کد خبر: ۲۵۲۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۹
در پایان دور سوم مذاکرات وین که امروز انجام شد، همه منابع مطلع دو طرف روی این موضوع تاکید دارند که یک هدف کلی وجود دارد و آن است که قرار است مذاکرات در راند چهارم به نتیجه احتمالی برسد.
به گزارش اقتصادنیوز، با پایان یافتن دور سوم مذاکرات وین، حالا منابع مطلع اروپایی و ایرانی میگویند با وجود اینکه اختلاف ها همچنان وجود دارد و تفاهمی فعلا صورت نگرفته اما با وجود پیچیدگی از روبه جلو بردن مذاکرات در هفته چهارم خبر میدهند. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در خصوص نتایج عینی دور سوم مذاکرات وین پس از پایان این تشست میگوید: براساس توافقی که تاکنون صورت گرفته تحریم های موضوعی یا بخشی مانند بخش انرژی یا تحریم صنعت خودرو ،  بیمه و بنادر و .. باید برداشته شوند و توافق هم درباره آن وجود دارد. در کنار آن برخی افراد ، اشخاص و نهادها هستند که به طور خاص مورد تحریم واقع شدند و مذاکرات درباره این لیست هنوز ادامه دارد.

ارزیابی دور سوم مذاکرات وین از نگاه میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در وین این است که خیلی زود است که به سرخوشی بیفتیم ، اما خوشبینی محتاطانه و با اعتماد به نفس فزاینده ای وجود دارد. انریکه مورا، نماینده اروپا نیز گفته است: پیشرفت های متوسط اما با جزئیات بیشتر، پیچیدگی بیشتری به همراه دارد. دیپلمات اروپایی هم تاکید کرده اند هنوز تفاهمی صورت نگرفته و البته در هفته های بعد هیچ چیز بعید نیست، هر چند که تضمینی برای توافق نیست. بلومبرگ هم در پایان این نشست در گزارشی  با رصد تحولات احیای برجام در وین به این نتیجه رسیده که ایران و امریکا به سمت یک توافق در حرکت هستند.

با این وصف نتیجه و گزاره قابل اتکا این است که گفتگوهای طرف های توافق هسته ای جمعه آینده از سر گرفته می شود. در سوم مذاکرات وین، بحث ها روشن تر،  فاصله ها دقیق تر و اختلاف ها شفاف‌تر شد. همه طرف ها البته یک هدف کلی را دنبال میکنند که مذاکرات در سه هفته به نتیجه برسد.

همسو با حساس شدن تحولات برجام، در ادامه انتشار گزارش های ادعایی آلمان و سوئد درباره ایران، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا نیز در گزارش ادعایی سالانه تهدیدهای جهانی خود، ایران را همچنیان چالش اصلی برای منافع آمریکا در خاورمیانه خوانده است. در خبر مهم دیگری، امروز نیویورک تایمز در خبری فاش کرد که دولت عربستان درباره گزارش دیدار پنهانی تهران و ریاض در بغداد در بیانیه ای اعلام کرده است: عربستان به شرط حسن نیت ایران از هر فرصتی برای ارتقای ثبات در منطقه استفاده میکند.

در تحولات مهم داخلی، همزمان با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست جمهوری، رهبر انقلاب ساعت ۱۸ فردا، یکشنبه ۱۲ اردیبهشت قرار است به صورت زنده از طریق شبکه های رسانه ملی سخنرانی می‌کند. این در حالی است که اسامی کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری هر روز پُررنگ تر میشود. در همین راستا مصطفی تاج‌زاده، محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، شهیندخت مولاوردی و محمد صدر به عنوان کاندیداهای پیشنهادی حزب اتحاد ملت به جبهه اصلاحات ایران معرفی شدند. پیش‌تر برخی منابع حضور محمدرضا عارف را هم به صورت جداگانه تایید کرده بودند.

در خبر مربوط به سهام عدالتی ها نیز، ششمین مرحله از آزادسازی سهام عدالت ١١ اردیبهشت ١۴٠٠ با برنامه ریزی برای برگزاری مجمع چهار شرکت سرمایه گذاری استانی قزوین، کرمانشاه، گیلان و هرمزگان  برگزار شد. این در حالی است که برخی از شرکت‌های حاضر در سبد بورسی سهام عدالت، سود تقسیمی خود مربوط به سال 98 را به حساب سرمایه‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند. از لحاظ قانونی برخی از این شرکت‌ها تا پایان مردادفرصت دارند سود سهام خود را واریز کنند، از این رو احتمال دارد  بر خلاف وعده‌های قبلی، سود سهام عدالت تا پایان ماه رمضان واریز نشود.

اخبار صنایع 12 اردیبهشت 1400
برآوردهای مرکز تحقیقاتی وابسته به وزارت کار نشان می دهد بالاترین درجه حرارت تورم امسال را در مرداد شاهد خواهیم بود. طبق برآوردهای کارشناسی نرخ تورم (میانگین ۱۲ ماهه) در مرداد امسال به ۴۵ درصد خواهد رسید. این نرخ اکنون حدود ۳۹ درصد است. این در حالی است که تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تحلیل تحولات اقتصاد کلان کشور از رشد بی سابقه نقدینگی در ۴۲ سال اخیر خبر داده است.بررسی ها نشان می دهد که حداقل از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۹۹ این رشد بی سابقه بوده است.

در مهمترین خبر مربوط به بانک ها، دیروز اعلام شد، نرخ تسعیر ارز بانک‌ها به نزدیکی ۱۶ هزار تومان افزایش یافت؛ بدین ترتیب هر دلار با نرخ ۱۵۹۰۰ تومان و هر یورو با نرخ ۱۹ هزار تومان تسعیر میشود. در واقع بانک‌هایی که وضعیت منابع ارزی آن‌ها مناسب است، اگر نرخ تسعیر ارز را در ترازنامه آن‌ها درنظر بگیریم، ترازنامه آن‌ها از لحاظ وضعیت درآمد و سودآوری بهتر خواهد شد؛ به‌گونه‌ای که در دو سه روز اخیر شاهد مثبت شدن شاخص بانک‌ها در بازار سرمایه هستیم. صبح دیروز البته خبری آمده که رئیس کل بانک مرکزی چند روزی است بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال های 1397 لغایت 1400 را ابلاغ کرده است.

در بخش خودروها، برخی منابع خبری میگویند، شورای رقابت تصمیم به افزایش قیمت خودرو دارد و قرار است در جلسه‌ای که  دوشنبه 13 اردیبهشت این هفته برگزار می‌شود، قیمت نهایی خودرو‌ها را اعلام کند.

اخبار شرکت ها 12 اردیبهشت 1400
بورس کالا (#کالا) از تصویب افزایش سرمایه 250 میلیارد تومان به 500 میلیارد تومان  (از محل سود انباشته ،سایر اندوخته ها) در هیئت مدیره و ارسال به حسابرس و بازرس قانونی خبر داد. امروز ۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن چادرملو (#کچاد) برای نخستین بار روی تابلوی بورس کالا می رود.

تولید مواد اولیه دارو پخش (#دتماد) از ثبت افزایش سرمایه جدید از 50 میلیارد تومان به 71.5 میلیارد تومان (از محل مطالبات و آورده نقدی) در اداره ثبت شرکت ها خبر داد. همچنین معدنی املاح ایران (#شاملا) از ثبت افزایش سرمایه جدید از 42 میلیارد تومان به 84 میلیارد تومان (از محل مطالبات و آورده نقدی) در  اداره ثبت شرکت ها خبر داد.

در همین حال توسعه معادن و فلزات (#ومعادن) از افزایش سرمایه به شیوه مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از 9 اردیبهشت تا 6 تیر امسال خبر داد. سرمایه شرکت از 5490 میلیارد تومان به 8400 میلیارد تومان (از محل مطالبات و آوردن نقدی و سود انباشته) میرسد. همچنین صنایع بهداشتی ساینا (#ساینا) از عدم موافقت سهامدار عمده با افزایش سرمایه بابت آن قسمت از آورده و مطالبات حال شده و انجام همان قسمت از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم خبر داد.

در اخبار مربوط به مجامع، مجمع عمومی عادی سالیانه سیمان درود (#سدور) در تهران برگزار شد، اما به حد نصاب قانونی نرسید. جلسه مجمع عمومی خدمات انفورماتیک (#رانفور) در استان تهران (شهر تهران به آدرس سالن همایش های هتل ارم به نشانی میدان ونک، بزرگراه حقانی، تقاطع بزرگراه همت) در ساعت 10 روز سه شنبه 21 اردیبهشت برگزار میشود. همچنین مجمع شیر پاستوریزه پگاه گیلان (#غگلپا) در استان اصفهان (شهر گلپایگان به آدرس میدان کارگر - کیلومتر هفت جاده شرکت زراعی)  در ساعت 11 روز شنبه یک خرداد امسال برگزار میشود.

در اخبار مربوط به پیام ناظر، اعلام شد، سرمایه گذاری اعتبار ایران میخواهد 23 درصد از سهام (معادل 56 میلیون سهم) سرمایه گذاری وثوق امین (#وثوق) را با قیمت هر سهم 2133 تومان در بازار پایه زرد فرابورس در 9 خرداد امسال واگذار کند. در معاملات شنبه 11 اردیبهشت، تنها معاملات اوراق اجاره تامین اجتماعی سپهر در نماد  (#شستا003) مورد تأیید قرار نگرفت.

در همین حال دیروز خبری آمد مبنی بر اینکه اپراتورهای بورسی (#اخابر و #همراه) و اپراتور غیربورسی (ایرانسل) جریمه نمیشوند. پیش تر محمدجواد آذرجهرمی این اپراتورها را به خاطر اختلال  در کلاب هاوس (شبکه اجتماعی با رویکرد صوت) را جریمه کرده بود و البته این دستور به تصویب هیات دولت هم رسیده بود. پیزد وام ارزی را ریالی کرد
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری