کد خبر: ۲۵۵۷۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳
شب یلدا یکی از جشن های دیرینه مردم ایران زمین بوده و یکی از طولانی ترین شب های سال و به نوعی شب خاطره هاست.

سعی همه بر این است که با تدارک جشن و تهیه هدایا یکی از بهترین و خاطره انگیز ترین شب ها تداعی کنند. شب یلدا، از جمله معدود شب هایی است که اعضای خانواده ها دور یکدیگر جمع می شوند. یکی از رسومات ویژه شب یلدا، غذا ها و سایر خوراکی هایی است که برای این شب فراهم می شود که در این مقاله تعدادی از موارد اصلی آن را با هم مرور می کنیم.هر شهر و فرهنگی غذاهای ویژه ای را برای جشن شب یلدا در نظر دارد. سبزی پلو با ماهی، انارپلو، زرشک پلو، کلم پلوی شیرازی و ... همه و همه رنگ ویژه ای به این جشن به یاد ماندنی می دهند و لذت و هیجان با هم بودن را چندین برابر می کنند.

آجیل شب یلدا یکی از خوشمزه ترین و البته پرطرفدار ترین خوراکی های این شب است. این آجیلِ مخصوص می تواند ترکیبی از انواع آجیل و خشکبار است.هندوانه جز نماد های اصلی یلدا بوده و تداعی کننده گرمای تابستان در دل زمستان می باشد. انار و دانه های درخشان و خوش رنگش نیز از عناصر جدایی نا پذیر و ویژه شب یلدا محسوب می شود که با توجه به خواص موجود در آن باعث افزایش انرژی و شادابی آدمی نیز می شود. یکی از رسومات از گذشته تا به امروز پختن چغندر و استفاده آن به شکل لبو در تزئینات سفره یلدا و جشن این شب بوده که نمادی از برکت و روزی است. از دیگر رسومات این شب می توان به شاهنامه خوانی اشاره کرد که از دیرباز در میان ایران رواج داشته و بخش جدایی ناپذیر شب یلداست. در مدارس نیز به مناسبت شب یلدا مراسم های مختلفی برگزار می‌شود که شاهنامه‌خوانی، کاردستی‌سازی، انشانویسی و اجرای سرود و نمایش از بخش‌های اصلی این جشن بزرگ هستند. کمتر ایرانی است که در خانه اش فال حافظ نداشته باشد بنابراین مرسوم است که در این شب بزرگ خانواده تفألی به دیوان حافظ می‌زنند و اهل ذوق و شاعری، سروده‌های خود را برای دیگران می‌خوانند.

در مجموع همه مواردی که ذکر شد آدابی هستند که از فرهنگ باستانی مهر در میان مردم باقی مانده و هر سال با شب یلدا تجدید می‌شوند. و در آخر هدایا و لباس هایی است که برای این شب در نظر گرفته می شود. لباسهای ست دو نفره یلدایی یک ایده ی جذاب و منحصر به فرد است که با تم تیشرت یلدا برای مراسم شب یلدا در نظر گرفته می شود.توجه داشته باشید تیشرت یلدایی می تواند ترکیبی از عکس های خاطره انگیز و دلخواهتان باشد و بهترین کادو برای شب یلدا را برای شما و عزیزانتان رقم زند. چاپ طرح های دلخواه یلدایی بر روی تیشرت و یا ماگ های فانتزی هم از جمله ایدا های است که امروزه زیاد شده و طرفداران خاص خودش را دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری