کد خبر: ۲۵۲۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
حوادث رکنا : مأموران پلیس تهران در عملیات‌هایی جداگانه 5 سارق، یک متجاوز و یک کلاهبردار را دستگیر کردند.
پلیس به هفت تبهکار حرفه‌ای پایتخت شبیخون زد و در بین آنها یک متهم به تجاوز دستگیر شد این مرد که نقشه تجاوز به دختر جوان تهرانی را داشت نقشه اش برملا شد.

به گزارش رکنا، هفت تبهکار حرفه‌ای پایتخت در عرض 24 ساعت در مأموریت‌هایی جداگانه دستگیر شدند؛ آنهایی که تعرض، سرقت‌های خشن و کلاهبرداری حرفه‌ای را در کارنامه قضائی خود ثبت کرده‌اند.

سارقی که قصد تجاوز به یک دختر جوان را داشت، همسایه‌ای که وسوسه پول زیاد او را به اجرای نقشه دزدی ترغیب کرد و درنهایت سارقان خشنی که دست به دزدی میلیاردی زدند.

در این میان یک کلاهبردار حرفه‌ای نیز توانست از طریق یک پیج فیک به بهانه فروش تابلوهای میلیونی پول به جیب بزند. اما هیچکدام از این مجرمان حرفه‌ای نتوانستند از چشمان تیزبین مأموران پلیس آگاهی دور بمانند. فعالیت مجرمانه همه آنها نیمه‌تمام ماند. نتوانستند به اهداف خود برسند و خیلی زود در تله پلیس گرفتار شدند.

نخستین پرونده را یک دختر جوان در پلیس آگاهی پایتخت گشود. دختری که پرده از سرقت خشن و خطرناک یک راننده متجاوز برداشت. راننده‌ پرایدی که در پوشش مسافرکشی قصد داشت به دختری جوان تعرض کند. او وقتی نتوانست به نیت شوم خود برسد، اموال این دختر را دزدید.

روز سه‌شنبه بود که دختری حدودا بیست‌ودو ساله با حضور در کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس در حالی که بسیار آشفته بود گفت که از دست راننده‌‌ای شیطان‌صفت گریخته است.

ماجرای یک سرقت سیاه در تهران
دختر جوان در اظهارات خود به مأموران پلیس گفت: «صبح بود که از خیابان تهران‌نو به مقصد خیابان اتحاد برای رفتن به محل کار خود سوار بر یک خودروی پراید شخصی مسافرکش شدم. هر چه صبر کردم تاکسی نیامد. من هم چون دیرم شده بود، سوار این پراید شدم؛ اما راننده در میانه راه به سمت جاده تلو تغییر مسیر داد. پس از مطلع‌شدن از قصد و نیت راننده ابتدا با او طرح دوستی ریختم. خیلی ترسیدم.

سعی کردم با حرف‌زدن و طرح دوستی مانع کار او شوم. در همان حین به‌سرعت در پیامکی مدیر شرکت خود را از موضوع با خبر کردم. موقعیت مکانی خود را هم از طریق موبایل برای او ارسال کردم. بعد از ارسال موقعیت مکانی خود و اطمینان از اینکه مدیر شرکت در جریان قرار گرفته است، خود را از خودروی پراید به پایین پرتاب کردم اما راننده موفق شد کیف مرا از دستم بکشد. او پس از سرقت متواری شد.»

اعتراف به تجاوز دختر تهرانی
پرونده ابتدا به پلیس آگاهی ارجاع شد؛ اما در ادامه از پلیس آگاهی به کلانتری ۱۴۴ حکیمیه انتقال یافت. در ادامه نیز مأموران این کلانتری ضمن رصد دوربین‌های محدوده وقوع جرم شناسایی خودروی پراید ۱۱۱ و راننده آن موفق به بازداشت متهم در منطقه تهرانپارس شدند.

سرهنگ جلیل موقوفه‌ای، رئیس‌پلیس پیشگیری تهران بزرگ که این خبر را اعلام کرده بود، در این باره گفت: «متهم این پرونده که متأهل و سی‌وهفت ساله است، پس از انتقال به کلانتری به جرم خود مبنی بر قصد تعرض به دختر جوان اعتراف کرد. درنهایت پرونده به همراه متهم و خودرو تحویل پلیس آگاهی شد.»

تعقیب و گریز در شرق تهران
سارق حرفه‌ای و خشن شرق تهران نیز یکی دیگر از مجرمانی است که در عملیات تعقیب و گریز مأموران پلیس پایتخت دستگیر شد؛ با شلیک پلیس فرار سارق خودرو پایان یافت.

ساعت 12 بیست‌وششم فروردین بود که کارآگاهان یگان گشت پلیس آگاهی هنگام گشتزنی در محدوده خیابان دماوند به یک خودرو پراید دارای سرنشین مظنون شدند. با استعلام از مرکز فرماندهی و کنترل پلیس آگاهی مشخص شد که خودرو سابقه سرقت از کلانتری12 بومهن را دارد.

کارآگاهان در ادامه به راننده پراید مسروقه دستور توقف دادند ولی راننده خودرو پس از شنیدن دستور پلیس با افزایش سرعت و حرکات مخاطره‌آمیز به سمت خیابان تهران‌نو متواری شد. در حین فرار نیز به صورت عمدی برای مسدودکردن خیابان به چندین خودروی عبوری در حال حرکت خسارت وارد کرد.

پس از طی مسافتی در تقاطع خیابان سبلان، خودرو مسروقه بر اثر برخورد با جدول کنار خیابان متوقف شد. بعد از آن راننده به صورت پیاده فرار کرد. افسر اکیپ به منظور هشدار و دستگیری با رعایت قانون بکارگیری سلاح و حقوق شهروندی اقدام به شلیک تیر هوایی کرد. درنهایت پس از دقایقی متهم در یکی از خیابان‌های فرعی دستگیر شد. حمیدرضا فردی سابقه‌دار در زمینه سرقت خودرو و زورگیری در شرق تهران بود.

سرهنگ کارآگاه کرم یوسفوند، رئیس مرکز عملیات پلیس آگاهی پایتخت، با اعلام این خبر گفت: «با دستگیری سارق پرونده اولیه تشکیل شد. متهم نیز برای سیر مراحل قانونی تحویل معاونت مبارزه با سرقت پلیس آگاهی قرار گرفت. همچنین با دستور قضائی تحقیقات از او برای کشف سایر سرقت‌های احتمالی آغاز شد.»

پرونده بعدی نیز مربوط به بیست‌وسوم اسفند سال گذشته می‌شود. زمانی که پرونده‌ای با موضوع سرقت منزل از طریق کلانتری 130 نازی‌آباد به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران ارجاع شد.

بر اساس محتویات پرونده، مالباخته خانمی از تبعه افغانستان بود. او در شکایتی به مأموران پلیس گفت: «ششم اسفند چند ساعتی منزل را ترک کردم، هنگام بازگشت متوجه شدم که خانه‌ام به هم ریخته است. سارق یا سارقان بدون تخریب چند گرم طلا، پول نقد و ساعت مچی، گردنبند نقره و گوشی تلفن همراه من را جمعا به ارزش 250 میلیون ریال سرقت کرده بودند.»

در این زمینه کارآگاهان تیم مبارزه با سرقت منزل با حضور در محل سرقت به بررسی دقیق صحنه جرم و پایش جغرافیای وقوع سرقت اقدام کردند. نتیجه این اقدامات منجر به کشف سرنخ‌های متعدد و رد پای سارق شد. ادله به دست آمده گویای این بود که یکی از همسایه‌ها در این سرقت نقش داشته است.

در ادامه همه ادله‌های به دست آمده در کنار هم قرار گرفت. در نهایت هویت سارق برای کارآگاهان هویدا شد. مأموران دریافتند همسایه طبقه چهارم اموال شاکی را سرقت کرده است. با هماهنگی قضائی متهم دستگیر شد. او لب به اعتراف گشود. با دستور قضائی از محل کار متهم بازدید و همه اموال مسروقه کشف شد.

متهم در خصوص نحوه سرقت گفت: «برای نشتی شیر آب به خانه شاکی رفته بودم. وقتی به آنجا رفتم متوجه اموال او و محل‌های مخفی‌کردن آنها شدم. در یکی از روزهای قبل از سرقت متوجه شدم مالباخته کلید خود را روی در جا گذاشته است بلافاصله به کلیدسازی محل مراجعه کردم و از روی آن کلید یدکی ساختم. منتظر فرصتی مناسب بودم. روز سرقت متوجه شدم مالباخته در خانه نیست. بنابراین به خانه او مراجعه کردم و با اندکی جست‌وجو اموال او را به سرقت بردم.»

سرهنگ کارآگاه هوشنگ کاکاوندی، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی با بیان اینکه متهم به سه سرقت دیگر در سال گذشته اعتراف کرده است، گفت: «همه اموال مکشوفه به مالباخته مسترد شد و متهم با دستور قضائی در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم آگاهی قرار دارد.»

سارقان 4 میلیاردی خانه‌های پایتخت
انهدام اعضای باند سه نفره سارقان منزل نیز یکی دیگر از این پرونده‌هاست. دزدانی که با 6 سرقت 4 میلیارد پول به جیب زدند. فروش اموال سرقتی موجب شناسایی سارقان شد.

چند وقت پیش بود که پرونده‌ای با موضوع سرقت منزل از کلانتری 106 نامجو با شکایت یکی از شهروندان به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران ارجاع شد. مالباخته اعلام کرد: «دهم اسفند از خانه‌اش اموالی شامل مدارک، چک، طلا و لوازم آنتیک به ارزش 10 میلیارد ریال به سرقت رفته است.»

تحقیقات محلی از صحنه جرم انجام شد. در ادامه مشخص شد که سارقان سه نفر بودند. آنها از طریق پنجره وارد خانه شاکی شده و اموال او را ربوده‌اند.

در شاخه دیگری از تحقیقات پلیسی چهره سارقان شناسایی شد. تحقیقات پلیسی ادامه داشت تا اینکه مأموران کلانتری 109 بهارستان در اجرای طرح‌های امنیت محله‌محور موفق شدند که سارقی را هنگام فروش اموال مسروقه دستگیر کنند. در بررسی‌های پلیسی مشخص شد که مدارک متعلق به شاکی در اختیار او قرار دارد.

اعتراف به دزدی‌های سریالی تبهکاران تهرانی
مأموران کلانتری بهارستان متهم را تحویل این پایگاه دادند. سارق ابتدا منکر ارتکاب هر گونه جرمی بود. درنهایت با تطبیق چهره او با تصاویر به دست آمده از سارقان به‌ناچار به سرقت از خانه شاکی با همکاری دو همدستش اعتراف کرد.

با شناسایی مخفیگاه و پاتوق سایر سارقان کارآگاهان موفق شدند که طی چندین روز تعقیب و مراقبت از مخفیگاه سارقان هر دو متهم را در دو عملیات مستقل دستگیر کرده و برای ادامه تحقیقات پلیسی به پایگاه سوم این پلیس انتقال دهند.

متهمان به 6 سرقت تا کنون اعتراف کرده‌اند. کارشناسان ارزش ریال اموال سرقتی را 40 میلیارد ریال برآورد کرده‌اند.

سرهنگ کارآگاه قاسم دستخال، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: «تا کنون همه مالباختگان شناسایی و هر سه متهم با قرار صادره برای تکمیل تحقیقات و شناسایی سایر سرقت‌های احتمالی و کشف اموال مسروقه در اختیار این یگان قرار دارند.»

کلاهبرداری اینستاگرامی

آخرین پرونده مربوط به یک کلاهبرداری است. گرداننده یک صفحه اینستاگرامی که تحت عنوان فروش تابلوهای گرانقیمت اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کرد. این پرونده نیز با شکایت نخستین شاکی به جریان افتاد. فردی به پلیس فتای پایتخت مراجعه کرد و مدعی شد که افرادی ناشناس از طریق یک صفحه اینستاگرامی فروش تابلوهای ارزشمند از بنده کلاهبرداری کرده‌اند.

شاکی درباره جزییات این ماجرا گفت: «در فضای مجازی به دنبال خرید یک تابلو خاص بودم. با یک صفحه اینستاگرامی که تصاویری از تابلوهای بسیار زیبا و گرانقیمت برای فروش گذاشته بود برخورد کردم. به علت فروش فوری و ترس خرید آن تابلو به وسیله فردی دیگر بدون توجه به اطمینان از هویت گردانندگان این صفحه اینستاگرامی و تبلیغات فریبنده این فرد یک تابلو به ارزش 150 میلیون ریال خریداری کردم. بعد از واریز مبلغ متوجه کلاهبرداری شدم.»

کارشناسان پلیس فتا تحقیقات خود را آغاز کردند و پس از انجام اقدامات تخصصی و بکارگیری فنون تجربی و علمی هویت ادمین صفحه برای پلیس محرز شد. پس از تشریفات قضائی مجرم در یکی از شهرهای جنوب غرب تهران دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.

متهم پس از حضور در پلیس فتا اعتراف کرد: «با راه‌اندازی یک صفحه اینستاگرامی به بهانه فروش تابلوهای خاص تصاویر تابلوهای مختلف را با عنوان تصاویر اختصاصی خود در صفحه بارگذاری می‌کردم. مراجعه‌کنندگان را با ترفند فروش فوری ترغیب به پرداخت مبلغ قبل از ارسال می‌کردم و پس از واریز وجه دیگر پاسخگوی تلفن نبودم.»

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس‌پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: «فریب ظاهر زیبا و پر رنگ و لعاب صفحات اینستاگرامی را نخورید و خریدهای خود را فقط از فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز یا سایت و بسترهای رسمی آنها در فضای مجازی انجام دهید؛ زیرا افراد سودجو این فضا را مکانی مناسب برای انجام اعمال مجرمانه خود می‌دانند و از ساده‌لوحی برخی از کاربران پلی می‌سازند برای رسیدن به مقاصد مالی نامشروع خود، شهروندان همچنین از پرداخت بیعانه قبل از تحویل کالا خودداری کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را از طریق ۱۱۰ یا ‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.»آ
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری