کد خبر: ۲۵۶۴۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به صدور مجوز واکسن‌هاي فخرا، نورا، اسپايکوژن و پاستور و اضافه شدن اين چهار واکسن به سبد واکسيناسيون کشور تا يک ماه آينده، در عين حال از برنامه ريزي ۴۸ روزه براي اتمام واکسيناسيون در کشور خبر داد.

ورود ۴ واکسن ایرانی به سبد واکسیناسیون تا ماه آینده

به گزارش اعتدال، دکتر عليرضا رئيسي معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وضعيت واکسيناسيون در کشور گفت: مديريت کرونا را در شرايط بسيار سختي انجام داديم. در حال حاضر با فراهم شدن واکسن، فضا بسيار مناسب شده و اعتماد مردم بسيار تامين شد.

واکسيناسيون کرونا روي دور تند/ تزريق ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن در ۳ روز
رييسي گفت: از آنجا که اعتماد عمومي در حال افزايش است، چند موضوع مهم در زمينه واکسيناسيون وجود دارد؛ اول سرعت واکسيناسيون است که وضعيت خوبي در اين زمينه داريم. به طوري که از شنبه تا دوشنبه هفته جاري حدود ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار دوز تزريق واکسن داشتيم. اين عدد واقعا بسيار قابل توجه است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: اگر با همين سرعت پيش برويم، مي‌توانيم ميزان بالايي واکسن تزريق کنيم و فکر نمي‌کنم هيچ کشوري بتواند در هفته بالاي ۶ ميليون دوز واکسن تزريق کند. بنابراين يکي از نکات اين است که بايد در زمينه تامين واکسن و انجام واکسيناسيون کار کنيم.

رئيسي ادامه داد: تا يکم تيرماه ۵ ميليون و ۷۶۰ هزار دوز واکسن تزريق کرده بوديم، اما اکنون به ۳۸ ميليون دوز تزريق واکسن رسيده‌ايم. هنوز شهريور هم تمام نشده و اين سرعتي که وجود دارد بسيار ارزشمند است.

واکسيناسيون اثربخش بوده است
اين مسئول با اشاره به نکاتي که در زمينه واکسيناسيون بايد مورد توجه قرار گيرد، گفت: يکي بحث کيفيت واکسن‌ است. در حال حاضر همانطور که مي‌دانيد، نزديک به ۷۰ درصد واکسن‌هاي ما سينوفارم است؛ واکسني که از کشور چين وارد و تزريق مي‌کنيم. يادمان باشد که خود کشور چين بيش از يک ميليارد دوز از اين واکسن را استفاده کرده است. در بحث کيفيت ما حتما نياز داريم که اطلاع‌رساني کنيم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: اتفاقا سازمان جهاني بهداشت تاکيد دارد که بهترين واکسن، اولين واکسني است که به دست شما مي‌رسد. يکي از واکسن‌هاي مورد تاييدي هم که در دنيا وجود دارد، واکسن سينوفارم است و نتيجه خوبي هم از آن ديده‌ايم.

رئيسي گفت: بايد توجه کرد که ۸۸ درصد افراد بالاي ۶۰ سال در کشور واکسن تزريق کرده‌اند. اين آمار به اين معناست که ۱۲ درصد از افرد ۶۰ سال به بالا واکسن تزريق نکرده‌اند. حال بايد بدانيم که ۷۴ درصد مرگ و ميرهاي ما در اين سن مربوط به همين ۱۲ درصدي است که واکسن تزريق نکرده‌اند. اين موضوع اثربخشي واکسن را نشان مي‌دهد.

ورود ۴ واکسن ايراني به سبد واکسيناسيون تا يک ماه ديگر
معاون بهداشت وزارت بهداشت با انتقاد از برخي هجمه ها به واکسن داخلي گفت: توليد واکسن داخلي ما دارد سرعت مي‌گيرد و مجوزهاي ساير واکسن‌ها مانند فخرا، نورا، اسپايکوژن و پاستور صادر شده و فکر مي‌کنم يک ماه ديگر اين‌ها وارد بازار خواهند شد و وارد سبد واکسيناسيون‌مان مي‌شوند.

رئيسي با بيان اينکه در حال حاضر بيش از ۵ ميليون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت در کشور تزرق کرده‌ايم، گفت: ميزان عوارض احتمالي اين واکسن در مقايسه با واکسن‌هاي خارجي اعم از فايزر، مدرنا و... واقعا بسيار پايين است. عده‌اي در داخل هم نمي‌خواهند قبول کنند که واکسن برکت، واکسن خوبي است. در حالي که واکسن داخلي‌مان بسيار خوب است.

واکسيناسيون متنوع در ايران
رئيسي افزود: مورد ديگري که پيش‌بيني مي‌کنم يک تا ۲ ماه ديگر مورد بحث قرار مي‌گيرد، تنوع واکسن‌هاست. به هر حال واکسن ها پلتفرم هاي مختلفي مانند ويروس ضعيف‌شده يا کشته‌شده، MRNA و... دارند. اتفاقا واکسن‌هاي داخلي‌مان هم از پلتفرم‌هاي مختلف است و در آينده مي‌توانيم روي اين موضوع مانور دهيم که اتفاقا انواع واکسن را داريم در داخل توليد مي‌کنيم که ان‌شاءالله در دسترس قرار مي گيرد.

وي گفت: نکته بعدي که به نظرم يک مقداري بايد شفاف‌تر درباره آن صحبت کنيم، اين است که تنها واکسن هايي که منشاء آن آمريکا و انگليس است، منع ورود به کشور دارند. واکسن مدرنا، فايزر آمريکا و آسترازنکا انگليس بوده که ما واردات اين واکسن‌ها را از کشورهاي ديگري که آن‌ها را توليد مي‌کنند، داريم و هيچ منع وارداتي نداريم. همين الان آسترازنکا را وارد مي‌کنيم که ساخت کره جنوبي و ژاپن است و استفاده مي‌شود و موردي هم ندارد. بنابراين در اين زمينه هم بايد اعلام کنيم که هيچ منعي براي واردات واکسن‌ها وجود نداشته و ندارد و اگر منشأ آن از آمريکا و انگليس نباشد، هيچ منعي ندارد.

واکسيناسيون هوشمند عليه کرونا در کشور
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: نکته ديگري که در زمينه واکسيناسيون وجود دارد، واکسن گروه‌هاي مختلف است. ما واقعا واکسيناسيون هوشمند در کشور انجام داديم. درست است که سن واکسيناسيون به ۴۰ سال رسيده و برخي استان‌ها هم ۳۰ سال را انجام مي‌دهند. وزير بهداشت هم دستور داده که در روستاها، واکسيناسيون افراد ۱۸ سال به بالا را آغاز کنيم که در همه روستاهاي ما افراد ۱۸ سال به بالا دارند واکسن را دريافت مي‌کنند.

او افزود: همچنين در جزاير افراد ۱۸ سال به بالا واکسينه شدند و در عشاير هم افراد ۱۸ سال به بالا واکسن را دريافت کرده‌اند. همچنين گروه‌هاي شغلي پرخطر مانند صنايع، بحث توليد و گروه‌هاي آسيب‌پذير بدون محدوديت سني واکسينه شدند.

واکسيناسيون دانشجويان‌ بدون محدوديت
رئيسي اظهار کرد: در حال حاضر ۲ گروه که هدفمند براي واکسيناسيون به سراغ‌شان رفتيم اساتيد دانشگاه‌ها و دانشجويان بودند که واکسيناسيون اساتيد تقريبا تمام شده است. واکسيناسيون دانشجويان هم آغاز شده و در اين هفته با سرعت بسيار خوبي پيش مي‌رود.

او تاکيد کرد: بايد توجه کرد که در کشور ۳ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر دانشجو داريم که بدون محدوديت دارند واکسن تزريق مي‌کنند زيرا ما بايد مراکز علمي‌مان را بازگشايي کنيم. در شرايطي که دانشجو و استاد واکسن تزريق کرده‌اند، با رعايت پروتکل‌هاي مناسب مي‌توان بازگشايي را انجام داد.

جزئيات واکسيناسيون دانش‌آموزان
رئيسي درباره واکسيناسيون دانش‌آموزان هم اظهار کرد: ما يک برنامه بسيار خوبي با دستور وزير بهداشت براي واکسيناسيون دانش‌آموزان انجام مي‌دهيم که بعدا اعلام مي شود. ما يا از منشأ واکسني که از کوباست يا واکسن سينوفارم را براي بررسي واکسيناسيون کودکان استفاده مي کنيم.

وي ادامه داد: حتي اکنون مستنداتي آمده که همين واکسن سينوفارمي که داريم تزريق مي‌کنيم، براي کودکان ۳ تا ۱۸ سال هم کاملا ايمن است و مي‌توانيم کودکان و کل دانش‌آموزان را با آنها واکسينه کنيم. علاوه بر اين، واکسن داخلي خودمان يعني واکسن برکت هم مدارکش رسيده که مطالعه باليني‌اش در اين زمينه آغاز شود و مجوز واکسيناسيون دانش‌آموزان را دريافت کند.

برنامه‌ريزي براي بازگشايي مدارس
وي گفت: علاوه بر اين، ما اعلام آمادگي کرديم که حتي براي والدين دانش‌آموزان هم که طبق برآورد ما بالغ بر ۲۰ ميليون نفر هستند، واکسن تزريق کنيم. در عين حال تزريق واکسن به رانندگان سرويس مدارس را هم در برنامه داريم. بعد از واکسيناسيون همه اينها اعم از معلمان، رانندگان سرويس ها، دانش آموزان و والدين شان، مي‌توان مدرسه را باز کرد و مشکلي هم ايجاد نمي‌شود.

فقط در تهران بايد ۲۰ ميليون دوز واکسن تزريق کنيم
سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا در ادامه صحبت‌هايش گفت: نکته ديگري هم وجود دارد و آن اينکه قبلا کشور ما را در زمينه موج‌هاي مختلف و واکسن با ساير کشورها مقايسه مي‌کردند. در حالي که اکنون ما بايد اين مقايسه را انجام دهيم و دست پيش را بگيريم؛ حجم کاري که طي اين ۲ ماه انجام شده، با هر کشوري اروپايي و هر کشور ديگري که مي‌خواهيد مقايسه کنيد. به عنوان مثال ما فقط در تهران بايد ۲۰ ميليون واکسن تزريق کنيم.

برنامه‌ريزي ۴۸ روزه براي اتمام واکسيناسيون
رئيسي در ادامه گفت: ما در تهران ۱۱۷ مرکز تجميعي تزريق واکسن داريم که واقعا به جرات مي‌گويم که از اين تعداد، ۱۰۰ موردش هيچ مشکلي ندارند. فقط چند مرکز مشکل دارند که با برنامه‌ريزي که انجام داده‌ايم کار را درست مي‌کنيم. ظرفيت واکسيناسيون‌مان در کشور بالاست و ميزان واکسني که تا پايان مهر به دست‌مان مي‌رسد، قابل توجه است.

وي افزود: چند روز قبل نشستي با کارشناسان خودمان داشتيم و براي واکسيناسيون يک برنامه ريزي ۴۸ روزه انجام داديم و اعلام کرديم که فرض کنيد مي‌خواهيم واکسيناسيون را ظرف ۴۸ روز تمام کنيم. حال بر اين اساس چه ميزان واکسن و چه تعداد تيم نياز داريم تا کار را تمام کنيم. وقتي به توان کشور براي تامين و تزريق واکسن نگاه مي‌کنيم، اين اقدامات کاملا قابل انجام است و انجام هم خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری