کد خبر: ۲۵۴۹۲۸
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
بر اساس گزارش "ثروت جهانی" مرکز مشاوره "کپ جمینی" تعداد میلیونرهای ایران 250 هزار نفر است و از عربستان که با 210 هزار میلیونر در رتبه هفدهم دنیاست، پیشی گرفته است.

نشریه آمریکایی "فوربس" از رشد فراتر از تصور تعداد و ثروت میلیونرهای ایرانی طی دوران تحریم و کرونا خبر داد.

به گزارش اعتدال، فوربس در گزارشی نوشت:

تعداد میلیونرها در ایران علی رغم اینکه این کشور از تحریم های ایالات متحده و بیماری همه گیر کووید 19 رنج می برد، شاهد رشدی انفجاری بوده است.

در سال 2020 تعداد افراد با ارزش ثروت خالص بالا (HNWI) در ایران 21.6 درصد رشد کرده در حالی که میانگین جهانی این آمار در سال 2020 حدود 6.3 درصد بوده است؛ همچنین میزان ثروت این طبقه در ایران نیز طی همین سال (2020) بیش از 24.3 درصد رشد داشته است و بسیار بیشتر از میانگین جهانی بوده است.

رشد انفجاری طبقه میلیونرها در ایران: مقام چهاردهم دنیا رتبه نخست منطقه

مرکز مشاوره "کپ جمینی" - Capgemini - در گزارش "ثروت جهانی" که روز سه شنبه 29 ژوئن (8 تیر 1400) منتشر کرده، می گوید: "بین ماه های مارس و ژوئیه ( بهار 1400) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 625 درصد افزایش یافته است." برای مقایسه رشد ارزش معاملات "اس اند پی" در آمریکا طی دوره مشابه تنها شاهد 16 درصد رشد بوده است.

با دسترسی به دارایی های بین المللی که به دلیل تحریم ها مسدود شده است، بسیاری از طبقات ثروتمند و حرفه ای ایران پول خود را وارد سهام و بورس می کنند. بنا بر گزارش "کپ جمینی" اکنون تعداد میلیونرهای ایرانی به بیش از 250 هزار نفر رسیده که بیشتر آنها در ایران زندگی می کنند.

دولت ایران با سرازیر کردن سرمایه ها به بورس به رشد این طبقه میلیونر در ایران کمک کرده است. در سپتامبر سال گذشته (شهریور 99) دولت ایران 1 درصد از ذخائر صندوق توسعه ملی را به بازار بورس تزریق کرد و در ژانویه امسال (دی ماه 1399) هم مبلغ 25 تریلیون ریال (حدود 595.2 میلیون دلار) را تزریق کرد.

رونق رمز ارزها منبع دیگری برای رشد ثروت میلیونرهای جدید ایران بوده است. برق ارزان در ایران یک مزیت نسبی بالا برای استخراج رمز ارز و رونق بازار ارزهای دیجیتال است.

شور و اشتیاق برای استخراج رمز ارز در ایران بسیار بالا بوده است و به دلیل مشکل کمبود برق دولت ماه گذشته اعلام کرد که استخراج رمز ارزها به مدت 4 ماه ممنوع خواهد بود. مزارع استخراج رمز ارز به قدری برق مصرف می کردند که منجر به خاموشی های پی در پی می شد.

یکی از فعالان استخراج رمز ارز در ایران می گوید استخراج رمز ارز سودی فوق العاده در ایران دارد و بسیار بیشتر از شغل وکالت برای او درآمد داشته است. گزارش "ثروت جهانی" مرکز مشاوره "کپ جمینی" می گوید حدود 72 درصد از میلیونرهای ایران در بازار رمز ارز سرمایه گذاری کرده اند.

طبق گزارش "کپ جمینی" افزایش سریع میلیونرها در ایران، این کشور را به لحاظ تعداد میلیونرها در مقام چهاردهم جهان و نخست خاورمیانه قرار داده است. ایران اکنون حتی از بزرگترین رقیب خود یعنی عربستان سعودی که با 210 هزار میلیونر در رده 17 جهانی قرار دارد، پیش افتاده است.

با این حال افزایش ثروت و تعداد میلیونرهای ایران، کاملا در تضاد با اقتصاد ضعیف این کشور است. "شورای اسلامی کار" می گوید بیش از 60 درصد جمعیت ایران به دلیل هزینه های زندگی در فقر نسبی زندگی می کنند. هیچ آمار رسمی دولتی درباره میزان فقر وجود ندارد.

به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران در سال 2018 ، قیمت اقلام روزمره افزایش یافت. یک سال بعد اعتراضات خشونت آمیزی در برابر افزایش هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ ایران برگزار شد.

این قیمت ها با افزایش 50 درصدی تورم هنوز هم روزانه در حال افزایش هستند. بیماری همه گیر کووید19 هم مزید بر علت شده و به بیکاری و فقر در ایران دامن زده است.

خبر افزایش تعداد و ثروت میلیونرهای ایران می تواند مشکلاتی برای ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهوری منتخب ایران ایجاد کند که در ماه آگوست (نیمه مرداد 1400) قرار است دولت را تحویل بگیرد.

رئیسی از مذاکرات در حال انجام در وین برای احیا توافق هسته ای (برجام) پشتیبانی می کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری