کد خبر: ۲۵۶۵۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
حزب‌الله لبنان موشک‌های هدایت شونده زمین به دریا در اختیار دارد و حماس در منطقه غزه نیز یک نیروی دریایی نسبتا کوچک را ایجاد کرده است.

گسترش حضور اسرائیل در دریای سرخ برای مقابله با ایران

اسرائیل قصد دارد حضور نظامی در دریای سرخ را تقویت و افزایش دهد. دلیل اصلی این موضوع مقابله با ایران اعلام شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از دویچه وله، "الی شرویت" ژنرال ارتش اسرائیل و فرمانده نیروی دریایی این کشور، اندکی پس از بازنشستگی خود در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس از سیاست‌های راهبردی اسرائیل در دریای سرخ سخن گفته است.

شرویت در این مصاحبه گفته اسرائیل ظرف سالیان گذشته اقدام به افزایش توان و حضور نظامی خود در دریای سرخ کرده است.

گرچه او حاضر به تایید اخبار مربوط به حملات اسرائیل به کشتی‌های متعلق به ایران نشده اما اعلام کرده نیروی دریایی اسرائیل در موقعیتی است که با هر حمله‌ای که متوجه اقتصاد و امنیتش باشد، مقابله کند.

شرویت گفته است دفاع از امنیت کشتیرانی برای اسرائیل اهمیتی حیاتی دارد و دور یا نزدیک بودن مرکز تهدید به خاک خود تعیین کننده نیست.

"یوئل گازانسکای" کارشناس ارشد مسائل ایران در موسسه مطالعات امنیت ملی در تل‌آویو به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است نیروی دریایی اسرائیل "خوب اما کوچک" است و عملکرد آن تابعی از سیاست استراتژیک اسرائیل در قبال تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است.

نیروی دریایی اسرائیل در دو عرصه فعالیت می‌کند: سواحل مدیترانه و دریای سرخ که برای اسرائیل در عرصه بازرگانی با آسیا نقشی حیاتی دارد.

آسوشیتدپرس اضافه کرد: حزب‌الله لبنان موشک‌های هدایت شونده زمین به دریا در اختیار دارد و حماس در منطقه غزه نیز یک نیروی دریایی نسبتا کوچک را ایجاد کرده است.

یکی از نقاط حساس برای اسرائیل تاسیسات گاز طبیعی خود در دریای مدیترانه است. گفته می‌شود حدود ۷۵ درصد برق اسرائیل از طریق این تاسیسات تامین می‌شود.

حزب‌الله لبنان اعلام کرده است که در صورت افزایش تنش، به این تاسیسات حمله خواهد کرد. در سال ۲۰۰۶ حزب‌الله به یک ناو جنگی اسرائیل حمله موشکی کرده بود. حمله‌ای که منجر به کشته شدن 4 سرباز اسرائیل شده بود.

این در حالی است که بر طبق ارزیابی کارشناسان امور نظامی احتمال می‌رود که حزب‌الله در حال حاضر از موشک‌های پیشرفته‌تری برخوردار باشد.

حماس نیز از جنگ‌افزارهای نسبتا پیشرفته‌تری استفاده می‌کند. شرویت فرمانده سابق نیروی دریایی اسرائیل به استفاده از یک پهپاد زیرآبی اشاره کرده است که در جریان جنگ سابق بین اسرائیل و حماس به سوی هدف‌های اسرائیلی پرتاب شده بود.

به باور شرویت فرمانده سابق نیروی دریایی اسرائیل، بزرگ‌ترین تهدید امنیت اسرائیل مربوط به جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

اسرائیل متهم به حمله به تعدادی از کشتی های ایرانی است. حمله به کشتی ایرانی "ساویز" از این جمله است. این کشتی در ساحل یمن مستقر بود و در ماه آوریل هدف حمله واقع شد. حمله‌ای که گفته می‌شود از سوی اسرائیل صورت گرفته است. اسرائیل این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرده است.

اسرائیل هم ایران را متهم می کند که به تعدادی از کشتی های اسرائیلی حمله کرده است اما تهران این موضوع را رد می کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری