کد خبر: ۲۵۲۱۷۰
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
ایسنا/همدان یک پزشک عمومی به مهمترین عواملی که سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش میزان ابتلا به کووید ۱۹ می شود، اشاره کرد.
دکتر حدیثه سنجری پور در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: عواملی از جمله سن، جنس، سابقه عفونت و یا ژنتیک با تاثیر بر سیستم ایمنی بدن، می تواند فرد را مستعد بیماری کند. مطالعات اخیر نشان دهنده تفاوت توانایی افراد در مقابله با عوامل بیماری زا است و شناخت عوامل کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن به علت درگیری با سونامی کرونا در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است.

وی شستن غلط دست را یکی از عواملی دانست که سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و گفت: طبق مطالعات انجام شده تنها ۶۷ درصد از افراد پس از استفاده از سرویس بهداشتی عمومی، دستان خود را می شویند البته پس از شیوع بیماری کرونا، شستن دست ها یکی از مهمترین اقدامات در پیشگیری از این بیماری محسوب می شود پس ضروری است برای شستن دست ها به صورت صحیح، ۲۰ ثانیه وقت بگذارید.

سنجری پور به تغذیه نامناسب به عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش سیستم ایمنی بدن اشاره و تصریح کرد: دریافت ویتامین های B۶، E، A، C و B۱۲ و مواد معدنی مانند آهن و روی با مصرف صحیح میوه و سبزیجات، سبب حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

وی افزود: داشتن حداقل هفت ساعت خواب کافی در بزرگسالان سبب کاهش سطح هورمون استرس(کورتیزول) و افزایش سیگنال های فعال کننده سیستم ایمنی می شود.

این پزشک عمومی با اشاره به اینکه مصرف صحیح و به اندازه مکمل ها، سبب افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود، مطرح کرد: مصرف سیگار سبب افزایش واکنش های فوق حساس ایمنی شده و مواد شیمیایی مضر موجود در دود سیگار، با تضعیف دفاع طبیعی بدن در مقابل میکروب های بیماری زا، سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های خودایمنی می شود.

سنجری پور خاطرنشان کرد: فشار، استرس، برنامه های کاری تند و سریع، مسئولیت های روزمره و فشارهای اقتصادی سبب افزایش سطح هورمون استرس(کورتیزول) شده و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی بدن را دشوار می کند.

وی با بیان اینکه الکل به عنوان ماده ای آب زدا، سبب خروج آب درون سلول ها و نابودی و مرگ سلول های آنتی بادی می شود، ادامه داد: نورخورشید با تولید ویتامین D سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود پس ضروری است که هر روز بدون استفاده از کرم ضدآفتاب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در معرض آفتاب اول صبح قرار بگیرید اما در ساعات اوج تابش خورشید یعنی ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدظهر از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کرده و یا در صورت ضرورت از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

سنجری پور تصریح کرد: مواد شیمیایی مضر در محصولات آرایشی و بهداشتی بدون هیچ فیلتری به راحتی از طریق پوست جذب جریان خون شده و به طور مستقیم بر عملکرد سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد پس قبل از خرید هر محصول آرایشی، مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید.

این پزشک عمومی نداشتن فعالیت و تحرک را یکی دیگر از عواملی برشمرد که سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و افزود: تمرینات ورزشی ملایم با افزایش جریان خون و بهبود فرآیند خروج مواد سمی از بدن، سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود همچنین مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب به علت آبرسانی مناسب، برای حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است.

وی به استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها اشاره و خاطرنشان کرد: استفاده مکرر و نامناسب از آنتی بیوتیک ها، سبب آسیب به سیستم ایمنی و سلامت بدن می شود یعنی ممکن است با ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها، سبب کاهش اثر بخشی آنها شود پس باید از مصرف دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها بدون تجویز پزشک خودداری کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری