کد خبر: ۲۵۴۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹

شب گذشته از ساعت 23 در لایو اينستاگرامى نواندیش میزبان محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران بودیم.
به گزارش نواندیش، محمد علیخانی در مورد تفاوت های شورای شهر و شهرداری فعلی با دوره پیشین بحث را اینگونه آغاز کردند: در این دوره ما شاهد رویکرد متفاوتی از دوره پیشین مبتنی بر سیاست انسان محوری بودیم، در دوره قبلی ما شاهد اعطا تراکم های بی جا یا به نوعی فروش اموال شهر بودیم. همچنین نباید فراموش کنیم که در دوره گذشته بیش از 60 هزار میلیارد بدهی داشتیم که بخش زیادی از آن در این دوره پرداخت شد. در دوره جدید ما بدهی برای شهر و شهروندان باقی نگذاشتیم. در این دوره پروژه های انسان محور برای رفع نیازهای روزمره مردم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. ما توجه زیادی را معطوف به بحث ایمنی پروژه ها کردیم چرا که بعضی از پروژه ها مثل خطوط مترو عملا از ایمنی لازم برخوردار نبود و جان شهروندان را به خطر می انداخت. نکته دیگر بحث تجهیز و ایمن سازی آتش نشانی شهر تهران بود که ما پیگیری کردیم. ما در این مدت سعی در پایش مسیل ها و ایمن سازی جهت مقابله با سیلاب در شهر تهران را داشتیم تا با وقوع سیل رو به رو نباشیم، این پروژه ها همین حالا نیز ادامه داشته و در حال تکمیل است.


دکتر علیخانی در پاسخ به این پرسش که چرا این اقدامات بازتابی بین مردم نداشت و رسانه ملی هم تلاشی برای نشان دادن آن به مردم نمی کرد، خاطرنشان کرد:


همه مردم می دانند و برایشان روشن است که برخورد صدا و سیما با گروه ها و جناح های مختلف چگونه است، صدا و سیما با امکانات ملی تنها در اختیار یک گروه خاص است در گذشته هر پروژه ای که افتتاح می شد با بوق و کرنا بازتاب داده می شد اما این دوره هیچ چیزی را انعکاس نمی دادند به عنوان مثال ما هفته گذشته شاهد راه اندازی خط مترو 10 از میدان خلیج فارس بودیم، وقتی صدا و سیما این مراسم را بازتاب داد بدون اشاره به کارفرما پروژه یعنی شهرداری و شورای شهر تنها به ساخت این پروژه توسط پیمانکار یعنی قرارگاه خاتم الانبیا پرداخت. البته ما توقعی هم از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی نداریم.


این عضو شورای شهر تهران در مورد اجرای پل صدر از سوی شهرداری قالیباف نیز گفت:


تفاوت مدیریت شهری این دوره و دوره گذشته این است که شهردار به دنبال رفتن از خیابان بهشت به پاستور نیست پس طبیعتا شاهد اجرای پروژه های نمایشی نبودیم. در ماجرای پل صدر امروزه در دنیا دیگر شاهد اجرای پل های طبقاتی به این شکل نیستیم. با هزینه ساخت پل صدر در زمان خودش می شد تمام واگن های مورد نیاز مترو تهران را تامین کرد. این پل حتی می تواند در آینده معضلاتی هم برای شهر داشته باشد ضمن اینکه کارشناسان ترافیکی هرگز آن را تایید نکردند.


میزان دقیق بدهی شهرداری قالیباف موضوع دیگری بود که مهمان شب گذشته لایو نواندیش در مورد آن توضیح داد:


در ابتدای روی کار آمدن ما برخی اسناد در دسترس نبود و به مرور زمان به دست آمد این بدهی بیش از 60 هزار میلیارد بود که شامل بدهی به بانک ها، پیمانکاران، مردم و دستگاه های دولتی مثل تامین اجتماعی می شد. ما در همین دوره شاهد گزارشاتی از نهادهای نظارتی مربوط به دوره قبل هستیم اما هنوز برای بسیاری جای سوال است. به عنوان مثال خیلی سریع در مورد آقای میرلوحی حکم صادر شد اما در مورد آقای قالیباف خیر!


پرسش دیگر این بود که واقعا اگر یک دهم پدیده ای مثل عیسی شریفی در شهرداری فعلی بود چه می شد؟


دکتر علیخانی در پاسخ به این پرسش نیز افزود: در دوره کرباسچی ما شاهد بودیم برای چند عدد سکه عیدی داده شده به مدیران چگونه پرونده تشکیل داده شد و محاکمه شدند که بعد هم مشخص شد ماجرا آنطور نبوده است. این را با همین مورد عیسی شریفی مقایسه کنید. ما همین حالا اطلاعی از چگونگی رسیدگی به پرونده های شهرداری در دوره قبل نداریم.


و اما سخن پایانی در مورد آینده شورای شهر در دوره آتی بود که مهمان برنامه این گونه به آن پرداخت:


یک سری ریل گذاری هایی مثل بحث شفافیت شده است، امروز در شهرداری قراردادهایی که منعقد می شود همه در سایت شفافیت به اطلاع عموم می رسد. شورای شهر می بایست کاملا شفاف باشد چرا که مردم هزینه اداره آن را می دهند پس حق دارند در جریان امور باشند. یکی از اقدامات مثبت این دوره در بخش های مختلف همین شفافیت بوده است. اقدامات مثبت صورت گرفته می بایست تکمیل شود، اگر شهر دوباره دست رویکرد قبلی بیافتد قطعا بسیاری از اقدامات سازنده از بین خواهد رفت. سیاست های خوبی که در این دوره بنا گذاشته شد مثل بحث سر و سامان دادن بلند مرتبه سازی و مال سازی ها و پیوست ترافیکی پروژه ها همه در این دوره در نظر گرفته شد. این در حالی است که ما در دوره پیشین شاهد چنین چیزی نبودیم به طوری پاساژهایی در کوچه های باریک ساخته شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری