کد خبر: ۲۵۲۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶
روزنامه اصولگرای سنتی رسالت در گزارش ویژه امروز خود با دستمایه قراردادن تناقض های مبرهن گفتمان ظریف و روحانی به این اختلاف نظرها بیشتر پرداخته است و  می نویسد: 

انتشار صوت محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های معاند و رسانه‌های داخلی و فضای مجازی به همراه داشت. در این فایل صوتی که از شبکه ضدانقلاب ایران اینترنشنال منتشر شد، ظریف با سعید لیلاز چهره نزدیک به دولت به گفت‌وگو پرداخته است.

انتشار صوت محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های معاند و رسانه‌های داخلی و فضای مجازی به همراه داشت. در این فایل صوتی که از شبکه ضدانقلاب ایران اینترنشنال منتشر شد، ظریف با سعید لیلاز چهره نزدیک به دولت به گفت‌وگو پرداخته است. گفت‌وگویی که با عنوان آن‌سوی دولت ضبط‌شده است. 

مصاحبه برای تاریخ ؛ با واکنش‌هایی که در پی داشت درنهایت این دولت است که باید نسبت به این اقدام، پاسخگو باشد. ظریف در این گفت‌وگو مسائل مختلفی را بیان می‌کند، اما آنچه بیشتر از هر چیز توجهات را به خود جلب کرده اظهاراتش در مورد رویکردهای نظامی سپاه قدس و به‌ویژه عملکرد سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی است. وزیر امور خارجه در این گفت‌وگو دوگانه ظریف_سلیمانی را القا می‌کند. دوگانه‌ای که به آن اصرار دارد و روز گذشته واکنش رئیس‌جمهور را برانگیخت. در ادامه بخشی از مهم‌ترین صحبت‌های روحانی را مشاهده می‌کنید:

 میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیست

حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشور در نشست روز گذشته هیئت دولت ضمن اشاره به فایل صوتی منتشرشده ظریف می‌گوید: «در خصوص مطالب منتشرشده، برخی از آن‌ها نظر دولت یا رئیس‌جمهور نیست. ممکن است هر فرد یا وزیری نظر و نکاتی داشته باشد که بخواهد این نکات به‌صورت محرمانه برای کشور باقی بماند. نکته دیگر این‌که، میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند. اگر کسی فکر می‌کند یا میدان یا دیپلماسی، یا میدان مبارزه باید پیروز شود یا مذاکره پیروز شود، یا سیاست خارجی پیروز شود یا سیاست دفاعی، این حرف، حرف دقیقی نیست.» روحانی تأکید کرد: «من به‌عنوان کسی این حرف را می‌زنم که ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و ۳۲ سال هم در این شورا یا به‌عنوان دبیر، یا نماینده مقام معظم رهبری یا رئیس حضور داشتم. ما مسائل مهمی داشتیم و تصمیمات مهمی گرفته شد. 

خیلی از آن‌ها را مردم نمی‌دانند و باید در آینده تاریخ گفته شود. درباره مسائل مهم اختلاف‌نظر داشتیم و بحث کردیم. موضوعی بوده که در هفت جلسه شورای امنیت ادامه دادیم تا به رأی‌گیری و تصمیم برسیم.»  

این گزارش در ادامه می نویسد: « صحبت‌های ظریف، هرروز اثبات یک تناقض »
فایل صوتی ظریف با سعید لیلاز یک گفت‌وگوی ۷ ساعته است و بررسی تمام آن در این مجال نمی‌گنجد اما در ادامه به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

 تکذیب اظهارات ظریف توسط کری

در بخش دیگری از اظهارات جواد ظریف در برنامه‌ گفت‌وگویی به نام «آن‌سوی دولت» با موضوع گزارش و روایت خدمات و اقدامات و چالش‌ها و دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مصاحبه‌هایی را با وزیران و معاونان رئیس‌جمهور در چارچوب تاریخ شفاهی دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌گوید:«آیا باید آمریکایی‌ها (کری) به من بگویند ۲۰۰ بار اسرائیل در سوریه با ایران حمله کرده است؟»

این اظهارات در حالی است که جان کری در یک پیام توییتری که عصر روز دوشنبه منتشر کرد، با رد اظهارات ظریف گفت: «می‌توانم به شما بگویم که این روایت و این اتهامات بی‌چون‌وچرا نادرست است. هرگز چنین چیزی رخ نداده است چه درزمانی که من وزیر خارجه بودم یا پس‌ازآن.»

 ادعا در مورد گزینه پست وزارت خارجه قالیباف 

تناقض بعدی نیز در مورد اظهارات ظریف راجع به قالیباف است. وزیر خارجه در بخشی از این گفت‌وگو مدعی شد که در تابستان ۹۲ آقای قالیباف دو نفر نماینده فرستاد و از من برای پست وزارت خارجه دعوت کرد. 

ادعایی که از سوی سید محمود رضوی، مشاور فرهنگی رئیس مجلس تکذیب می‌شود. او در صفحه توییتر خود و در پاسخ به ادعای ظریف در فایل صوتی جنجالی نوشته است:« در سال ۹۲ در ستاد دکتر قالیباف بودم، هیچ پیشنهادی از سمت آقای قالیباف برای دعوت آقای ظریف به حضور در کارگروه بین‌الملل ستاد یا وزارت خارجه صورت نگرفت. ما اصلا در تابستان ستادی نداشتیم و اصولا معتقدیم ایشان در اداره وزارت خارجه دچار ضعف‌های جدی هستند.»

حال با تکذیب جان کری، مشاور فرهنگی رئیس مجلس و انکار رئیس‌جمهور راجع به صحبت‌های ظریف می‌توان سناریوهای مختلف را بررسی کرد. هرچند مهم‌ترین آن‌که به چشم خورد همان ایجاد دوگانگی بین دیپلماسی و میدان بود که به نظر ابزاری مهم برای دستیابی به اهداف خاص به نظر می‌رسید. اکنون دیگر اما اصرار ظریف و انکار روحانی فایده‌ای ندارد، چراکه آب ریخته را نمی‌توان جمع کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری