کد خبر: ۲۵۲۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
«سیاست خارجی ما بر اساس منافع سعودی است. ایالات متحده یک شریک استراتژیک برای ما است. حاشیه اختلاف ممکن است با دولت آمریکا افزایش یا کاهش یابد و این مساله‌ای طبیعی است. با دولت بایدن 90 درصد اتفاق نظر داریم».
 محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در یک گفتگوی تلویزیونی که در اولین ساعت بامداد چهارشنه 28 آوریل 2021، هم‌زمان از شبکه «العربیه» و شبکه‌های مهم دیگر پخش شد گفت: «مشکل ما با ایران رفتار منفی  این کشور است. ما از رشد و شکوفایی ایران خوشنود می‌شویم. ایران یک کشور همسایه است و امیدواریم بتوانیم رابطه خوبی با آن داشته باشیم».

به گزارش اعتدال به نقل از العربیه، بن سلمان افزود: کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

او درباره روابط ریاض و واشینگتن گفت: «سیاست خارجی ما بر اساس منافع سعودی است. ایالات متحده یک شریک استراتژیک برای ما است. حاشیه اختلاف ممکن است با دولت آمریکا افزایش یا کاهش یابد و این مساله‌ای طبیعی است. با دولت بایدن 90 درصد اتفاق نظر داریم».

چشم‌انداز 2030
ولیعهد سعودی بخش بزرگی از سخنانش را به چشم‌انداز 2030 اختصاص داد و گفت، طی 4 سال گذشته نرخ مالکیت منازل به 60% رسید. نرخ بیکاری قبل از چشم‌انداز 14% بود و امسال به حدود 11% می‌رسد و برای کاهش آن به 7% در سال 2030 برنامه‌ریزی می‌کنیم.

او گفت: صندوق سرمایه گذاری سعودی امسال 160 میلیارد ریال در کشور هزینه خواهد کرد. هدف ما افزایش دارایی های صندوق به 10 تریلیون ریال در سال 2030 است.

محمد بن سلمان از برنامه ریزی برای کاهش نرخ بیکاری بین 7٪ تا 4٪ خبر داد و گفت: بخش گردشگری تا سال 2030 حدود 3 میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

طرح فروش سهام آرامکو
وی همچنین درباره توسعه بخش خصوصی گفت: «برای اختصاص دادن 3 میلیون بشکه نفت از آرامکو به صنایع تبدیلی در سال 2030 برنامه‌ریزی می‌کنیم. تعدادی از سهام آرامکو طی یکی دو سال آینده به سرمایه‌گذاران خارجی فروخته می‌شود. در حال حاضر بحث فروش 1٪ از آرامکو به سرمایه‌گذاران خارجی مطرح است».

بن سلمان همچنین با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی تأثیر مستقیمی بر جذب گردشگری و سرمایه دارد، گفت اقدامات زیست‌محیطی دولت سعودی بسیار زیاد است و پوشش گیاهی در کشور طی چهار سال گذشته 40٪ افزایش یافته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری