باشد و در عین حالی که سنگ اندازی ها خللی در عزم مجموعه فدراسیون برای توسعه همه جانبه ایجاد نمی کند از همه دعوت می کنیم تا در این مسیر ما را یاری و همراهی کنند.

به گزارش ایسنا، پیش از این و در مقاطع زمانی مختلف، مشکل کنونی به علت بروکراسی اداری و وجود اختلافات عدیده میان مسئولان فیفا، دولت و مجلس ایران حل نشده و در دوره های زمانی مختلف، دست به دست شده است. چندی پیش جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا هم در دیدار با رئیس فدراسیون فوتبال، خواستار حل مشکل اساسنامه این فدراسیون شده بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری