کد خبر: ۲۵۵۴۶۸
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
روحانی:
رئیس جمهور گفت: در زمینه رفع تحریم ها ما همه کار انجام دادیم و اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود تقریبا قبل از عید تحریم ها را برداشته بودیم.

اگر قانون مجلس نبود، تحریم ها قبل عید برداشته می شد

به گزارش اعتدال، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه خط انتقال نفت از گوره به جاسک با بیان اینکه شاید این افتتاح مهمترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم بود، اظهار کرد: این افتتاح پاسخ بسیار قوی به توطئه گران آمریکا و کسانی است که به آینده ای ناپایدار برای این می اندیشدند.

وی ادامه داد: دشمن در جنگ اقتصادی در دو میدان وارد شد. یکی صادرات نفت و دیگری نقل و انتقال پول و بانک ها. آنها حساب کرده بودند وقتی جریان نقل و انتقال پول و صادرات نفت را مختل کنند و آن را به صفر برساند، ایران امکان استفاده از ارز برای تامین نیازهای خود را ندارد، در حالی که در ۴ ماه اول امسال بانک مرکزی بیش از ۵ میلیارد دلار ارز برای دارو و کالاهای اساسی تامین کرده است. اگر کشور ارز نداشته باشند چگونه می تواند این کالاها را تامین کند؟

وی افزود: نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن اختصاص داده ایم و در این هفته شرایط مناسبی برای واکسیناسیون در کشور شروع می شود. تاکنون بیش از ۹ میلیون نفر از واکسن استفاده کردند. ما قول داده بودیم تا پایان دولت واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری خاص تمام شود که به قول مان عمل کردیم.

رئیس جمهور گفت: ما در زمینه مهار کرونا و رفع تحریم ها به مردم قول داده بودیم که در هر دو زمینه دولت با قاطعیت به مسئولیت خود عمل کرده است. با آغاز واکسیناسیون قدم مهمی برای مهار کرونا برداشته شده است؛ در زمینه رفع تحریم ها هم ما همه کار انجام دادیم و اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود تقریبا قبل از عید تحریم ها را برداشته بودیم. دولت همه کارهای لازم را برای برداشتن تحریم ها انجام داد. وزیر خارجه هم در گزارش خود به مجلس روشن کرده است که ما به چه توفقیقاتی دست پیدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: کار بزرگ دولت ما این بود که نشان دهیم در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی فقط به فکر تامین کالاهای ضروری نیستیم، بلکه طرح های مهم توسعه کشور را ادامه دهیم. طرحی که امروز افتتاح شد دو میلیارد دلار ارزش داشت و ما با این کار به دنیا اعلام کردیم که توان اجرای چنین طرح ها را داریم. تا پیش از این تنها پایانه نفتی ما خارک بود و امروز ما این پایانه را متحول کرده و از تک پایانه ای خارج شدیم. در آبان ۶۴ که اسکله ما در خارک بمباران شد، دو هفته صادرات نفت نداشتیم. امروز اتکای ما به تک اسکله از بین رفت و ما نیازمندی خود را به خلیج فارس برای صادرات نفت از بین بردیم و قادریم نفت را از دریای عمان صادر کنیم. خلیج فارس امتیازات و محدودیت های خود را دارد اما دریای عمان به اقیانوس و آب های آزاد وصل است و با افتتاح این طرح، زمان صادرات هم نسبت به گذشته ۱۰ روز جابجا می شود.

روحانی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری در اواخر دولت یازدهم و مطرح کردن طرح انتقال نفت از گوره به جاسک گفت: ایشان فرمودند این طرح استراتژیک ترین طرحی است که در دولت شما اجرا می شود؛ در واقع این طرح راهبردی ترین طرح جمهوری اسلامی است که نفت ایران از دریای عمان صادر شود و مسئله بسیار مهمی برای ما است؛ البته ما در زمان اجرای این طرح با جنگ اقتصادی رو به رو شدیم. ما لوله های مورد نیاز برای این طرح هزار کیلومتری در کشور نداشتیم و تحریم هم مانع شد این لوله ها وارد کشور شود، اما ما این لوله ها و تمام امکانات لازم را در ایران ساختیم. ۹۱ درصد این طرح در داخل کشور انجام شد و این امتیاز بزرگ دیگری برای کشورمان است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت سواحل مکران برای کشورمان گفت: مقام معظم رهبری هم بر آبادانی این سواحل تاکید داشتند و اکنون طرح های مختلفی در سواحل در حال اجرا است.

ادامه دارد ...

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری