کد خبر: ۲۵۶۰۲۶
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
گواهی واکسن مورد نظر حاوی اطلاعات مختلفی مانند نام، نام خانوادگی، شماره هویت ملی، تاریخ تولد، انواع واکسن‌های تزریق شده، سازندگان و تاریخ واکسیناسیون است.

اتحادیه اروپا اعلام کرد گواهی واکسن ویروس کووید-۱۹ را از سه کشور ترکیه، مقدونیه شمالی و اوکراین به رسمیت می‌شناسد. در بیانیه‌ اتحادیه اروپا اعلام شده است که این امر سفر ایمن متقابل را تسهیل می‌کند.

به گزارش ایندیپندنت، واکسیناسیون علیه کرونا در کشور ترکیه از ژانویه سال ۲۰۲۱ آغاز شد. دولت آن کشور اولویت خود را ایمنی و نجات جان شهروندان قرار داد و با واردات واکسن‌های خارجی، به واکسیناسیون عمومی سرعت بخشید. پس از آن که از کافی بودن واکسن‌های مورد نیاز کشور اطمینان حاصل شد، دولت ترکیه در گام بعدی برای تولید واکسن داخلی نیز خیز برداشت.

خرید واکسن‌های معتبر جهانی و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون عمومی، حالا ترکیه را به مرحله‌ای رسانده است که گواهی واکسن آن کشور از سوی کمیسیون اروپا به رسمیت شناخته شده است. در بیانیه اتحادیه اروپا که از روز ۲۰ ماه اوت (۲۰۲۱) قابل اجرا است، آمده است که سه کشور اوکراین، مقدونیه شمالی و ترکیه به سیستم گواهینامه واکسن اتحادیه اروپا متصل می‌شوند. به گزارش خبرگزاری تی‌آر‌تی، گواهی‌های واکسنی که این سه کشور صادر می‌کنند دارای شرایط مشابه «گواهینامه دیجیتال کووید» خواهند بود و در کشورهای اتحادیه اروپا پذیرفته می‌شود.

گواهی واکسن مورد نظر حاوی اطلاعات مختلفی مانند نام، نام خانوادگی، شماره هویت ملی، تاریخ تولد، انواع واکسن‌های تزریق شده، سازندگان و تاریخ واکسیناسیون است.

پیش‌تر، رجب طیب اردوغان گفته بود که ترکیه واکسن‌های داخلی خود را در اختیار کشورهایی قرار می‌دهد که از دسترسی به واکسن محروم مانده‌اند.

ترکیه در میان ۱۰ کشور با بیشترین شمار واکسیناسیون در جهان قرار دارد. با این حال، این کشور با چالش بزرگ مخالفان واکسن نیز مواجه است. مخالفان واکسن که در برخی شهرها از جمله استانبول اقدام به برگزاری تجمع‌هایی نیز کرده‌اند، مدعی شده‌اند که واکسن‌ها عوارض جانبی دارند و تاثیر مثبت آن را محل تردید می‌دانند. وزارت بهداشت ترکیه هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون، کارگروه‌هایی تشکیل داد که وظیفه آنان «اقناع عمومی» برای واکسیناسیون بود. این کارگروه‌ها وظیفه داشتند با پاسخگویی به سوالات مردم، آنان را از اثربخشی واکسن‌های کرونا مطمئن کنند.

ترکیه حتی از افراد مشهور و هنرمندان محبوب نیز برای ترغیب عموم مردم به واکسیناسیون استفاده کرد. اقدام بعدی آن کشور نیز صدور کارت واکسن بود. ترکیه قصد دارد در آینده نزدیک از ورود افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند به مکان‌های عمومی، مانند رستوران‌ها و مراکز خرید، جلوگیری کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری