کد خبر: ۲۵۲۵۹۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸
طوری صحبت می‌شود که گویی قبل از برجام گل و بلبل بوده، و برجام آمده همه شرایط را بهم ریخته؛ عزیزان فراموش نکنید، من آن موقع وزارت خارجه بودم؛ با بانک مرکزی گرفتار بودیم که از کجا و چطوری دلار بیاوریم، با چه بدبختی هایی؛ آن زمان، پنج کشتی از عمان برای صادرات نفت به صورت اجاره به شرط تملیک گرفته بودیم.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در «کلاب هاوس» از دستاورد‌های برجام و شرایط کشور قبل از توافق هسته ای، سخنصالحی: مگر قبل از برجام همه چیز خوب و گل و بلبل بود گفت.به گونه‌ای مسائل را مطرح می‌کنند که گویی به خاطر تحقق برجام، این بدبختی‌ها بر کشور نازل شده است؟ فرض کنید اصلا برجامی در کار نبود؛ اصلا چرا وارد مذاکره شدیم؟ برای اینکه تحریم‌ها و هفت قطعنامه شورای امنیت را برداریم.

به گزارش اعتدال، پیش از برجام، شرایطی بود که با هیچ کشوری نمی‌توانستیم صحبت کنیم، حتی با نزدیکترین کشور که عراق باشد. وقتی برای مطالباتمان به عراق می‌رفتیم، می‌گفتند ما دوست شما هستیم، اما شما تحریم سازمان ملل هستید و نمی‌توانیم پول شما را بدهیم. بله، شرایط آنطور بود؛ هر شش ماه، ۲۰ درصد از صادرات نفت ایران کم می‌شد؛ صادرات ما به زیر یک میلیون رسید. وضعیت همینطور داشت ادامه پیدا می‌کرد که به سال ۹۲ خورد.

پس یک طوری مسائل را مطرح نکنید که گویی همه چیز پیش از برجام راحت و خوب بوده، یعنی تحریمی نداشتیم و ارز هم شرایط خوبی داشت. آقایان تحریم‌های فلج کننده را فراموش نکنید؛ قبلا چند سالی درآمد ارزی خوب بود، مثل یک آدمی که سرپا و از نظر جسمی سالم و قوی است، اما نمی‌داند یک رگش بریده شده و خون دارد آرام آرام از بدن خارج می‌شود. آن اوایل، فرد هنوز سرپاست، اما وقتی مدتی می‌گذرد می‌فهمد که دارد ضعیف می‌شود.

برجام و مذاکره برای رفع تحریم‌ها و لغو آن قطعنامه‌ها بود. ما قبل از برجام نامه‌ای به حضرت آقا راجع به تحریم‌های فلج کننده نوشتیم که مورد پسند ایشان قرار گرفت. آقای جهانگیری هم در آغاز به کار دولت به این نامه اشاره کردند که چه نامه‌ی خوبی و چه راهکار‌های خوبی؛ برای همین شرایط بسیار سختی داشتیم، برجام آمد که آن شرایط را بردارد. خوب ترامپ آمد از برجام خارج شد.

حالا با این اظهاراتی که می‌زنند یعنی برجام است که باعث تحریم‌ها شده؟ برجام است که این گرفتاری‌ها را ایجاد کرده؟ طوری صحبت می‌شود که گویی قبل از برجام گل و بلبل بوده، و برجام آمده همه شرایط را بهم ریخته؛ عزیزان فراموش نکنید، من آن موقع وزارت خارجه بودم؛ با بانک مرکزی گرفتار بودیم که از کجا و چطوری دلار بیاوریم، با چه بدبختی هایی؛ آن زمان، پنج کشتی از عمان برای صادرات نفت به صورت اجاره به شرط تملیک گرفته بودیم.

وقتی به تحریم‌ها خوردیم، دیگر نمیتوانستیم به خاطر قطعنامه ۱۹۲۹ کشتی هایمان را عبور دهیم، بنابراین آمدیم با عمانی‌ها صحبت کردیم که کشتی هایتان را پس بگیرید. چرا؟ چون دیگر نمی‌توانستیم کشتی‌های تجاری و نفتکشمان خیلی عبور و مرور کنند. از طرف دیگر، کشتی‌های بزرگ در امارات پهلو می‌گرفتند، آن وقت با لنج باید اجناس را وارد کشور میکردیم؛ شرایط اینطور بود.
وارد مذاکره شدیم و برجام را به سرانجام رساندیم که تحریم‌ها را تقلیل دهیم و گشایش ایجاد شود، کمااینکه وقتی برجام پابرجا بود، دو سال گشایش فوق العاده‌ای رقم خورد. تورم یک رقمی شد، نرخ توسعه، صنعتی و رشد اقتصادی ایران بالا رفت؛ این‌ها واقعیت است.

الان باز می‌شنویم که می‌گویند این شرایط فعلی به تحریم ربطی ندارد؛ می‌گویند ۲۰ درصد شرایط فعلی اقتصادی به خاطر تحریم است و ۸۰ درصد به خاطر ناکارامدی دولت است؛ من می‌گویم فرض کنید دولت ایده آل باشد یعنی هیچ نقصی نداشته باشد و تمام تصمیمات اقتصادیش درست باشد، اما اگر شما نتوانید روابط بانکی داشته باشید، نتوانید نقل و انتقال بانکی داشته باشید، نتوانید جنس این طرف و آن طرف ببرید، آن وقت چطوری میخواهید زندگی کنید؟ مگر می‌شود زندگی در یک دنیای معزول و محصور هیچ اثری نداشته باشد؟ قطعا خروج ترامپ از برجام، این شرایط سخت را برای ما پیش آورد.

دفاع جهانگیری از عملکرد صالحی


جهانگیری گفت: آقای صالحی از سرمایه‌های بزرگ کشور هستند؛ ایشان خدمت بزرگی به حوزه هسته‌ای کردند. خیلی‌ها به صالحی تهمت زدند که توان اتمی ما را از بین برد، اما کار‌های هسته‌ای جدیدی که ایشان شروع کردند، اقدام شگرفی بود. ایشان در زمان کمی همه دیدند نه تنها از بین نرفته، وقتی یک دانشمند و مدیر سرکار هست، میداند چطوری کار را پیش ببرد. کار‌های جدیدی که ایشان در حوزه هسته‌ای انجام دادند، کار فوق العاده‌ای بود.

او در ادامه گفت: عده‌ای از روز برجام، شروع به کارشکنی کردند و هر جا خواستند استفاده شود طوری صحبت کردند که مردم بهره نبرند. الان هم مذاکرات شروع شده است، حاضرند به نتیجه نرسد و زندگی مردم را گروگان می‌گیرند تا به یک پست بالاتری برسند. همه باید همت کنیم تا این مشکلات از پیش پای مردم برداشته شود.

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
طاهرزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
1
0
این سید جد به کمر زده را بگیرین نگذارین تو راکتور اراک بتون بریزین
تا خیال همه راحت شه
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
1
1
من بعید میدونم در این دولت تحریم های ایران به صورت موثر لغو بشه.
حتی اگر این توافق به این شکل موجود محقق بشه، کاملا مثل روز برام روشن هست که ایران دوباره چند ماه دیگه مجبور میشه درصد غنیسازی را بالا ببره برای بار پنجم فکر کنم!.
اخیرا ﺍﻓﺘﺘﺎﺡ ﻣﺮﮐﺰ ﻣﻠﯽ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ﮐﻮﺍﻧﺘﻮﻡ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺻﺎﻟﺤﯽ اتفاق افتاد بعد از انفجار نطنز که بعدا معلوم شد الکی بوده.
دولت داره با نمایش و دوز و کلک به پیش میبره و در این مسیر افرادی مثل سلیمانی و فخری زاده رو هم قربانی کرده.
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
0
0
ﺁﻏﺎﺯ ﺳﻔﺮ ﻣﻘﺎﻣﺎﺕ ﺍﺭﺷﺪ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﭼﻬﺎﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﻋﺮﺏ نشان دهنده برنامه ریزی امریکا و اسرائیل برای حمله هوایی به سایت های هسته ایی ایران هست. اخیرا ﯾﻮﺳﯽ ﮐﻮﻫﻦ، ﺭﺋﯿﺲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺟﺎﺳﻮﺳﯽ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ، ﻣﻮﺳﺎﺩ، ﺑﺎ ﺟﻮ ﺑﺎﯾﺪﻥ، ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ، ﺩﯾﺪﺍﺭ ﻭ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ حمله هوایی به سایت های ﻫﺴﺘﻪﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ توافق ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
اولا تو این دولت بی خاصیت همه چی ممکنه چون عرضه تقابل موثر نداره. ولی اینا یه مشت ارجیف هست در کل برای عقب روندن ایران. تاسیسات اونها آسیب پذیرتر از تاسیسات ایرانه.
جوادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
1
1
صالحی: درسته که ما بد بودیم ولی دولت قبل بدتر بود!

دولت احمدی نژاد زمانی بد شد که از اواخر دور اول ریاست جمهوری شروع کرد به کنار گذاشتن وزرای خوبش و جایگزین کردن اونها با آدمهای داغونی مثل شما جناب آقای صالحی!
زمانی که متکی وزیر خارجه بود اداره کشور خیلی بهتر از زمانی صورت می گرفت که شما وزیر خارجه شدی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
0
4
نه گل و بلبل نبود ولی به این افتضاحی نبود که الان هست و اونهمه امتیاز هم نداده بودیم. توان هسته ای کشور به حدی داشت میرسید که عامل توازن سنگین و بازدارنده میشد ولی شما با خاک یکسانش کردین و وقتی دستتون رو خالی کردن تف هم کف دستتون ننداختن.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری