کد خبر: ۲۵۳۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
روحانی:
حسن روحانی: ما کارمان را انجام داده ایم و تمام کرده ایم. آن قولی که ما به ملت ایران در تحریم دادیم به قولمان وفادار ماندیم.

به گزارش اعتدال- حسن روحانی با اشاره به مذاکرات بر سر احیای برجام در وین گفت: "مسائل اصلی ما با آمریکایی ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده است."

حجت الاسلام والمسلمین روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت از ضرورت انتخابات در کشور سخن گفت و اظهار کرد: " امام (ره) از آغاز نهضت با مردم انقلاب را شروع کرد و پیش برد و همه جا گره ها را با کمک مردم باز کرد. کدام انقلاب را در جهان سراغ دارید که ۴۷ روز بعد از آن مردم پای صندوق رأی بیایند."
او افزود: «صندوق رأی نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است. در نهضت مشروطه هم مردم پای صندوق می آمدند و حالا بعدها به انحراف کشیده شد. یکی از ثمرات مهم نهضت امام (ره) و انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رأی و انتخابات بود و راه حلی که امام (ره) برای اداره کشور داشت از طریق انتخابات و مردم بود.»

روحانی با بیان اینکه میزان رأی ملت است شعار اصلی امام (ره) بود، تاکید کرد: "ما نباید از امام (ره) فاصله بگیریم بلکه باید روز به روز به ایشان نزدیک تر شویم و نباید بگذاریم خدایی ناکرده یک سیر قهقرایی اتفاق بیفتد. نظریه امام (ره) این بود که مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند و بر همین نظریه هم جمهوری اسلامی را بنیان گذاری کرد. به همین دلیل خیلی ها مخالف بودند و می گفتند الان موقع انتخابات و رأی گیری نیست."

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: «در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی رخ داد و در ۱۰ فروردین ۵۸ یعنی ۴۷ روز بعد از انقلاب مردم برای همه پرسی تعیین نظام پای صندوق رأی رفتند. حالا بعضی ها از کلمه همه پرسی خیلی خوششان نمی آید اما اساس نظام و نهضت ما با همه پرسی شروع شد و در همان سال اول انقلاب ۵ همه پرسی و انتخابات مهم انجام گرفت که دوبار مردم در همه پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند.»

روحانی ادامه داد: «یک بار مردم در همه پرسی برای تعیین نظام جمهوری اسلامی و یک بار در همه پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی شرکت کردند و سه بار هم در انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و این پنج انتخابات و همه پرسی در همان سال اول انقلاب انجام شد. این پنج حضور مردم در سال اول پای صندوق رأی نشان می دهد که ذات این انقلاب چیست.»

رئیس جمهور همچنین با اشاره به بخری اظهارات درباره مشارکت در انتخابات گفت: «نکند خدایی ناکرده فردی از روی نادانی بگوید حالا مهم نیست مردم کم بیایند رأی بدهند. یک نفر مهمترین مسئله را می گوید مهم نیست در حالی که صندوق و انتخابات مهمترین مسئله ما است و همه ما باید کاری کنیم که مردم ما با امید و نشاط پای صندوق بیایند و رأی بدهند و به فرد اصلح هم رأی بدهند؛ البته نه اینکه این فرد از نظر شخصی اصلح باشد بلکه باید از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد چرا که بهترین فرد باید بیاید تا بتواند این بار سنگین را پیش ببرد.»

روحانی با بیان اینکه من الان نمی خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم، اظهار کرد: "ما دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و من در پایان دولت و به موقع حرف هایی را که باید گفته شود خواهم گفت. اگر دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن در جهان در کشور نبود گذراندن سه سال و نیم جنگ اقتصادی که در این مدت گذشت به مراتب سخت تر از آنچه که اکنون گذشته می بود."

روحانی در ادامه با اشاره به مذاکرات برجام از برخی مواضع درباره بحث مذاکراه استقبال کرد و گفت: «ما الان بعد از هشت سال به نقاط خوبی رسیده ایم و همه امروز به تعامل سازنده افتخار می کنند و هیچ کس از تقابل استقبال نمی کند. امروز همه از مذاکره صحبت می کنند و فقط بعضی ها می گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می کنیم. خوب چه بهتر. اگر می توانید اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه درست مذاکره و تعامل با جهان است و الحمدلله در این هشت سال این موضوع را فهمیدید.»
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما به عقب برنمی گردیم، افزود: "ما به دستاوردها و نقطه هایی رسیده ایم که نمی توانیم به عقب برگردیم. امروز هیچ کسی نمی تواند بگوید برجام بد است. اگر می توانند بیایند بگویند. بالاخره بعد از هشت سال فکر ما یکی شده و البته ممکن است در شیوه ها اختلاف نظر داشته باشیم. اما چرا کسی نمی گوید که آمریکا ایستاد تا ایران را تحریم صددرصدی کند و جنگ اقتصادی به راه بیاندازد تا نظام را سرنگون کند، اما نتوانست. گفتند سه ماه دیگر و شش ماه دیگر نظام سرنگون می شود و برای ما فرش قرمز پهن می کنند اما بعد خودشان فهمیدند که راهشان اشتباه بوده و خودشان به دنبال مذاکره آمدند."

او همچنین گفت: «امروز الحمدلله مسائل اصلی ما با آمریکایی ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده که اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود من می گویم که این دولت این کار را انجام داده است. ما کارمان را انجام داده ایم و تمام کرده ایم.»

او تاکید کرد: « من فعل ماضی به کار می برم و ما فعل مضارع نداریم. ما کارمان را انجام داده ایم و تمام کرده ایم. آن قولی که ما به ملت ایران در تحریم دادیم به قولمان وفادار ماندیم. ما یک بار در سال ۹۴ تحریم را شکاندیم و یک بار هم در ۱۴۰۰ ما کارمان را انجام دادیم. حالا تشریفات کار که می گویند چگونه باشد حالا هر جوری که هست مهم نیست ولی ما کارمان را انجام دادیم.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری