کد خبر: ۲۵۶۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
هاشمی‌طبا : روابط ایران و طالبان افق روشنی ندارد/ برخی در داخل کشور طالبان را قبله آمال خود می دانند

به گزارش اعتدال ، جمهوریت نوشت : تحولات افغانستان و مساله طالبان به محور برخی اختلاف نظرهای داخلی بین جناح های سیاسی بدل شده است . برخی به نوع رویکرد رسمی در سیاست خارجی در قبال طالبان انتقاد دارند و برخی دیگر اما بر تغییر طالبان و رویه های آن ها پافشاری می کنند . حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان اخیرا در یادداشتی گفته است که اگر اصلاح طلبان درباره افغانستان و حضور طالبان در این کشور دغدغه ای دارند می توانند یک تیپ اصلاحاتیون تشکیل داده و به این کشور بروند.

سید مصطفی هاشمی طبا ، معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار جمهوریت درباره این دست از اظهارات گفت : به نظر می‌رسد برخی از چهره‌ها در داخل کشور طالبان را قبله آمال خود قرار داده‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: این افراد به جز مساله اعتقادات وهابی و حنفی طالبان، روش آن‌ها در مملکت داری را می پسندند و آرزو دارند تا این روش پیاده شود و البته خودشان نیز سردمدار و مجری این روش ها در ایران باشند.

هاشمی طبا با انتقاد از تقسیم بندی بین نیروهای مختف در کشور گفت: این که می گویند اصلاحاتیون بروند افغانستان و تفکیک کردن گروه های جهادی حرف نادرستی است گویی بچه هایی که با سپاه قدس رفتند همه آدم های یک جور بودند و هرکه در دفاع از حرم شهید شده متعلق به جناح سیاسی این آقایان بوده است.

وی ادامه داد: ای کاش آقای شریعتمداری و کسانی که حرف ایشان را تایید می کنند نیز به صورت حضوری در تیپ های مبارزه با داعش حاضر می شدند و تنها به بیان مطلب و نگارس مقاله در روزنامه ها اکتفا نمی کردند.

هاشمی طبا افزود: چرا خود آقا شریعتمداری و اطرافیانشان به جنگ با داعش نرفتند و در تهران نشستند و روزنامه نوشتند ، حالا به عده دیگر می خواهند روزنامه بنویسند و برخی خطرات را گوشزد کنند ، می گویند به جنگ بروید.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه این دیدگاه‌ها و افکار در بطن خود روش‌های طالبانیسم را می‌پسندد و از آن ها حمایت می‌کند.

*روابط ایران و طالبان در آینده تاریک است

هاشمی طبا در ارتباط با افق روابط ایران و طالبان در افغانستان نیز گفت: آمریکا میخ در پهلوی ما گذاشت و رفت و روابط ایران و طالبان در آینده تاریک است.

وی ادامه داد: بعد از این که آمریکا حضور اسرائیل را در امارات و بحرین و کردستان عراق و آذربایجان فعال کرد از جانب غرب و جنوب ما را در یک وضعیت ویژه قرار داد و از طرف دیگر هم در پاکستان حکومت نظامی دست نشانده آمریکا وجود دارد ، بنابراین در افغانستان هم به سرکرده های طالبان تجهیزات داد تا در شرق ایران یک تهدید برای ما باشند.

معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: آینده خوبی در انتظار نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری