کد خبر: ۲۵۲۲۶۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
موج چهارم کرونا ایران را در نوردیده و تاکنون تنها ۷۱۸ هزار دز واکسن تزریق شده است. در این میان دولت پای بخش خصوصی را به تولید واکسن مشترک باز کرده و متولی آن شرکت اکتوور است که این امتیاز بزرگی برای یک شرکت دارویی محسوب می‌شود. اما اکتوور کیست و چگونه توانسته این امتیاز را کسب کند؟
همزمان با خیز بلند موج چهارم کرونا در کشور و افزایش بی‌سابقه قربانیان روزانه این ویروس مهلک در هفته اخیر روند واکسیناسیون در ایران اگرچه با تاخیر نسبت به کشور‌های دیگر جهان، اما آهنگ سریع‌تری به خود گرفته است.

به گزارش اعتدال، سایت خبری رویداد24 در ادامه گزارش خود می نویسد: با وجود واردات، تولید و توزیع واکسن کرونا در ایران اما این روند با نگرانی‌های زیادی از سوی افکار عمومی همراه است و تاخیر دولت و عملکرد آن در انجام واکسینیاسیون هم این نگرانی‌ها را جدی‌تر کرده است. در حالی که در اکثر کشور‌های جهان واکسیناسیون به صورت عمومی و رایگان توسط دولت‌ها در حال انجام است در ایران زمزمه‌های واکسن پولی و توزیع توسط بخش خصوصی وجود دارد و در میان اظهارنظرات مسئولان در تایید و رد این مساله در گردش است. اما در کنار توزیع واکسن، چگونگی تهیه واکسن هم موضوع بحث است.

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

چند ماهی است که ایران درصدد تولید واکسن است، اما هنوز هیچ‌کدام از واکسن‌های ساخت داخل به مرحله نهایی نرسیده است. انستیتو پاستور کشور که قرار است با همکاری کوبا واکسن تولید کند، اعلام کرده: «تا پایان خرداد ماه به فاز واکسیناسیون عمومی وارد می‌شود». واکسن ایرانی کوو برکت ساخت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم قرار است از دو ماه دیگر وارد فاز تزریق شود. واکسن کووپارس مؤسسه سرم‌سازی رازی و واکسن وزارت دفاع هم که به اسم میلاد دارو نور تولید می‌کند در آستانه ورود به فاز دوم هستند و واکسن سیناژر هم در مرحله اخذ تأییدیه کمیته بالینی است.

در کنار این واکسن‌ها، اما هفته پیش خبر تولید واکسن مشترک ایران و روسیه آمد و اولین محموله بانک سلولی آن توسط هواپیمای ماهان وارد کشور شد. در میان شرکت‌هایی که در داخل ایران دست به تولید واکسن زده‌اند به نظر می‌رسد ساخت واکسن اسپوتنیک خبر خوبی برای همه مردمی است که این روز‌ها درگیر کرونا هستند. اما اینکه شرکت وارد کننده این محموله کیست و چطور متولی ساخت واکسن اسپوتنیک در ایران شده، شبهه‌برانگیز است.

تولید واکسن کرونا در ایران و انحصار مبهم

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟


نام شرکت آکتوور یا همان اکتوورکو بیش از هر چیز با نام ارز دولتی گره خورده و در لیست‌های ارزی منتشره از سوی بانک مرکزی همواره یکی از صدرنشینان دریافت ارز دولتی برای واردات بود. طبق فهرست ارزی بانک مرکزی شرکت آکتوور در بازه زمانی فروردین ۹۷ تا فروردین ۱۴۰۰ یعنی از شروع تخصیص ارز دولتی تا همین تازگی بالای ۱۸۵ نوبت ارز دولتی دریافت کرده و البته کنار ارز دولتی، این شرکت جزو شرکت‌های فعال در دریافت ارز نیمایی هم بوده و طبق آمار رسمیو حجم ارز دریافتی دولتی و نیمایی آن در مجموع تقریبا معادل ۱۱،۲۲۱،۰۲۸،۵۸۱،۹۷۶ ریال است. (در کنار این اعداد این را هم درنظر بگیریم که شرکت‌های واردکننده دارو دارای معافیت مالیاتی هستند.)


امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

اما آنچه این شرکت را در ارز‌های ارزان دریافتی محل ابهام کرد نه میزان دریافتی آن بلکه وجود نام این شرکت در میان اسامی شرکت‌هایی بود که ارز دولتی دریافت کرده‌اند و در مقابل به تعهدات خود پایبند نبودند.

مرداد ماه سال ۹۸ بود که رییس کل بانک مرکزی طی یک نامه به رییس‌جمهوری اسامی ۲۰ شرکتی را افشا کرد که در مجموع ۳.۵ میلیارد یورو ارز دولتی دریافت کرده، اما سرنوشت حدود یک میلیارد یورو از این ۳.۵ میلیارد یورو مبهم باقی مانده است. شرکت اکتوورکو یکی از این ۲۰ شرکتی بود که به گفته بانک مرکزی متخلف شناخته شده بودند.

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

به گزارش تابناک رئیس‌جمهور نیز آن زمان با ارسال لیست دستگاه‌ها و شرکت‌های متخلف به دستگاه‌های مسوول، نوشته بود: «دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی فورا پاسخ دهند که چرا چنین تخلفی رخ داده است؟»

شرکت اکتوورکو در سال ۱۳۴۸ توسط دکتر مصطفی نراقی تأسیس شد و فعالیت خود را در زمینه تولید و واردات دارو آغاز کرد. در سال ۱۳۸۹ کارخانه شرکت اکتوورکو راه اندازی شد و این شرکت در حال حاضر تحت هدایت نهاله نراقی است و محصولات دارویی تولید می‌کند.

حالا در کنار محصولات دارویی قبلی با مجوز وزارت بهداشت اکتوورکو محموله بانک سلولی وارد کشور کرده و با همکاری روسیه می‌خواهد واکسن اسپوتنیک را بسازد. هاله نراقی در بهمن ماه سال گذشته در مصاحبه‌ای با «فانا» در پاسخ به سوالی درباره اینکه وضعیت تامین ارز دارو را چطور ارزیابی می‌کنید؟» گفته بود: «فاجعه است.» او در همین مصاحبه از برنامه‌ریزی شرکت اکتوورکو برای تولید واکسن مشترک با خارج خبر داده و گفته بود: «فکر می‌کنیم بتوانیم ماهانه ۱.۵ تا ۲ میلیون دوز واکسن را تولید کنیم.»

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

نزدیک به دو ماه بعد از این مصاحبه، خبر تولید واکسن مشترک اکتوور رسما اعلام شد و محمد پیرورام، عضو هیات مدیره گروه دارویی اکتوور با اعلام این خبر به خبرگزاری صداوسیما گفت: «از چند ماه قبل با همکاری شرکت سازنده واکسن اسپوتنیک، تجهیزات و امکانات مورد نیاز کشت بانک سلولی و تهیه واکسن اسپوتنیک وی در کشور فراهم شد و حالا عملیات ساخت و تولید واکسن مشترک با روسیه آغاز خواهد شد.»

چرا امتیاز ساخت واکسن اسپوتنیک داخلی به اکتوور رسید؟

چه شد که امتیاز ساخت واکسن اسپوتنیک در ایران  به اکتوور آن هم با آن سابقه و کارنامه در دریافت ارز دولتی رسید؟

بنابراین گزارش سعید نمکی، وزیر بهداشت پیش‌تر درباره شرکت اکتوور گفت بود: «مجموعه اکتوور از واحد‌های بزرگ صنعت داروسازی کشور است، چراکه بنده در صنایع دارویی کار کرده‌ام و بنیانگذار بسیاری از کارخانه‌های داروسازی کشور بوده‌ام و این مجموعه از بی‌نظیر‌ترین واحد‌های تولیدی دارو در منطقه است.»

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

نهاله نراقی علاوه بر شرکت اکتوور، نائب‌رئیس هیئت مدیره شرکت «تراپیکال دراگ اینداستری کیش» نیز است. شرکتی که سعید نمکی، وزیر بهداشت پیش از این به عنوان موسس و مدیرعامل آن مشغول فعالیت بوده است. در این شرکت پسر نراقی، یعنی خشایار گنزالس هم جزو هیات مدیره است، فرزندی که حاصل ازدواج نهاله نراقی با یک فرد اسپانیایی است. نراقی در صنعت دارو به روابط ویژه‌اش با اسپانیا شناخته می‌شود و البته سعید نمکی علاقمند به روابط با اسپانیا، با یک سرچ ساده نام او به عنوان عضو اصلی هیات مدیره انجمن دوستی ایران و اسپانیا به چشم می‌خورد.

شرکت آکتوور ، واکسن مشترک ایران و روسیه 

در میان داده‌های آگهی روزنامه‌های رسمی به آشنایی‌های دیگر نیز می‌توان رسید. سعید نمکی در سال ۸۹ ریاست هیات مدیره شرکت پرشیا ارس خاورمیانه را برعهده داشت. شرکتی که در سال ۹۵ فردی به نام نازنین جوادی جایگزین نمکی در آن شد. این شرکت حالا دارای یک آدرس پستی مشترک با شرکت اکتوور است. نازنین جوادی جزو نزدیکان کاری هاله نراقی است و در سایر شرکت‌های اقماری نراقی سمت دارد.

امتیاز طلایی تولید واکسن روسی به شریک سابق وزیر بهداشت می رسد؟

واکسن کرونا هاله نراقی /  واکسن اسپوتنیک / شهرزاد گنزالس کیخانلو

برخی از افراد حاضر در صنعت دارو مدعی هستند صنعت داروی در ایران درگیر یک مافیاست و از حلقه‌های ارتباطی مانند آنچه شرحش رفت مثال می‌زنند. عملکرد و ارتباطات و حالا اهدای امتیاز طلایی تولید واکسن مشترک به شرکتی مانند اکتوور هم این به این شبهه‌ها دامن زده و در غیاب عملکرد شفاف دولت در زمینه تولید، واردات و توزیع واکسن این شبهه‌ها رنگ جدی‌تر به خود گرفته است. در چنین شرایطی شاید حتی نتوان به وجود اراده‌ای مبنی بر توقف این روند‌های شبهه‌برانگیز در واکسیناسیون اتکایی کرد. آیا در این غوغای کرونا، واکسن آن به سرنوشت ارز‌های دولتی که یا گم شد یا آزاد فروخته شد، منجر می‌شود؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رزمنده
|
Moldova, Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
0
0
نمکی رفیق قافله وشریک دزد شده است . اساس این ملک وملت بر دزدی وغارت ورانت واختلاس از بیت المال ومردم بدبخت وفقیر بنیان نهاده شده است . اپیدمی است مثل خود کرونا تا نابود نکند دست بر دار نیست
ویانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
0
0
دولت خائن 18میلیارد دلار و شش میلیون سکه طلا رو به خائن ها و رانت خوارانی مثل فریدون و جهانگیری داد ، شما بجای حمله به نمکی به تصمیم جنایتکارانه روحانی در باز کردن راه ها ،موجب شیوع انفجاری کرونا و چندبرابر کردن اجساد کرونایی ها ی ایران شد ،رئيس جنایتکار دولت باید محاکمه بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
0
0
اوضاع وزارت بهداشت خیلی خراب است. اکثر مجوزهای واردات دارو با رانت صادر شده است . مجموعه شرکت های خانم نراقی- برادرش و فرزندانش بررسی شود تا ببینید چند میلیارد دلار ارزهای 4200 تومانی دریافت کرده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری