کد خبر: ۲۵۳۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
سازمان هواشناسی درباره تشدید بارش در ۸ استان هشدار داد و از کوهنوردان خواست از رفتن به کوه بپرهیزند.
به گزارش اعتدال، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ امروز (۲۰ اردیبهشت) برای شمال شرق تهران و شمال غرب سمنان، فردا (۲۱ اردیبهشت) برای استان‌های تهران، البرز، قزوین و شمال مرکزی، چهارشنبه (۲۲ اردیبهشت) برای شمال اصفهان، قزوین و شمال مرکزی و پنج‌شنبه (۲۳ اریبهشت) برای شمال اصفهان، قم و مرکزی و جمعه (۲۴ اردیبهشت) برای غرب اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر، صاعقه و برق‌گرفتگی، در مناطق مستعد، شکستن درختان و احتمال آسیب به سازه‌های سست وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه‌های موقت و سست و عدم عبور از جاده‌های آب‌گرفته توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ به ‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب امروز (۲۰ اردیبهشت) در استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، زنجان، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، نیمه شمالی فارس، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و شمال خراسان رضوی و سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت) در مازندران، گیلان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، شمال فارس، یزد و کرمان دور از انتظار نیست.

این شرایط جوی چهارشنبه (۲۲ اردیبهشت) برای استان‌های تهران، قم، زنجان، همدان، مرکزی، اصفهان، یزد، کرمان، شمال فارس، سمنان، البرز، ارتفاعات در استان‌های مازندران و شرق گیلان، پنج‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) برای استان‌های زنجان، تهران، قزوین، البرز، اصفهان، نیمه غربی یزد و سمنان و جمعه (۲۴ اردیبهشت) برای استان‌های تهران، البرز، قم، مرکزی، قزوین، اصفهان، نیمه غربی یزد، شمال فارس و کرمان پیش‌بینی می‌شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می‌توان به احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل‌ها، صاعقه و برق‌گرفتگی در مناطق مرتفع و مستعد، احتمال شکستن درختان فرسوده وآسیب به سازه‌های موقت اشاره کرد بنابراین نسبت به احتیاط در تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در کوهنوردی و چرای دام‌ در مناطق مرتفع و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌ ویژه در ساعات بعدازظهر و شب و تحکیم سازه‌های موقتی توصیه می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری