کد خبر: ۲۵۳۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
آمریکا تاکنون بار‌ها و بار‌ها مدعی شده که تحت شدیدترین حملات سایبری از جانب روسیه و چین است. با این حال، با توجه به افشاگری اخیر رسانه‌های اروپایی در مودر جاسوسی آمریکا از کشور‌های اروپایی، این کشور دیگر از صلاحیت کافی جهت طرح این مساله که قربانی حملات سایبری است برخوردار نمی‌باشد. واشنگتن نمی‌تواند در مورد فعالیت‌های گسترده جاسوسی سایبری خود از دیگر کشور‌های جهان سکوت کند و در عین حال، مدام انگشت اتهام را به سمت دیگر کشور‌ها نشانه رود.

به گزارش اعتدال، "گلوبال تایمز" در گزارشی، به افشاگریِ اخیر رسانه‌های اروپایی از فعالیت‌های جاسوسی آمریکا (از طریق سرویس مخفی کشور دانمارک) علیه متحدان اروپایی این کشور نظیر آلمان، فرانسه، نروژ و سوئد پرداخته و به طور خاص افشای رسوایی‌های مکرر آمریکا در جاسوسی از کشور‌های متحد با خود را نمودی از قدرت مخرب این کشور دانسته که ابعاد آن، صرفا به کشور‌های اروپایی محدود نمی‌شود و دیگر کشور‌های جهان نیز بایستی در برابر این مساله، موضع گیری قاطع و هماهنگ اتخاذ کنند.

گلوبال تایمز در این رابطه می‌نویسد: «رسانه‌های اروپایی به تازگی دست به افشاگری جدیدی در مورد آمریکا زده اند. در این راستا، آمریکا از سرویس مخفی دانمارک برای جاسوسی از کشور‌های اروپایی نظیر آلمان (و صدراعظم این کشور "آنگلا مرکل")، استفاده کرده است. دانمارک یکی از نزدیکترین متحدان آمریکا است و برخی کابل‌های اینترنتی زیر دریا به/ و از سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلستان را میزبانی می‌کند (امری که زمینه مناسبی جهت انجام جاسوسی را برای آن فراهم می‌کند).
به گزارش فرارو، سال ۲۰۱۳، "ادوارد اسنودن" پیمانکار سابق "آژانس امنیت ملی آمریکا"، نسبت به برنامه نظارتی گسترده آمریکا بر محیط اینترنت موسوم به "پریزم" (پریزم، اسم رمز یک برنامه جاسوسی است که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا آن را پیش می‌برد و هدف اصلی آن، گردآوری داده‌های ارتباط اینترنتی از چندین شرکت فراهم‌آورنده خدمات اینترنت در آمریکا است) هشدار داد و افشاگری کرد. امری که در آن زمان موجب ابراز نارضایتی گسترده کشور‌های اروپایی نظیر آلمان شد. با این حال، اعتراضات کشور‌های اروپایی به آمریکا در آن زمان، هیچ ثمره‌ای به دنبال نداشت. این مرتبه، رسانه‌های اروپایی، افشاگری‌های بیشتر و دقیق تری در مورد جاسوسی آمریکا از رهبران کشور‌های اروپایی و مخصوصا نقشی که دانمارک در این چهارچوب به نفع آمریکا بازی کرده، انجام داده اند. افشاگری‌های رسانه‌های اروپایی در این رابطه حاکی از حجم گسترده فعالیت‌های جاسوسی آمریکا در خاک اروپا بوده که در نوع خود، شوکه‌کننده است.

این مساله (جاسوسی آمریکا از کشور‌های اروپایی) نشان می‌دهد که در غرب هیچ برابری و احترام متقابلی وجود ندارد. آمریکا سال هاست که روابط خود با متحدان اروپایی اش را نه بر اساس قوانین و چهارچوب‌های مشخص، بلکه بر اساس زور و فریبکاری تنظیم می‌کند. همین مساله موجب شده که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بین المللی اینگونه استدلال کنند که اساسا متحدِ آمریکا بودن، امری ساده و عاری از چالش نیست. آمریکا نه تنها در حاکمیت کشور‌های متحد خود مداخلات جدی انجام می‌دهد بلکه آن‌ها را هر لحظه و به بدترین وضع ممکن، هدفِ نظارت و جاسوسی قرار می‌دهد. شاید این مساله همان حقیقتِ سرد و شوکه کننده، در پسِ ظاهر فریبنده روابط راهبردی آمریکا با اروپا باشد.

در این میان، خیانت دانمارک به کشور‌های اروپایی و کمک به آمریکا جهت جاسوسی از کشور‌های اروپایی، حاکی از عمق قدرت و نفوذ مخربِ آمریکا در خاک اروپا است. بسیاری از ناظران معتقدند که افشاگری اخیر در مورد جاسوسی گسترده آمریکا از متحدان اروپایی این کشور، بار دیگر چهره واقعی آمریکا را برای جهانیان افشا کرده است. در این چهارچوب، آمریکا که همواره خود را به عنوان پیشتازِ دموکراسی در جهان معرفی کرده، اکنون تصویری مافیایی و خطرناک را از خود به نمایش گذاشته است.

رسوایی اخیر آمریکا در شرایطی اتفاق افتاده که پیشتر واشنگتن بار‌ها و بار‌ها شرکت‌هایی نظیر "هوآوی" را به جاسوسی از کشور‌های مختلف در جهان متهم کرده و از جامعه بین المللی خواسته تا فناوری‌های ارتباطیِ ارائه شده از سوی این شرکت را مورد بی اعتنایی و تحریم قرار دهد و اجازه ندهد که چین هر آنچه می‌خواهد در جاسوسی از کشور‌های جهان انجام دهد. از این منظر، رسوایی اخیر آمریکا موجب شده تا بسیاری، از رویکرد منافقانه آمریکا ابراز نارضایتی کنند و آن را تهدیدی جدی علیه صلح و ثبات بین المللی ارزیابی کنند.

در این راستا، عده‌ای ابراز نگرانی کرده اند که مبادا کشور‌های اروپایی نظیر آنچه در سال ۲۰۱۳ و افشاگری اسنودن در مورد فعالیت‌های جاسوسی آمریکا علیه کشور‌های مختلف جهان شاهد آن بودیم، بار دیگر صرفا به موضع گیری‌های مقطعی و موقت روی آورند. دلیل اصلی این مساله نیز این است که اساسا فعالیت‌های غیرقانونیِ جاسوسی آمریکا، صرفا یک مساله که اروپا را هدف قرار داده باشد نیست. اساسا این فقط اروپا نبوده که تاکنونی قربانی فعالیت‌های جاسوسی آمریکا بوده است. بسیاری از کشور‌های دیگر نیز در این مسیر از سوی آمریکا هدف قرار گرفته اند. جامعه بین المللی به هیچ عنوان نباید نسبت به این مساله، رویکردی توام با بی اعتنایی اتخاذ کند بلکه برعکس، آمریکا بایستی مجبور شود تا در این رابطه به جهان توضیح دهد و تعهد دهد که رویه‌هایی از این نوع، دیگر تکرار نخواهند شد.

آمریکا تاکنون بار‌ها و بار‌ها مدعی شده که تحت شدیدترین حملات سایبری از جانب روسیه و چین است. با این حال، با توجه به افشاگری اخیر رسانه‌های اروپایی در مورد جاسوسی آمریکا از کشور‌های اروپایی، این کشور دیگر از صلاحیت کافی جهت طرح این مساله که قربانی حملات سایبری است برخوردار نمی‌باشد. واشنگتن نمی‌تواند در مورد فعالیت‌های گسترده جاسوسی سایبری خود از دیگر کشور‌های جهان سکوت کند و در عین حال، مدام انگشت اتهام را به سمت دیگر کشور‌ها نشانه رود.

آمریکا در برهه کنونی به یک ابرقدرت که خارج از کنترل است، تبدیل شده است. این کشور قویا منافع دیگر کشور‌ها را زیرپا می‌گذارد و صرفا راهِ خود را می‌رود. اضافه بر این، آمریکا کاملا در مباحثِ مرتبط با جاسوسی از دیگر کشور‌های جهان، استاندارد‌های دوگانه را اتخاذ کرده است (به راحتی از دیگر کشور‌های جهان جاسوسی می‌کند و توضیحی نمی‌دهد، اما مدام رقبای خود را در بحث جاسوسی و حملات سایبری، هدفِ شدیدترین حملات قرار می‌دهد). باید اذعان کرد که آمریکا در برهه کنونی به یکی از منابع اصلی بی‌ثبات‌سازی جهان تبدیل شده است. بدون تردید محدودسازی قدرت مخرب آمریکا، کار چندان ساده‌ای نیست. با این حال، جامعه بین المللی نباید انجام تلاش‌های لازم در این رابطه، کوتاهی کند. این مساله قطعا به نفع تمامی کشور‌های جهان است».

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری