کد خبر: ۲۵۵۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
مدیر شورای آوارگان نروژ امروز (جمعه) اعلام کرد، افزایش خشونت‌ها در سراسر افغانستان در هفته‌های اخیر باعث شگفتی امدادگران شده چون این کشور به سرعت به سوی یک بحران بشری گسترده پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "تریسی فون هیردن"، مدیر اجرایی این موسسه گفت: ما خودمان را گرفتار یک بحران بشری بزرگ می‌بینیم. خانواده‌های وحشت‌زده در روزهای گذشته از کابل می‌گریزند. اردوگاه‌ها دیگر جا ندارند. نگران این هستیم که اوضاع در سراسر افغانستان با سرعتی غیرقابل پیش‌بینی رو به وخامت بگذارد.

وی ادامه داد، درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای امنیتی افغان عملیات این موسسه خیریه مستقر در اسلو را تحت تاثیر قرار داده است که شامل ارسال کمک‌های بشردوستانه به ۹۰۰ هزار افغان می‌شود. از آنجا که افغانستان همچنان یکی از خطرناکترین کشورها برای انجام عملیات خیرخواهانه ما قلمداد می‌شود، ‌بیش از هر زمان دیگری مهم است که آژانس‌های کمک‌رسان بتوانند به مردم این کشور کمک کنند چون درگیری‌ها در این کشور رو به افزایش است.

بر اسا آمار سازمان ملل، در مجموع ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان آواره هستند و که ۳۹۰ هزار تن آنها در آغاز سال جاری میلادی آواره شده‌اند اما آمار واقعی بیش از این تعداد است.

در همین حال، مقام‌های محلی افغان امروز گزارش دادند که طالبان با تصرف بیشتر مناطق هرات که سومین شهر بزرگ افغانستان به شمار می‌رود، محمد اسماعیل خان، از فرماندهان کهنه‌کار محلی که رهبری مقاومت در برابر این گروه شبه‌نظامی را برعهده داشت، دستگیر کرده است. اسماعیل خان معروفترین فرمانده شبه‌نظامیان بر ضد طالبان که در دهه ۷۰ زندگی خود است، ‌به همراه والی و مقام‌های امنیتی به طالبان تحویل داده شد.

دستگیری این فرد که توسط ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان تایید شده، ‌یکی از مهمترین نشانه‌های افول نمادهای مقاومت شهر هرات است. همچنین تصاویر دستگیری اسماعیل خان در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. اسماعیل خان که به "شیر هرات" مشهور است در نبردهای افغانستان که به دخالت شوروی در ۱۹۷۹ منجر شد، حضور داشت. بازگشت او به خط مقدم در ماه گذشته میلادی نشانه‌ای واضح از افزایش تهدیدها علیه هرات بوده است.


محمد اسماعیل خان در محاصره طالبان و در حال مصاحبه

افغانستان با سرعتی غیرمنتظره به بحران انسانی نزدیک می‌شود


اسماعیل خان در مصاحبه‌ای که ظاهرا در اسارت است می‌گوید طالبان با مردم باید با رویه‌ای برخورد کنند که در کنار هم بتوانند زندگی مرفه داشته باشند.

او در پاسخ به سوالی که چه احساسی دارد، می‌گوید: چون دفعتا این حادثه صورت گرفته نمی‌توانم چیزی بگویم.

سقوط هرات ضربه‌ای بر پیکره دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان آن هم فقط چند هفته پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به شمار می‌رود.

"غلام حبیب هاشمی"، یکی از اعضای شورای ولایتی گفت:‌ طالبان موافقت کرده که به مقام‌هایی که خودشان را تسلیم کنند، هیچ تهدیدی یا آسیبی وارد نمی‌کند. خانواده‌ها یا هرات را تخلیه کرده یا مخفی شده‌اند. هرات به شهر ارواح بدل شده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری