کد خبر: ۲۵۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
اگر روند شیوع بیماری در استان به همین روال ادامه یابد ، مجبور به احداث نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی طی چند روز آتی خواهیم شد.

مازندران یکپارچه قرمز شد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت همه‌گیری کرونا در استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که با تکمیل ظرفیت مراکز درمانی دولتی ، اکنون بیمارستان‌های خصوصی و تامین اجتماعی هم پذیرش بیماران کرونایی را شروع کرده‌اند.

دکتر بابایی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در مازندران همچنان سیر صعودی دارد افزود: مازندران در بدترین شرایط کرونایی از ابتدای پاندمی تاکنون قرار دارد و ظرفیت های بهداشتی و درمانی استان پاسخگوی حجم بالای بیماران روزانه نیست.

وی ادامه داد: با وجود نزدیک شدن تعداد بیماران بستری در بیمارستان های کرونایی به سه هزار نفر ، همچنان شاهد روند افزایشی شدید شناسایی بیماران جدید در هر روز نسبت به روز قبل و بستری افزون تر از ترخیصی ها هستیم و درونمایی از ثبات مشاهده نمی شود.

دکتر بابایی از افزایش مراجعه بیماران سرپایی کرونایی به ۹ هزار نفر در روز خبر داد و گفت : با توجه به جهش ویروس و ناشناخته بودن سویه جدید دلتا ، نمی توان زمان رسیدن به پیک پنجم را پیش بینی کرد و این نگرانی وجود دارد که باتوجه به سیر صعودی فزاینده ، شاهد دو پیک پی در پی باشیم.

وضعیت فوق بحرانی در آمل و قائمشهر
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شیوع ویروس کرونا را در شهرستان های آمل و قائمشهر وخیم تر از سایر نقاط استان توصیف کرد و اظهار داشت: در این شهرها در بیرون اتاق های بیمارستان تخت قرار داده شد و کل ظرفیت بیمارستان ها و حتی راهرو ها به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است و در قائمشهر تمام ظرفیت بیمارستان ها را بیماران کرونایی پر کرده اند.

وی افزود: اگر روند شیوع بیماری در استان به همین روال ادامه یابد ، مجبور به احداث نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی طی چند روز آتی خواهیم شد.

دکتر بابایی یکی از مشکلات بیمارستان صحرایی را تامین کادر درمان آن عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه طی یک سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیروی زیادی جذب کرد، اما اکنون به دلیل افزایش بیش از حد بیماران بستری با کمبود کادر درمان در بیمارستان ها و مراکز درمانی مواجه هستیم.

وی همچنین از ابتلای مجدد کادر درمانی به بیماری کووید ۱۹خبر داد و افزود: برخی از اعضای کادر درمان ما در شهرستان های قرمز با وجود دریافت واکسن به کرونا مبتلا شده اند که این وضعیت سبب سخت تر شدن شرایط برای کادر درمان شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران توضیح داد : واکسن از ابتلای صد درصد به ویروس جلوگیری نمی کند و تنها سبب کاهش میزان ابتلا و مرگ و میر خواهد شد و به همین دلیل تاکید ما بر رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی با انتقاد از کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در استان، افزود: تا زمانی که مردم همراهی نکنند، افزایش تخت و جذب نیروی کادر درمان فایده ای نخواهد نداشت، زیرا هر لحظه بیمار تولید می شود.

قرمز شدن یکپارچه مازندران

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان را زیر ۴۰ درصد دانست و گفت: تازمانی که بیش از ۷۰ درصد جامعه واکسینه نشوند تنها راه مقابله با ویروس استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری است که متاسفانه این روزها در مازندران بشدت نادیده گرفته می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر دانشگاه های علوم پزشکی و کادر درمان تنها مانده اند و مردم و اصناف هیچگونه همراهی در رعایت پروتکل ها ندارند ، همچنین نظارت ها نیز در استان بشدت پایین آمده است.

دکتر بابایی از برپایی تجمعات دورهمی و بویژه برگزاری جشن عروسی در استان ابراز نگرانی کرد و گفت : برپایی اینگونه تجمعات و انتقال بیماری به جمعیت زیادی از افراد می تواند سبب جهش ویروس و ایجاد سویه جدید شود که نتیجه آن افزایش مرگ و میر خواهد بود.

وی افزود : با توجه به مشاهدات و شرایط موجود و همچنین پایین آمدن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مازندران، احتمال افزایش شهرهای با وضعیت قرمز مازندران طی روزهای آینده بسیار زیاد است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه هفت شهر مازندران طبق آخرین ارزیابی سامانه ماسک که 31 تیر ماه به روز رسانی شده بود ، در وضعیت نارنجی قرار دارند ، گفت : با توجه به سرعت بالای شیوع بیماری و سیر صعودی انتقال ویروس در همه استان، امکان یکپارچه قرمز شدن مازندران در هفته آتی وجود دارد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های استان به حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است که بیشترین میزان از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در استان است.

در حال حاضر شهرستان‌های رامسر، تنکابن، چالوس، نوشهر، نور، محمودآباد، فریدونکنار، بابلسر، بابل، آمل، قائمشهر، جویبار، ساری، سوادکوه و بهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و هفت شهرستان نکا، گلوگاه، میاندورود، سیمرغ، سوادکوه شمالی، کلاردشت و عباس‌آباد نارنجی هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری