کد خبر: ۲۵۵۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲

تازه های خودرویی که در دو سال اخیر در حوزه توسعه محصولات بومی به بازار سرازیر شده، می توان ادعا کرد از تحولات یک دهه گذشته فراتر رفته است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، قطع همکاری خودروسازان داخلی با شرکای خارجی و تمرکز آنان روی بومی سازی و خودکفایی در تولید و توسعه محصولات، قوای محرکه و محصولات جدید از مهم ترین رخدادهای صنعت خودروسازی در این مدت زمان کوتاه بوده است.


در همین راستا گروه صنعتی ایران خودرو با رویکردی ویژه در جهت تنوع بخشیدن به سبد تولید و نیز ارتقای کیفی و فنی محصولات تلاش کرده است با وجود محدودیت ها و موانع مربوط به تحریم ها، گام های جدی و موثری بردارد. همچنین رشد 35 درصدی تولید، عرضه محصولات جدید در بخش تجاری و سواری، بهبود صادرات، نوآوری در ارایه خدمات پس از فروش و همچنین توسعه و تولید خودروهای کم‌ مصرف و ... دستاوردهایی است که از خودباوری و اتکای به توانمندی و تفکر خلاق صنعتگران داخلی سرچشمه گرفته است.


امسال رشد تولید، اصلی ترین بخش برنامه های خودروسازان داخلی است. در این راستا شرکت ایران خودرو تیراژ بیش از 600 هزار دستگاه را نشانه رفته است. بررسی ها نشان می دهد که این شرکت در سال گذشته بیش از 500 هزار دستگاه انواع خودرو را تولید کرده است. بنابراین تحقق تولید تیراژ یاد شده در سال 1400 جهش مهمی خواهد بود. البته رسیدن به این شمارگان نیاز به تامین نقدینگی و تولید محصولات جدید دارد که با توجه به عملکرد این شرکت در سال گذشته، تحقق این هدف دور از انتظار نخواهد بود.


تولید محصولات جدید

سال گذشته تارا به عنوان محصولی جدید وارد سبد محصولات بزرگ ترین خودروساز کشور شد و بر اساس اطلاعات رسیده امسال نیز قرار است خودروهای جدید دیگری نیز در حوزه تجاری و سواری وارد چرخه تولید شود.

 


با عرضه خودروهای جدید، سبد تولیدات ایران خودرو طی سال جاری متنوع تر می شود، موضوعی که می تواند به افزایش رضایتمندی مشتریان بینجامد. با عرضه محصولات جدید، زمینه های لازم برای صادرات فراهم خواهد شد. اکنون در میان محصولات کنونی، تارا و دنا پلاس توربو از قابلیت بالایی برای صادرات به بازارهای منطقه برخوردارند.


سبد رنگارنگ محصولات


در سبد محصولات ایران خودرو هاچ بک و سدان هایی در کلاس های C و B و مرز کلاس D به چشم می خورند که در برگیرنده نیاز خانواده های ایرانی است. فضای بار یا صندوق عقب از 245 تا بیش از 600 لیتر، فضای اتاق از 2.4 تا 2.7 متر و محصولاتی با ویژگی های فنی و امکانات رفاهی متنوع، حق انتخاب شایسته ای را پیش روی مشتریان قرار می دهد. یکی از مهم‌ترین رویکرد ها طی دو سال اخیر ایجاد تنوع از نظر تیپ بندی برای محصولات قدیمی و معرفی محصولات جدید بوده که امکان انتخاب در بازه های قیمتی کوچکتر را فراهم می سازد. هم اکنون تارا و دنا پلاس توربو اتوماتیک در صدر محصولات ایران خودرو قرار دارند و کف سبد محصولات این خودروساز در دستان سمند است که به زودی نسخه پلاس آن با تغییرات به بازار معرفی می شود. هفت محصول با برند اختصاصی ایران خودرو و سایر محصولات، سبد تولیدات این شرکت را غنا بخشیده است.


در حال حاضر سمند، سورن و دنا شکل جدیدی به خود گرفته اند و نسخه جدید سمند بهینه به زودی وارد بازار می شود. سورن پلاس با امکانات بیشتر به عنوان یک سدان میان رده با چهره ای متفاوت قدم به میدان گذاشته و دنا در نسخه های متنوع معمولی، دنا پلاس توربوشارژ و بالاترین نسخه یعنی دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک سبدی کامل از محصولات را رقم زده اند.


تولید پیشرانه های متنوع


با تنوع محصولات ایران خودرو، پیشرانه های گوناگونی نیز به چشم می خورد؛ پیشرانه هایی با حجم 1.3 تا 1.7 لیتر و توان 75 تا 150 اسب بخار و گشتاور 118 تا 215 نیوتون متر وجود دارد. در بخش قوای محرکه، به زودی خانواده مدرن پیشرانه های سه سیلندر بومی با حداکثر توان 72 تا 148 اسب بخار قدرت و حداکثر گشتاور تا 240 نیوتون متر نیز به تنوع تیپ بندی محصولات این خودروساز افزوده می شود. این سری از پیشرانه ها برای نخستین بار از تکنولوژی هایی مانند سیستم تزریق سوخت مستقیم و سیستم دوگانه تایم متغیر سوپاپ بهره می برد. این خانواده ضمن پاس کردن استاندارد یورو شش، مصرف سوخت حدود شش لیتر را در کارنامه اش خواهد داشت.


طراحی،‌ توسعه و تولید گیربکس های جدید


خودروسازان کشور در بخش محصولات داخلی نیز طی بیست سال گذشته تنها از گیربکس های پنج سرعته دستی بهره برده اند. در این راستا ایران خودرو با سرمایه گذاری، تحقیق و توسعه در این بخش، نقشه راه جدیدی را ترسیم کرده که حاصل آن راه اندازی خط تولید انبوه نسخه 6 سرعته دستی بوده است که چندی پیش در کارخانه ی نیرو محرکه گشایش یافت. کاهش محسوس مصرف سوخت و کیفیت رانندگی در سرعت های 80 کیلومتر به بالا، از نتایج گیربکس جدید خواهد بود. لازم به ذکر است گیربکس نیمه اتومات AMT بر پایه همین گیربکس شش سرعته دستی، گیربکس شش سرعته تمام اتوماتیک و نیز گیربکس اتوماتیک شش و هفت سرعته دوکلاچه در مراحل بعدی وارد فاز تولید انبوه خواهند شد. بنابراین تنوع بیش از پنج گیربکس در مجموعه ی قوای محرکه ایران خودرو در کنار بیش از 10 پیشرانه، امکان طراحی و تولید محصولات در تیپ ها و مدل های متنوع را فراهم می آورد.


سخن پایانی


محصولات گروه صنعتی ایران خودرو افزون بر ایمنی بالا که مطابق آخرین متد خودروسازان اروپا طراحی شده است، تنوع گسترده ای از امکانات رفاهی را نیز پیش روی مشتریان قرار می دهد. از مهم‌ترین آن ها که هنوز هم در خودروهای دیگر کمتر به چشم می خورد، می توان به صندلی برقی با قابلیت تنظیم هشت جهت در دنا پلاس توربو اتوماتیک، نصب سانروف روی نخستین خودرو بومی ایران، نمایشگر لمسی، کروز کنترل، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با دریچه اختصاصی سرنشینان عقب، سیستم کنترل فشار باد تایرها، سنسور نور و باران و ... اشاره کرد. بهره گیری از سقف شییشه ای در محصولات به عنوان یکی از خواست ها و انتظارات مشتریان،‌ نشان دهنده تلاش این خودروساز برای ایجاد تنوع و زیبایی در تولیداتش بوده و قرار است این روند ادامه داشته باشد.
این شرکت بزرگ داخلی با همه محدودیت ها و فشارهای ناشی از تحریم و نیز قطع ارتباط با شرکای خارجی، می کوشد از یک سو محصولات تولیدی خودرو را با جدیدترین طراحی ها، فناوری‌ها و آپشن های روز دنیا به بازار عرضه کند، تا به نیاز و خواست مشتریان پاسخ مثبت دهد و از دیگر سو توانمندی خود را بدون حضور شرکای غیر بومی به نمایش گذارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری