کد خبر: ۲۵۳۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲
به گزارش اعتدال،روزنامه شرق نوشت:فرصت را از دست ندهید توضیح: این متن، سرمقاله مشترک امروز روزنامه‌های اطلاعات، همشهری، جمهوری اسلامی، دنیای اقتصاد، شرق، اعتماد، سازندگی و هفت‌ صبح است.
روزگاری نه‌چندان دور، مطبوعات از به‌كار‌بردن كلمه بحران در تیترهای خود پرهیز می‌كردند مبادا به اضطراب مردم بیفزایند؛ اما اكنون این كلمه، عادی‌ترین و پركاربردترین واژه در نشریات است. این روزها تعداد بحران‌ها از حساب گذشته‌ است. در میانه بحران‌های گریبان‌گیر كشور، در پس جدل‌های تن‌‌به‌تن و آشكار مسئولان و در شرایطی كه به روزهای تعیین‌كننده و سرنوشت‌ساز انتخابات نزدیك می‌شویم، ما به نمایندگی از مردمی كه صدایشان در هیاهوی رویدادها گم شده است، درباره مهم‌ترین و حیاتی‌ترین موضوع زندگی این روزها هشدار می‌دهیم؛ تأمین و توزیع واكسن باید اولین مأموریت همه دستگاه‌های حاكمیتی باشد. ماه‌هاست كه جریان زندگی در همه جای جهان از مسیر عادی خود خارج شده است. ویروس كرونا هم جان‌های زیادی گرفته، هم اقتصادها را زمین‌گیر كرده و هم روان فردی و جمعی و آینده نسل بعدی را در معرض تهدید جدی قرار داده‌ است. این یكی از معدود رویدادهای تاریخی است كه همه جهان را درگیر كرده و هنوز درباره پیامدهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و روانی آن جمع‌بندی روشنی وجود ندارد. در ماه‌های نخست هجوم این ویروس مرگ‌بار، پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین كشورهای جهان نیز در مقابل پیش‌بینی‌ناپذیری این موج، خلع سلاح شدند؛ اما چند ماه است آن آشفتگی اولیه كم‌كم جای خود را به برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران كرونا داده و در بسیاری از كشورها، بارقه‌ای از امید نمایان شده‌ است. در ماه‌های نخست این بحران، قرنطینه تنها راه‌حل بود؛ اما با ورود واكسن به چرخه تولید و توزیع در جهان، شهرها كم‌كم از قرنطینه خارج شدند و زندگی اگرچه با شكلی كاملا متفاوت از گذشته، از سر گرفته‌ شد. زمانی تلاش دولت‌های جهان در این بحران، معطوف به حمایت از بخش درمان و مردم آسیب‌دیده از بازار و اقتصاد تعطیل بود. اكنون بخش دیگری به این تلاش اضافه شده و آن رقابت جهانی برای تأمین واكسن است؛ رقابتی كه به‌طور طبیعی در عرصه جهانی این‌بار هم از عدالت و اخلاق به دور بوده و بر تأمین منافع استوار است. اكنون آشكار شده كه واكسیناسیون سریع توده‌های مردم، تنها راه مهار این بیماری و بازگشت جامعه به زندگی متعارف و به حركت درآمدن چرخ‌های اقتصاد است. ما از تأثیر تحریم‌های ظالمانه بر میزان كاركرد نهادهای متولی سلامت جامعه مطلعیم‌. بر اهمیت تلاش برای دستیابی به واكسن تولید داخل نیز واقفیم و تمام تلاش‌های صورت‌گرفته در این زمینه را ارج می‌نهیم و قدر می‌دانیم؛ اما لازم می‌دانیم با توجه به دو موضوع، نگرانی عمیق خود را نسبت به سلامت مردم اعلام كنیم:
1- اخبار و اطلاع‌رسانی متناقض درباره واردات واكسن، نشان از تشتت در نظام تصمیم‌گیری در مورد این مسئله حیاتی دارد. در‌حالی‌كه رئیس‌جمهوری خواستار رفع تمامی موانع برای واردات واكسن می‌شود، تعلل نهادهای مجری، این نگرانی را به وجود آورده است كه مبادا اراده و تصمیم واحدی در این زمینه وجود نداشته‌ باشد. این در حالی است كه بخش خصوصی نیز عدم توفیق خود را در حوزه واردات نه به دلایل خارجی بلكه به موانع داخلی نسبت می‌دهد.
2- شرایط سیاسی كشور و نزدیك‌بودن زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بنا بر تجربه تمام ادوار قبلی، دلیل دیگری برای نگرانی ما شده است. 
از آنجا كه ماه‌های اول دولت بعدی به امور مربوط به استقرار طی می‌شود، این نگرانی كه مقابله با كرونا از این تحول سیاسی آسیب ببیند، جدی است و از این راه مخاطرات جبران‌ناپذیری متوجه سلامت شهروندان ایرانی است.
ما از رئیس‌جمهور به‌عنوان مقام اول اجرائی كشور درخواست داریم هرچه سریع‌تر كمیته‌ای ملی متشكل از دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی را مسئول بررسی موضوع تأمین فوری واكسن و برنامه‌ریزی برای توزیع شفاف و تزریق پرشتاب آن كند. لازم است یك‌ بار دیگر روند واردات واكسن خارجی بررسی و مشكلات و موانع طبیعی و غیرطبیعی آن شناخته و برطرف شود. همچنین پیگیری شود كه ساخت و تولید انبوه واكسن داخلی، اسیر رقابت‌های مخرب نهادهای تولیدكننده نشود. ما هشدار می‌دهیم كه هر روز تأخیر در این مسیر، باعث می‌شود به‌طور فزاینده‌ای زمان را برای مهار كرونا و بازگشت به زندگی عادی از دست بدهیم. به نگرانی و اضطراب عمومی برآمده از نبود چشم‌اندازی روشن از وضعیت پیش‌رو خاتمه دهید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری