کد خبر: ۲۵۲۴۸۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
انتشار جدول تغييرات بودجه از تخصيص 7 هزار و 825 ميليارد تومان به‌برخي از نهادهاي خاص بدون اطلاع نمايندگان حكايت دارد

به گزارش اعتدال، اعتماد در ادامه گزارش خود می نویسد: جنجال‌هاي مجلس يازدهم پايان ندارد. روزي سفر با بيش از يكصد همراه، روز ديگرپارلمان در مخمصه، دستبرد تیم قالیباف به بودجه مملکت سفر خانوادگي و دنا پلاس و واكسن و حالا هم تغيير بودجه بدون اطلاع نمايندگان. اين‌بار اما ماجرا تفاوتي اساسي دارد. تقريبا در تمام موارد ذكر شده، مجلسي‎‌ها و ياران محمدباقر قاليباف به عنوان رييس يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي موضوع را به پروپاگاندا رسانه‌هاي منتقد رييس قوه مقننه ربط مي‌دادند اما اين‌بار خبري از ديگر رسانه‌ها نيست، همه‌ چيز از درون مجلس آغاز شد. 

زماني كه علي خضريان يكي از نمايندگان تهران و از جمله منتقدان قاليباف و اعضاي جبهه پايداري، با انتشار يك پست اينستاگرامي اين غائله را كليد زد و سپس ماجرا با نامه 100 نماينده مجلس به هيات رييسه پارلمان وارد فازي به‌ مراتب جدي‌تر شد. ماجرا از آن قرار بود كه نمايندگان مدعي بودند، بندهايي از بودجه پس از تصويب نمايندگان و تاييد شوراي نگهبان به صورت پنهاني و بدون اطلاع نمايندگان تغيير كرده و به دولت ابلاغ شده است. 

دولت اما در اين مسير بي‌طرف باقي ماند و به آنچه رييس حوزه رياست مجلس و مشاور قاليباف «موضوع داخلي مجلس» عنوان كرده بود، ورود نكرد تا اينكه روز گذشته خبرگزاري جمهوري اسلامي، با انتشار جدولي از تغيير 7 هزار و 825 ميليارد توماني اعتبارات برخي نهادها چون صداوسيما، شوراي سياستگذاري ائمه جمعه، قوه قضاييه، صندوق ذخيره بسيجيان و... خبر داد.

 اين جدول مثال بمبي در فضاي خبري منتشر شد و موجبات تشكيل اتاقي در شبكه اجتماعي «كلاب‌هاوس» را فراهم آورد. اتاقي مجازي كه در آن خبرنگاران از احمد اميرآبادي فراهاني عضو هيات رييسه مجلس، مجتبي رضاخواه نماينده تهران، حسين قربان‌زاده دبير كارگروه تحول مجلس و سيدمحمود رضوي مشاور فرهنگي قاليباف درباره اين ابهامات متعدد پرسيدند.

 اين جمع 4 نفره اكثر موارد را قبول نداشت. اميرآبادي فراهاني در اين اتاق تاكيد كرد كه هيات رييسه كميسيون تلفيق 10 فروردين باتوجه به مجوزي كه 27 اسفند ماه از صحن علني مجلس گرفت، اقدام به رفع ايرادات شوراي نگهبان كرده و همين مساله سبب شده تا برخي بندهاي بودجه با توجه به ايرادات اين شورا تغيير كند. 

رضوي اما صراحتا جدول منتشر شده را «جعلي» معرفي و «دولت و ايرنا» را به «جعل» متهم كرد. رضاخواه اما آرام‌تر سخن گفت و به شرح گفت‌وگوي خود با «علي خضريان» پرداخت و گفت: «به خضريان گفتم بيا ببينيم حرف شما چيست. ايشان مي‌گفت ارقام و اعداد تغيير كرده و به عنوان مثال به بودجه قرارگاه امام حسن اشاره كرد و من گفتم اين اتفاق رخ نداده است.» 

او سپس با بيان اينكه بودجه تقديمي دولت «854 هزار ميليارد بوده و پس از بررسي مجلس به هزار هزار دويست ميليارد تومان تبديل شده»، تلاش كرد برخي تغييرات ايجاد شده را طبيعي جلوه دهد. در اين ميان پيگيري‌هاي خبرنگار اعتماد حاكي از آن است كه موضوع تغيير جداول بودجه از طريق صادق محصولي و با اهداف انتخاباتي طراحي شده است.

 باتوجه به اهميت اين موضوع و به ‌منظور بررسي ابعاد آن، سراغ غلامرضا تاجگردون رفتيم كه در مجالس نهم و دهم رياست كميسيون تلفيق را برعهده داشت و اتفاقا بارها هدف اتهام منتقدان مبني بر اعمال تغيير در جداول بودجه، بدون اطلاع  نمايندگان  قرار گرفته  است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Denmark
|
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
خب بازداشت و محاکمه اش کنید .

قالیباف نشان داد دزدی را بیشتر از نظامی گری آموخته .
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری