کد خبر: ۲۵۶۱۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
اسرائیل با شرایط سختی روبروست: چون نمی خواهد جنگی با ارتش سوریه داشته باشد، روسیه را ناراحت کند یا با گروه های مختلف شورشی در منطقه قمار کند.

تحلیلگر اسراییلی: ایران ما را از مرز اردن تا دریای مدیترانه در محاصره دارد

یک تحلیلگر نظامی اسراییلی معتقد است حلقه محاصره اسراییل در منطقه بلندی های جولان به آرامی از سوی ایران در حال تکمیل است و به نظر می رسد اسراییل نیز مادامی که در این منطقه (جولان) تسلیحاتی چون موشک مستقر نشود، چاره ای جز پذیرش این واقعیت ندارد.

به گزارش عصرایران، "ایهود یاری" افسر بازنشسته و تحلیلگر نظامی اسراییل با نگارش مقاله ای در وب سایت اسراییلی" N12" در این باره نوشت: ایران به آرامی در حال استقرار در منطقه جولان سوریه در مرز با اسرائیل است.

این تحلیلگر اسراییلی در ادامه نوشته است:

در جولان سوریه و منطقه "حوران" در جنوب سوریه و شمال اردن، ارتش سوریه به همراه حزب الله لبنان و شبه نظامیان تحت حمایت ایران- که با حمایت سیاسی روسیه پشتیبانی می شوند- شهر "درعا" را محاصره کرده اند؛ درعا یکی از آخرین سنگرهای تجمع دوگانه ارتش سوریه و شورشیان مسلح است.


مساله سقوط درعا تنها دیگر به عامل زمان بستگی دارد و امری حتمی به نظر می رسد.


ملک عبدالله پادشاه اردن در حال تلاش برای ایجاد یک توازن ظریف است و به همین خاطر آمادگی خود را برای تجدید روابط با بشار اسد و کسب کنترل بر منطقه جولان سوریه به کمک دیگر کشورهای عربی به هدف دور نگه داشتن ایران و حزب الله از این منطقه، اعلام کرده است.

ین امر به ویژه به این دلیل است که استقرار ارتش سوریه در منطقه حوران اکنون اساسا تحت کنترل ایران و حزب الله است، که عبدالله دوم پادشاه اردن از این موضوع آگاهی دارد.

اسرائیل با شرایط سختی روبروست: چون نمی خواهد جنگی با ارتش سوریه داشته باشد، روسیه را ناراحت کند یا با گروه های مختلف شورشی در منطقه قمار کند.


بنابراین محتمل ترین سناریو این است که اسرائیل خود را با شرایط فعلی و استقرار شبه نظامیان طرفدار ایران در این منطقه به شرط عدم استقرار موشک آشتی دهد.

جولان سوریه
نکته منفی این وضعیت این است که ایران با استقرار در جولان سوریه حلقه محاصره اسراییل را از لبنان تا سوریه گسترش می دهد و هیچ نشانه ای وجود ندارد که نه روسیه و نه شخص بشار اسد مایل به جلوگیری از این امر باشند، این به معنی ایجاد منطقه تحت کنترل ایران است که از مرز اردن تا دریای مدیترانه امتداد دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری