کد خبر: ۲۵۵۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اگر ایران به زودی به میز مذاکره برنگردد، فرصت رسیدن به یک توافق با قدرت‌های جهانی و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد.

هشدار فرانسه به ایران درباره برجام

به گزارش یورونیوز،وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اگر ایران به زودی به میز مذاکره برنگردد، فرصت رسیدن به یک توافق با قدرت‌های جهانی و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد.

اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جریان نشست خبری روزانه با خبرنگاران با این پرسش روبرو شد:«بارها گفته‌اید که زمان محدودی برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد. می‌خواهید چقدر منتظر بازگشت به مذاکرات هسته‌ای بمانید آنهم در حالی که توانایی‌های هسته‌ای ایران هر روز در حال افزایش است؟»

او در پاسخ گفت: «ضروری است که ایران به میز مذاکره برگردد. در جریان شش دور گذشته پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما ایران، با اعمالش، همچنان به وخامت اوضاع هسته‌ای ادامه می‌دهد. اگر ایران همین راه را ادامه دهد، نه تنها زمان رسیدن به توافقی برای لغو تحریم‌ها به تأخیر می‌افتد بلکه این احتمال وجود دارد که مذاکرات وین پایان یابد و فرصت احیای برجام به خطر بیفتد.»

فول درمول در ادامه گفت: «ما در حال رایزنی نزدیک با شرکای اروپایی خود و سایر شرکای برجام همچنین با ایالات متحده درباره این وضعیت هستیم؛ با این هدف که مذاکرات هرچه سریعتر از سر گرفته شوند و یک توافق حاصل گردد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مذاکرات دیپلمات‌های گروه ۱+۴ و ایران درباره احیای توافقی که ایالات‌متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد، پس از ۶ دور گفت‌وگوهای فشرده و مستمر در وین، به مراحل پایانی نزدیک شده است.

در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیئت‌ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت‌های صورت گرفته برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود به منظور پیگیری روند گفت‌وگوها با هدف یافتن راه‌حل‌هایی جهت چند موضوعی که هنوز حل‌وفصل نشده‌اند، تأکید کردند.

در پایان این نشست، هیئت‌ها برای کسب دستورالعمل‌های سیاسی درباره مسائل باقی‌مانده راهی پایتخت‌ها شدند تا برای دور هفتم مذاکرات آماده شوند.

علی ربیعی سخنگوی دولت بیان داشته که مذاکرات برجامی به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده و مسئولیت آن بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود.

یورونیوز در ادامه نوشت: ایران می‌گوید ادامه مذاکرات هسته‌ای را به دولت آیندۀ ابراهیم رئیسی، برنده انتخابات ریاست جمهوری واگذار کرده است.

با این وجود به نظر می‌رسد حتی با از سر گیری سریع مذاکرات، راه برای رسیدن به توافق چندان هموار نباشد. چراکه حدود یک هفته پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت که آخرین روزهای کاری خود را در این مقام می‌گذراند، اعلام کرده بود اگرچه بخش اصلی مذاکرات انجام و تفاهم نامه‌های اولیه برای رفع تحریم‌ها تهیه شده، اما کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی که مسئول تطبیق متن تفاهم با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب آذر سال گذشته است این تفاهم را «ناسازگار» با آن تشخیص داده است. با این حال ساعاتی پس از انتشار سخنان سخنگوی دولت، کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، اظهارات علی ربیعی را تکذیب کرد و دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای احیای برجام را «قلدر مآبی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی» دانست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری