کد خبر: ۲۵۲۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
نشانه های تنش و اختلاف میان فرانسه و انگلیس در پی خروج لندن از اتحادیه اروپا بالاخره خود را نشان داد.
به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری فرانسه، تنش میان فرانسه و انگلیس بر سر ماهیگیری در آب های یک جزیره متعلق به انگلیس پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا شدت گرفت و امروز ابعاد جدیدی به خود گرفت.

تنش و اختلاف میان فرانسه و انگلیس

تنش‌ها بین لندن و پاریس بر سر حق ماهیگیری در آب‌های اطراف جزیره «جرسی» بالا گرفته و از صبح امروز (پنجشنبه) حدود یکصد کشتی ماهیگیری فرانسوی اطراف این جزیره را محاصره کرده‌اند.

«کلیمان بون» وزیر دولت فرانسه در امور اروپا گفت که «مانورهای» انگلیس در مقابل جزیره جرسی که باعث تنش میان پاریس و لندن درباره حقوق ماهیگیری شده است«ما را نمی ترساند».

بون گفت:با دیوید فروسن وزیر ملکف انگلیس در امور روابط با اتحادیه اروپا صحبت کردم. ما تمایلی به ادامه تنش نداریم بلکه خواستار اجرای کامل و سریع توافقنامه بریکست(خروج انگلیس از اتحادیه اوپا)هستم.

 دولت فرانسه تهدید به قطع برق این جزیره کرده که متعلق به انگلیس است و نزدیک مرزهای فرانسه قرار دارد. انگلیس هم در مقابل دو کشتی جنگی به منطقه اعزام کرده تا از محاصره آن توسط ماهی‌گیران فرانسوی جلوگیری کند.

دولت  جزیره خودمختار جرسی از سخنان «انیک جراردان» وزیر امور دریایی فرانسه که هشدار داد که پاریس برق جزیره در واکنش به ناتوانی ناوگان فرانسه در رسیدن به آب های آن، قطع می کند،ناراحت شده است.

جزیره جرسی در دریای مانش قرار گرفته و ۱۱۶ کیلومتر وسعت دارد. فرانسه مدعی استفاده از حق انحصاری آب‌های اطراف این جزیره است، اما انگلیس آب‌های اطراف آن را جزو سواحل خود تلقی می‌کند.

از بهمن‌ماه گذشته که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد، دعوا بر سر حق ماهیگیری میان لندن و پاریس بالا گرفت. اما اختلافات اخیر پس از آن تشدید شد که دولت محلی جرسی هفته پیش طرح جدیدی را برای ادامه فعالیت ماهی‌گیران فرانسوی به اجرا گذاشت که با واکنش معاون وزیر حمل و نقل در امور فرانسه مواجه شد.

دولت محلی جرسی در چارچوب توافقنامه برگزیت به ماهیگیران فرانسوی گفته که برای ادامه فعالیت در این منطقه باید ضمن ارائه سوابق گذشته مجوز دریافت کنند. آنیک گیراردین معاون وزیر حمل و نقل فرانسه هم هشدار داده که پاریس آمادگی دارد تا در اقدامی تلافی‌جویانه برق این منطقه را که ۹۵ درصد آن از فرانسه تامین می‌شود قطع کند.

یک کارشناس مسائل سیاسی به نشریه دیلی میل انگلیس گفت که دولت فرانسه با این کار ادای روسیه را در می‌آورد. مسکو به گفته او «معمولا برای تهدید همسایگانش تهدید به قطع منابع انرژی و گاز آنها می‌کند. این رفتاری است که در قبال کشورهای سرکش انجام می‌شود و محاسبه‌ای جنگ طلبانه محسوب می‌شود.»

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس دیشب با رئیس دولت محلی جرسی سناتور «جان له‌فوندره» درباره تحولات اخیر و دورنمای محاصره دو بندر اصلی در این منطقه گفت‌وگو و حمایت خود را از این منطقه اعلام کرد.

از سوی دیگر، ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که پاریس اصرار بر این دارد که اوضاع در جزیره جرسی فرانسه وخیم نشود.

یک مسئول در دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت که اوضاع در جزیره جرسی «آرام» است.

این مسئول تأکید کرد که «زبان انگلیس در این مساله باعث وخامت اوضاع شده است».
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری