کد خبر: ۲۵۵۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
آمارها نشان می‌دهد تیمی که شروع کننده ضربات پنالتی است از شانس به مراتب بیش‌تری برای پیروزی برخوردار است!

پیروزی استقلال در پنالتی‌ها با یک فرمول ساده

به گزارش اعتدال، سرنوشت داربی ۹۶ پایتخت بعد ۱۲۰ دقیقه، در ضربات پنالتی مشخص شد و استقلال توانست رقیب سنتی خود یعنی پرسپولیس را با برتری ۴ بر ۳ از پیش رو بردارد و به مرحله نیمه نهایی این مسابقات صعود کند.

تکلیف این دیدار در حالی در ضربات پنالتی مشخص شد که سال گذشته هم فرهاد مجیدی توانسته بود مچ یحیی گل محمدی را به همین شکل بخواباند و با پیروزی در پنالتی‌ها به فینال جام حذفی صعود کند.

پیش‌تر و در سال ۱۳۶۷ در یک چهارم نهایی جام حذفی، پرسپولیس توانسته بود استقلال را با نتیجه ۴ بر یک در ضربات پنالتی شکست دهد.

نکته عجیب و جالب توجه، پیروزی تیمی است که ضربات پنالتی را شروع می‌کند؛ در واقع هر تیمی که با قرعه داور مسابقه اولین ضربه را می‌زند و در هر دور ابتکار عمل را در اختیار دارد، به پیروزی رسیده است.

کارشناسان می‌گویند بهترین قرعه ممکن در پنالتی‌ها نه انتخاب دروازه بلکه انتخاب توپ یعنی زدن پنالتی نخست است چرا که تا پایان ضربات همواره فشار روی تیمی قرار دارد که به طور مکرر و با گل شدن هر ضربه از حریفش عقب می‌افتد.

عجیب‌تر این که طی چند هفته گذشته و در طول مسابقات یورو ۲۰۲۰، هر چهار دیداری که به ضربات پنالتی رفت، به نفع تیمی تمام شد که شروع کننده پنالتی‌ها بود.

البته این رویه منتقدانی هم دارد. برخی از اهالی فوتبال معتقدند باید ترتیب ضربات پنالتی تغییر کند و از حالت AB به حالت ABBA تغییر شکل دارد. طبق این فرمول بهتر از است ضربات به این شکل زده شود که هر دور یک تیم ضربه نخست را بزند؛ یعنی اگر استقلال پنالتی اول را زد، پرسپولیس پنالتی اول و دوم خود را پشت سر هم بزند و بعد استقلال پنالتی های دوم و سوم خود را روانه دروازه کند. سپس پرسپولیس پنالتی سوم و چهارم خود را بزند و به این ترتیب ضربات ادامه یابد.

آمارها در منابع خارجی نشان می‌دهد در مدت زمانی که این ایده در فوتبال اروپا اجرا شده، نتایج کاملا برابر به دست آمده است و کفه ترازو به سمت تیمی نبوده که شروع کننده ضربات پنالتی بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری