کد خبر: ۲۵۲۴۰۳
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
عبرت تكان‌دهنده «هند»!

جعفر گلابي در روزنامه اعتماد نوشت: وخامت اوضاع در هند غير قابل باور است؛ گويي به معناي حقيقي كلمه سرعت و قدرت و جهش كرونا در اين كشور انفجاري شده است، آمار ابتلا بيش از 340هزار نفر در روز و آمار مرگ و مير روزانه به 26 هزار نفر رسيده است. 

ويديوهاي متعدد از اجساد در خيابان‌ها و تراكم بيماران در بيمارستان‌ها و كمبود شديد اكسيژن حقيقتا تكان‌دهنده هستند و ناظران از احتمال وقوع يك فاجعه عظيم انساني در اين كشور يك ميليارد و300ميليوني خبر مي‌دهند. سازمان جهاني بهداشت WHO اعلام كرده است وضعيتي كه در هند شاهد هستيم «يادآور ويرانگري» است كه كروناويروس مي‌تواند به همراه داشته باشد. انفجار اپيدمي در اين كشور پرجمعيت مي‌تواند موج بزرگي از مهاجران از اين كشور را به وجود آورد و براي سلامت جهاني تهديدي جدي رقم بزند.


 تاكنون چين و امريكا براي كمك به اين كشور اعلام آمادگي كرده‌اند كه مسلما كافي نيست و اگر كشورهاي ثروتمندي كه تا 5 برابر نياز خود واكسن كرونا احتكار كرده و از امكانات پزشكي و محافظتي خوبي برخوردارند وارد ميدان نشوند قطعا دير يا زود با هر ميزان از محافظت مرزهاي خود صاحب ويروس جهش‌يافته هندي خواهند شد. 

متاسفانه از آغاز پيدايش اين ويروس كشنده به جز چين و نيوزيلند و چند كشور معدود بزرگي خطر را درك نكردند و پس از 16ماه نه‌تنها جهان درگير اين اپيدمي است كه هر آن از جايي جهش مي‌كند و گاهي همه تمهيدهاي بشري را به سخره مي‌گيرد.هنوز اطلاعات دقيقي از قدرت سرايت وكشندگي كروناي هندي منتشر نشده است ولي برخي از گمانه‌زني‌ها حاكيست كه دو جهش كروموزومي در آن يافته شده و خطر عدم توانايي واكسن‌هاي موجود براي مبارزه با اين ويروس چندان دور از ذهن نيست. پيشتر دانشمندان ويروس‌شناس بارها اعلام كرده بودند كه كرونا هرچه بيشتر بماند و گسترش پيدا كند دچار انواع جهش‌ها خواهد شد. 

با اين اوصاف كاملا روشن است كه عزم كلي بشريت براي مقابله با اين خطر قطعا كافي نيست و اگر سياست‌هاي كج دارو مريز پيرامون آن ادامه پيدا كند بايد در انتظار يك فاجعه جهاني باشيم. اتفاقا هند هم مثل ما تا همين يكي، دو ماه پيش با افت آمارهاي ابتلا و مرگ و مير احساس ايمني كاذب كرد و مردم جشن‌ها و مراسم عظيم برگزار كردند ولي حالاپس از بادي كه كاشتند توفان درو مي‌كنند. ما خود يك عبرت بزرگيم ولي از عبرت بزرگ‌تر هند بايد بيدار شويم و با هر ميزان از نزول آمارها با جشن‌ها و عزاها و دورهمي‌ها و مسافرت‌ها اين ديوسياه هزار سر را مست و جان‌ستان نكنيم. 

كارشناسان گفته‌اند كه حتي در صورت واكسيناسيون عمومي كه متاسفانه براي ما زمان‌بر خواهد بود همچنان بايد احتياط كنيم و تا ريشه‌كني آن به زندگي عادي بازنگرديم. موضوع كاملا روشن است يا ما مردم و خصوصا دولت براي حدود يك ماه شديدترين محدوديت‌ها را به جان مي‌خريم و اعمال مي‌كنيم يا همچنان از خيزي عبور مي‌كنيم، عزيزان بسيار را از دست مي‌دهيم و به خيز بدتري فرو مي‌رويم. فراموش نكنيم كه با ماندگاري اين بيماري امكان جهش اين ويروس در كشور وجود دارد و اگر خداي ناكرده به آن نقطه برسيم خود كرده را تدبير نيست و با فاجعه و هزينه‌هاي اقتصادي بسيار بيشتر روبرو خواهيم شد. 

ما كه همچنان درگير تحريم‌ها هستيم و دستان‌مان براي اين مبارزه بسته است بايد از همان ابتدا مي‌ترسيديم ولي شجاعت به خرج داديم! اهمال كرديم تا ويروس چيني آمد و همه كشور آلوده شد! باز هم درس نگرفتيم كه ويروس انگليسي هم از راه رسيد! حالا تا مسوولان باز تكاني به خود بدهند و امروز و فردا كردن‌شان تمام شود بيم ورود و گردش ويروس هندي هم دور از ذهن نيست. بگذار بگوييم تا فردا كسي با ابراز نشنيدن خود را مبرا نكند كه اگر كرونا در ايران حتي بيش از وضع سياه كنوني فوران كند ما همه با علم و عامدا به آن اجازه داده‌ايم. غفلت هنگامي پيش مي‌آيد كه ندانيم ولي آيا 70 هزار قرباني اجازه غفلت و شوخي كردن با كرونا و شعاردرماني و استقبال از انواع مراسمي كه هميشه هستند را به كسي مي‌دهد؟ واقعيت تلخ و تكان‌دهنده‌اي است ولي ممكن است كساني عمدا از ريشه‌كني كرونا جلوگيري كنند!

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری