کد خبر: ۲۵۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
در صورت عدم تحویل این توپ آمریکایی به تیم ملی فوتبال ایران، اولین اقدام سیاسی جدید فیفا علیه فدراسیون کشورمان در آستانه رقابت‌های مرحله آخر گزینشی جام جهانی قطر اعمال خواهد شد و ایران حق اعتراض و دریافت غرامت در این رابطه را با شکایت به دادگاه عالی ورزش خواهد داشت. پیش از این در جام جهانی روسیه هم شرکت نایکی اجازه استفاده از کفش هایش را به ملی پوشان ایران نداد که با اعتراض شدید کی روش همراه شد

تحریم آمریکا علیه تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲

فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا از توپ مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا رونمایی کرد که یک توپ آمریکایی است و حالا مشخص نیست، سهمیه ایران از این برند تحریم شده به فدراسیون کشورمان تحویل می شود یا خیر؟!

به گزارش اعتدال، فیفا با برند آمریکایی نایکی برای ساخت و تحویل توپ های مقدماتی جام جهانی در قاره های مختلف به توافق رسیده و حالا طرح ویژه این توپ برای قاره آسیا معرفی شده است؛ اما موضوع تحریم های ایالات متحده علیه برخی کشورهای دریافت کننده این توپ است.


برند نایکی در جام جهانی روسیه نیز با تحریم بازیکنان تیم ملی ایران در استفاده از کفش های استوک حرفه ای اش خبرساز شده بود و حتی کی روش نیز به شدت به آن اعتراض کرد و آن را جنایت خواند. مربی سرشناس پرتغالی، رفتار فیفا را در این رابطه کاملا سیاسی دانست که سخنان تند او علیه آمریکا و تحریم های ترامپ، واکنش وسیعی در رسانه های جهانی و حتی امریکایی داشت. حالا نوبت به فلایت یا همان توپ جدید نایکی رسیده که باید براساس قوانین به فدراسیون کشورمان ارسال شود، وگرنه اصل رقابت عادلانه در میادین ورزش ـ که جزو منشور بین المللی المپیک نیز قرار دارد ـ زیر سوال خواهد رفت.

تحریم آمریکا علیه تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲

حالا تکلیف ۱۲ تیم راه یافته به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا مشخص شده و قرار است، این مرحله از دوم سپتامبر تا ۲۹ مارس برگزار شود؛ این در حالی است که هنوز مشخص نشده، این بازی‌ها متمرکز برگزار خواهد شد و یا به صورت رفت و برگشت؛ اما توپ مخصوص برگزاری این رقابت ها مشخص شده و باید طبق قوانین تعدادی از آن به هر کشور حاضر در مسابقات رایگان تحویل شود.

فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در حالی از توپ مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره کهن رونمایی کرد که قرار است از توپ فلایت در این رقابت‌ها استفاده شود و قبل از آغاز مسابقات بازیکنان همه تیم ها باید برای تمرین به آن دسترسی کافی داشته باشند. قرار است که این توپ در اختیار فدراسیون‌ها گذاشته شود تا بازیکنان در تمرین ها و اردوها با آن آشنایی لازم را پیدا کنند. توپ فلایت از ۳۷ درصد چرم مصنوعی، ۳۳ درصد لاستیک، ۲۰ درصد پلی استر و ۱۰ درصد پنبه ساخته شده است.

در صورت عدم تحویل این توپ آمریکایی به تیم ملی فوتبال ایران، اولین اقدام سیاسی فیفا علیه کشورمان در آستانه رقابت های مرحله آخر گزینشی جام جهانی قطر اعمال خواهد شد و ایران حق اعتراض و دریافت غرامت در این رابطه را خواهد داشت.

آمریکا چند روز پیش تحریم های ظالمانه و ضد بشری فروش لوازم پزشکی و دارو از جمله انواع واکسن کرونا را به ایران برداشت و بعید است تحریم مواردی همچون توپ و اقلام ورزشی که اولویت اصلی این کشور نیست، به این زودی ها برداشته شود.

تحریم آمریکا علیه تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی 2022

فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا، به بهانه تحریم های آمریکا و با تبعیت از این اقدام سیاسی، سال هاست چندین میلیون دلار از دارایی و پول فدراسیون فوتبال ایران را بلوکه کرده اند و اجازه استفاده از آن را به فوتبال ایران نمی دهند.

نویسنده: صادق لودریچه

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری