کد خبر: ۲۵۲۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: توافق در وین می‌تواند باعث شود نرخ ارز به کمتر از بیست هزار تومان برسد اما این قیمت پایدار نخواهد بود.
به گزارش اعتدال،قیمت ارز در شرایط کنونی در کف کانال ۲۳ هزار تومان قرار دارد. ماندگاری دلار در این کانال در شرایطی رخ داده است که بهای اسکناس آمریکایی در مهر ماه، به قله رسید و هر دلار با بهایی بیش از ۳۰ هزار تومان معامله گردید. بسیاری از صرافان در دوره کوتاهی، قیمت دلار را برابر با ۳۲ هزار تومان اعلام کردند.

حالا اما کاهش بیش از ۲۸ درصدی قیمت ارز در کمتر از هشت ماه سبب شده است بسیاری از کارشناسان بر این اعتقاد باشند که نگهداری ریال در این فاصله زمانی سودآورترین اقدام ممکن در حوزه سرمایه‌گذاری بوده است چرا که تمامی بازارهای ایران در این هشت ماه ریزش قابل توجه قیمت را تجربه کرده‌اند.

 هر چند پیش از این وعده دلار ۱۵ هزار تومانی از سوی رییس جمهوری و برخی دیگر از مقامات داده شد اما بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده اند که رسیدن دلار به این قیمت در دوره زمانی کوتاهی ممکن است و توافق وین می‌تواند سیگنالی برای رسیدن بهای اسکناس امریکایی به کمتر از بیست هزار تومان باشد اما این نرخ در بازار چندان ماندگار نخواهد بود.

شناسایی نقطه تعادلی
 علی سعدوندی، کارشناس اقتصاد بین الملل معتقد است توافق در وین می‌تواند باعث شود نرخ ارز به کمتر از بیست هزار تومان برسد اما این قیمت پایدار نخواهد بود. وی می‌گوید نرخ ارز در بازار باید در نقطه تعادلی قرار گیرد اما به نظر می‌رسد نرخ دلار در محدوده کمتر از بیست هزار تومان در نقطه تعادلی قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به اینکه ایستادن قیمت در نقطه تعادلی دلار مهم است، افزود: وقتی که نرخ ارز را پایین‌تر از نرخ تعادلی می‌آورند بدیهی است که با تغییر شرایط و با توجه به این که انباشت تورمی داریم دیر یا زود جهش پیدا می‌کند.

مرز حساس دلار کجاست؟
دلار این مروز به قیمت ۲۳ هزار و ۳۵ تومن در صرافی بانکی قیمت خورد تا شمارش معکوس برای شنیدن صدای شکسته شدن مرز حساس دلار به گوش برسد.

صرافان و تحلیلگرا بازار مالی مرز حساس دلار را ۲۳ هزار تومان می‌دانند و معتقدند به لحاظ روانی شکسته شدن این مرز در شرایط کنونی می‌تواند روند ریزش بهای ارز را تقویت کند.بر اساس این گزارش حالا اما با افزایش تقاضای فروش دلار در بازار آزاد و افزایش تقاضای خرید دلار در صرافی‌های بانکی به نظر می‌رسد زمان شکسته شدن قیمت‌ها نزدیک شده است.

 دلار پیش از این نیز به کانال ۲۲ هزار تومان ورود کرده است اما ماندگاری آن در این کانال چندان طولانی نبود. برخی فعالان بازار ارز معتقدند دلار بازار در شرایط کنونی در حال پیش‌خور کردن خبرهای مثبت احتمالی از مذاکرات وین است و اقدامات بازارساز سبب شده است قیمت‌ها به شکلی قطره‌چکانی در حال عقب‌نشینی باشد.

 به نظر می‌رسد معادلت بازار ارز در روزهای آتی با تغییر وزنه عرضه و تقاضا، دستخوش دگرگونی شود.

منبع:خبر آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری