کد خبر: ۲۵۳۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
شهرهای مختلط در اراضی اشغالی شاهد درگیری‌هایی بین جوانان فلسطینی و پلیس رژیم صهیونیستی بودند. در تیراندازی سربازان رژیم صهیونیستی با گلوله‌های واقعی و خفقان شدید در شهرهای مختلف کرانه باختری اشغالی و سرکوب تظاهرکنندگان فلسطینی، تعدادی از شهروندان فلسطینی به شهادت رسیده و ده‌ها تن دیگر از آنها زخمی شدند.
صبح امروز، پنج‌شنبه بار دیگر شهرهای مختلط در اراضی اشغالی شاهد درگیری‌هایی بین جوانان فلسطینی و پلیس رژیم صهیونیستی بودند. در تیراندازی سربازان رژیم صهیونیستی با گلوله‌های واقعی و خفقان شدید در شهرهای مختلف کرانه باختری اشغالی و سرکوب تظاهرکنندگان فلسطینی، تعدادی از شهروندان فلسطینی به شهادت رسیده و ده‌ها تن دیگر از آنها زخمی شدند.

به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، منابع محلی گفتند، درگیری‌ها در پی یورش تعداد زیادی شهرک‌نشین به شهر کفر قاسم در داخل اراضی اشغالی ۱۹۴۸ و به خصوص خیابان السلطانی شدت یافت.

درگیری‌های خشونت‌آمیز در اراضی اشغالی، نابلس، الخلیل و رام‌الله

نیروهای پلیس اقدام به تعقیب جوانان و شلیک گاز اشک آور و تیراندازی به سمت آنها کردند.

جوانان فلسطینی خودروهای پلیس در خیابان السلطانی را بعد از پایان نماز عید در اعتراض به یورش اشغالگران به مسجد الاقصی و حمله شهرک‌نشینان به شهروندان عرب آتش زدند.

در همین حال جوانان فلسطینی در شهر اشغالی اللد تلاش‌های شهرک‌نشینان تندرو برای آتش زدن مسجد جامع العمری را ناکام گذاشتند.

بعد از درگیری‌های شدید جوانان فلسطینی از مناره مسجد بالا رفتند و عده‌ای دیگر اقدام به اخراج شهرک‌نشینانی کردند.

عصر چهارشنبه نیز در شهر الخلیل ده‌ها تن از شهروندان فلسطینی در نزدیکی الزاویه برای اعلام همبستگی با ساکنان قدس در مسجد الاقصی و محله الشیخ جراح و نیز محکومیت حملات مستمر رژیم صهیونیستی به ساکنان نوار غزه که تاکنون ۶۹ شهید بر جای گذاشته، تظاهرات کردند.

سربازان رژیم اشغالگر با گلوله‌های واقعی به تظاهرکنندگان شلیک کردند که موجب جراحات شدید و خطرناکی در میان آنها شد.

جمعیت هلال احمر فلسطین نیز از زخمی شدن بیش از ۳۵ فلسطینی در تیراندازی سربازان اسرائیلی و وخامت حال دو تن از آنها خبر داد.

با آغاز دوباره درگیری‌ها در اطراف دیوار حائل در غرب شهرک‌های زیتا، باقه شرقی و نزله عیسی در شمال شهر طولکرم، پنج جوان در اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی و شلیک گاز اشک‌آور زخمی شدند.

در عملیات تیراندازی محمد عمر سعید النجار، افسر دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در شهر نابلس به سمت سربازان اسرائیلی در جاده تل در جنوب نابلس، دو تن از آنها زخمی شدند.

در پی این عملیات رژیم صهیونیستی ورودی‌های شهر نابلس را مسدود و عملیات پاکسازی گسترده‌ای را آغاز کرد.

همچنین پلیس رژیم صهیونیستی گفت، بعد از تیراندازی در شهر ام الفحم در داخل اراضی ۱۹۴۸ یک سرباز اسرائیلی زخمی شد. نیروهای پلیس و گارد مرزی مشغول یافتن فلسطینی‌هایی بودند که کوکتل مولوتف پرتاب کردند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "میکی روزنفلد"، سخنگوی پلیس اسرائیل در صفحه توییتر خود اعلام کرد، پلیس مرزی ۳۷۴ فلسطینی مظنون به مشارکت در ناآرامی‌ها در سراسر اراضی اشغالی را بازداشت کرد و ۳۶ افسر پلیس در جریان این درگیری‌ها دچار جراحت‌های جزئی شدند.    

به این ترتیب روابط بین شهروندان عرب و یهودیان و هشدار وقوع جنگ بین آنها در داخل اراضی اشغالی نگران کننده شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز به شهرهای اللد و عکا رفت که در آنجا اسرائیلی‌ها و شهروندان عرب ساکن هستند. او این دو شهر را "جبهه دیگر" علیه اسرائیل خواند و این رهبران فلسطینی ۴۸ را نگران کرد زیرا آنها این اظهارات را تحریکی جدید علیه اعراب و ترغیب گروه‌های راست‌گرای افراطی به انجام حملات علیه اعراب توصیف کردند.

شهرک‌های عرب نشین اسرائیل در حمایت از قدس و مسجد الاقصی شاهد تظاهرات‌هایی هستند. این مشارکت تبدیل به درگیری‌هایی شده است. گروه‌های افراطی راست‌گرا از این تظاهرات برای ایجاد درگیری با اعراب سوء استفاده کردند.

صدها تن در شهر اللد دست به تظاهرات زده و شعار مرگ بر عرب سر دادند. تعداد اندکی از تظاهرکنندگان عرب یک کنیسه و یک مدرسه دینی یهودی و نیز ده‌ها خودرو را در محله‌های یهودی نشین آتش زدند.

پلیس رژیم صهیونیستی هفت یگان گارد مرزی را از کرانه باختری به اللد فراخواند. در این شهر وضعیت فوق العاده برقرار شد.

در عکا نیز تظاهراتی از سوی صدها عرب برگزار شد که رستوران‌های یهودی را آتش زدند. گروه‌های افراطی نیز دست به حملاتی علیه اعراب زدند. یک گروه افراطی یهودی نیز از جوانان یهود خواسته دست به تجاوزاتی علیه اعراب بزنند.

نتانیاهو در شهر عکا گفت: اغتشاشاتی که در شهرهای مختلط می‌بینیم غیرقابل است و دستور اول به نیروهای پلیس مرزی این است که به اللد و عکا اعزام شوند. دستور دوم این‌که وضعیت فوق‌العاده اعلام شود.

 
درگیری‌های خشونت‌آمیز در اراضی اشغالی، نابلس، الخلیل و رام‌الله

رسانه‌های اسرائیلی تاکید کردند:‌ دو سرباز اسرائیلی در اثر تیراندازی یک جوان فلسطینی در نابل در کرانه باختری زخمی شدند.

سایت‌های عبری افزودند: این عملیات در شهرک حفات گلعاد روی داد و عامل عملیات نیز فورا به شهادت رسید.

وزارت بهداشت فلسطین تصریح کرد: مجری عملیات محمد عمر سعید نجار ۳۶ ساله، اسیر آزاد شده از منطقه راس العین در نابلس، به شهادت رسیده است.

نیروهای اشغالگر صبح امروز به منزل شهید نجار یورش بردند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در بیانیه‌ای از این عملیات قهرمانانه و سایر حرکت‌های مردمی برای مقابله با اشغالگران در ایست‌های نظامی شهرهای کرانه باختری اشغالی تقدیر کرد.

این جنبش با اشاره به اینکه این عملیات قهرمانانه تیراندازی توسط یک فداکار شجاع در نزدیکی نابلس انجام شد، گفت: مبارزات مردم ما و پشتیبانی مستمر آنها از قدس و مشارکت سازنده‌شان در این درگیری‌ها نشان از نشاط و آمادگی کامل مردم ما برای فداکاری و اقدام و حمایت آنها از مقاومت به عنوان راه آزادسازی دارد.


درگیری‌های خشونت‌آمیز در اراضی اشغالی، نابلس، الخلیل و رام‌الله

جهاد اسلامی افزود: مقاومت همه جانبه و تمام عیار حق مردم ما است و ما در کنار هر وطن‌پرستی هستیم که قصد دارد راه عزم و روحیه ملی را طی کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری