کد خبر: ۲۵۵۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵

در ماشین آلات صنعتی از اتصالات مختلفی استفاده می شود که برخی از این اتصالات بصورت فیکس شده و برخی دیگر

بصورت محرک می باشند. یاتاقان ها دسته ای از اتصالات صنعتی با قابلیت حرکت اجزا می باشد که از آنها در شکل های مختلف اغلب همراه با ساچمه هایی در اتصال استفاده می شود. یاتاقان Bearing را البته در فارسی بصورت یاطاقان نیز می نویسند که هم بصورت خطی و هم بصورت دورانی بکار می برند. ساده ترین یاتاقان ها را در خودروهای سواری در اتصالات میل لنگ، شاتون و غیره می توان یافت.


بلبرینگ Ball bearing که خود از پر کاربرد ترین نوع اتصالات صنعتی است خود در زیر مجموعه یاتاقان ها قابل دسته بندی می باشد. تمامی انواع یاتاقان ها دارای یک کاربری یکسان بوده و صرفا برای جلوگیری از سایش دو سطح بر روی یکدیگر در تعلیق بار شرکت می کنند. البته بسته به نوع و زاویه اتصال بار های وارده بر پیکر یاتاقان های صنعتی را می توان در سه زیر دسته اصلی که از مهمترین فاکتور ها در انتخاب بلبرینگ نیز محسوب می شود به حساب آورد. شافت ها و محور ها در کل تحت سه نوع زاویه مختلف در اتصالات یاتاقان ها شرکت می کنند که به قرار زیر هستند.

  1. شافت های افقی: که در صنایع و در ماشین آلات اغلب شافت های دوار به شکل افقی بوده و بار های شعاعی یعنی در راستای عمود بر محور مرکزی یاتاقان ها را وارد می آورند.

      2. محور و شافت عمودی: در صنایع در مواردی خاص شافت ها بصورت عمودی بکار گرفته شده که مولد بار محوری بوده مانند دریل های حفاری و یا گیربکس های عمودی که در اتصال این شافت ها از یاتاقان هایی با قابلیت تعلیق بار محوری مانند بلبرینگ کف گرد اتصال می یابد.

      3. شافت های مورب: شافت هایی هستند که مولفه نیروی وارده از طرف آنها قابلیت تجریه هم در راستای قائم و هم در راستای افقی را دارد. یاتاقان های مصرفی در این اتصالات می بایست قابلیت تعلیق بار های ترکیبی را داشته باشند مانند رولبرینگ مخروطی.

 

چه اتصالاتی را یاتاقان می گویند؟


اشکال مختلف یاتاقان های صنعتی

همانگونه که پیشتر نیز گفته شد یاتاقان ها دارای دسته بندی و اشکال متعددی هستند که هر یک برای اتصال تحت باری خاص و در شرایط ویژه ای طراحی می شوند. شاید با وجود دسته بندی های مختلف بتوان گفت تمامی انواع یاتاقان در بخش ساچمه که قلب یاتاقان محسوب می شود تشابه دارند هر چند که خود ساجمه ها نیز در شکل های مختلفی تولید می شوند. در زیر به دسته بندی بهتر انواع یاتاقان ها می پردازیم.


1. یاتاقان های فلنج دار: یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع یاتاقان های صنعتی هستند. در اتصالات این نوع یاتاقان از پیچ و مهره های فولادی اغلب با کلاس 8.8 استفاده می شود. یاتاقان های فلنج دار هم بصورت دو پیچ بیضوی شکل و هم بصورت چهار پیچ مستطیلی تولید می شوند. یاتاقان های فلنج دار دارای یک هوزینگ هستند که هوزینگ یاتاقان اغلب از جنس چدنی تولید می شود.


2. یاتاقان بلبرینگ ها: در واقع بلبرینگ ها نوعی یاتاقان هستند که تنها متشکل از قفسه نگهدارنده و ساچمه هایی به شکل کروی هستند. برخی از بلبرینگ ها نیز دارای رینگ های بیرونی و شیلد هایی در بغل هستند. بلبرینگ ها البته خود بر حسب نوع باری که تعلیق می کنند قابل دسته بندی به بلبرینگ های شیار عمیق، بلبرینگ های کف گرد، بلبرینگ های تماس زاویه ای و بلبرینگ خود تنظیم هستند.


3. یاتاقان رولبرینگ ها: استفاده از ساچمه هایی در شکل های متغیر در ساختار رولبرینگ ها آنها را بعنوان زیر دسته ای بزرگ از یاتاقان ها تبدیل نموده است که بلبرینگ نیز می تواند در زیر دسته رولبرینگ قرار گیرد. رولبرینگ ها نیز بر حسب شکل هندسی ساچمه های خود قابلیت دسته بندی به رولبرینگ های سوزنی، رولبرینگ استوانه ای، رولبرینگ کف گرد، رولبرینگ مخروطی و رولبرینگ های بشکه ای را دارند.

علاوه بر موارد و دسته بندی های یاد شده دسته های دیگری از یاتاقان ها مانند بال اسکرو Ball screw که در قسمت مرکزی از یک شافت دوار بعنوان محور استفاده می کند و واگن ریل ها که برای تعلیق بار بر روی حرکت خطی استفاده می شوند نیز از دیگر انواع یاتاقان های صنعتی هستند. یاتاقان ها با بکارگیری گرید های مختلف فولادی بر حسب تنسایل و سخاتی سطحی که نیاز دارند قابل استفاده هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری