کد خبر: ۲۵۲۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
به گزارش اعتدال روزنامه جوان نوشت:: پس از انفجار در کـارخـــانـه موشک‌سازی رژیم صهیونیستی، بامداد پنج شنبه یک بار دیگر سرزمین‌های اشغالی به لرزه درآمد. این بار یک فروند موشک زمین به هوا به حوالی تأسیسات هسته‌ای در دیمونا اصابت کرد. صهیونیست‌ها از همان ساعات نخست به‌رغم اعتراف به ناکارآمدی سامانه پدافند در رهگیری موشک تلاش کردند اینطور نشان دهند که دیمونا هدف نبوده است. ادعایی که با فاصله دو روز پس از حادثه در کارخانه موشک‌سازی نمی‌توان آن را به راحتی پذیرفت. در این بین، رئیس یک اندیشکده صهیونیستی ضمن اینکه تأکید دارد این اقدام هنوز پاسخ ایران به حمله به تأسیسات نطنز نیست، معتقد است که آن‌ها باید از اینکه این موشک ایرانی نبود، خوشحال باشند.
هنوز خبر انفجار سه شنبه قبل در کارخانه موشک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی کم رنگ نشده بود که بامداد روز پنج شنبه به‌صدا درآمدن آژیر‌های هشدار، خبر از واقعه‌ای دیگر داد و منابع خبری در فلسطین اشغالی فرود موشک در اطراف تأسیسات اتمی دیمونا را تأیید کردند. اطلاعاتی که صهیونیست‌ها منتشر کردند از شلیک یک فروند موشک از خاک سوریه به سمت جنوب فلسطین اشغالی حکایت دارد. در گزارشی که ارتش این رژیم منتشر کرد علاوه بر تأیید شلیک موشک به اطراف تأسیسات هسته‌ای به ناتوانی پدافند هوایی این رژیم در رهگیری این موشک اذعان شد. این موشک از نوع موشک SA-۵، اس ۲۰۰ روسی وابسته به سامانه دفاع هوایی سوریه بود که ناتو به آن SA-۵ می‌گوید و از یک سکوی ثابت شلیک می‌شود و می‌تواند اهدافی را در مسافت متوسط و ارتفاع بالا هدف قرار دهد. نکته‌ای که توانایی امنیتی صهیونیست‌ها را به شدت زیر سؤال می‌برد این است که این موشک ۱۲۵ کیلومتر در خاک سرزمین‌های اشغالی نفوذ کرد و سپر موشکی صهیونیست‌ها هم نتوانست مانع آن شود.
بیانیه شتاب زده و اطلاعات مخدوش
در اطلاعات اولیه رسانه‌های صهیونیستی به برخورد موشک زمین به زمین به دیمونا اشاره شده بود، اما در بیانیه‌ای که ارتش کمی بعد منتشر کرد، علاوه بر اعلام اینکه تل‌آویو نیز خاک سوریه را هدف قرار داده است، آنچه در سرزمین‌های اشغالی رخ داد اینطور روایت شد: «به دنبال گزارش فعال‌شدن هشدار، یک فروند موشک زمین به هوا از خاک سوریه به داخل اسرائیل شلیک شد که در منطقه نقب سقوط کرد. در پاسخ به آن، چند دقیقه پیش ارتش اسرائیل سکوی پرتاب موشک زمین به هوا را در منطقه سوریه مورد حمله قرار داد.» ارتش رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرده است: «تحقیقات درباره حادثه موشک شلیک شده از سوریه همچنان ادامه دارد.» روزنامه صهیونیستی معاریو به نقل از مقامات محلی این رژیم در «رامات النقب» اعلام کرد که موشکی از سوریه به سمت نقب شلیک شده است و برخی قطعات آن در منطقه النقب فرود آمده است و اینکه به ساکنان توصیه شده است که اگر به شیئی مشکوک برخورد کردند، گزارش بدهند.
دیمونا در تیررس
ارتش رژیم صهیونیستی نخست مدعی شده بود که پدافند هوایی این رژیم به سمت موشک شلیک کرده، اما مشخص نیست که آیا برخورد با موفقیت صورت گرفته است یا خیر؛ موضوعی که آویخای ادرعی، سخنگوی عربی ارتش رژیم صهیونیستی، روز پنج شنبه در شبکه اجتماعی توئیتر آن را رد کرد و نوشت: «از تحقیقات اولیه حادثه شلیک موشک زمین به هوا از سوریه به سمت اسرائیل مشخص می‌شود که رهگیری موشک صورت نگرفته است.» بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز عصر روز پنج شنبه به این موضوع اعتراف کرد و گفت: «برای رهگیری موشک تلاش صورت گرفت، اما با شکست مواجه شد. ما همچنان درباره این حادثه تحقیق می‌کنیم.»‌شبکه العربیه هم گزارش داد که ارتش اسرائیل دو بار در رهگیری موشک ناموفق عمل کرده است. بنی بتان، شهردار دیمونا در گفتگو با رادیو «اف ام ۱۰۳» رژیم صهیونیستی گفت: «با وجود همه ابزار‌های حمایتی، ما فهمیدیم که امکان رسیدن هر چیزی به دیمونا وجود دارد. من صبح با تماس رئیس نیروگاه بیدار شدم، اما صدای آژیری در کار نبوده است و فقط سر و صدا در مناطق خاصی شنیده شده است.»
ایران هنوز تصفیه حساب نکرده است
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی نیز در توئیتی درباره انفجار بامداد پنج شنبه نوشت: «شرایطی که در آن موشکی با کلاهک ۲۰۰ کیلوگرمی به سوی اسرائیل شلیک می‌شود، می‌توانست به شکل دیگری رقم بخورد. نتانیاهو می‌خوابد تا تنها برای انجام امور شخصی خود آماده شود.» عاموس یادلین، رئیس پژوهشکده امنیت رژیم صهیونیستی معتقد است که آنچه پنج شنبه اراضی اشغالی را به لرزه انداخت، واکنش ایران به حمله به تأسیسات نطنز نیست. وی گفت: «مطمئن باشید حادثه دیشب دیمونا پاسخ ایران به حادثه مرکز غنی‌سازی نطنز نیست. شرایط بسیار بغرنجی را پشت سر می‌گذاریم، ایرانی‌ها هنوز با ما تصفیه حساب نکرده‌اند. با این حال باید نفس راحتی بکشیم که آنچه منفجر شد موشک ایرانی نبود.»
شورای امنیت به وظیفه عمل نمی‌کند
بسام صباغ، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل روز پنج شنبه در بیانیه‌ای برای ریاست شورای امنیت درباره تعرض صهیونیست‌ها به خاک کشورش نوشت: «شورای امنیت در وادار کردن رژیم اشغالگر اسرائیل به تسلیم شدن در برابر اراده بین المللی و پایان دادن به اشغالگری در سرزمین‌های عربی به مسئولیت خود عمل نمی‌کند، در حالی که همین اشغالگری اسرائیل، عامل اصلی تداوم بی ثباتی در منطقه ما است.» وزارت خارجه سوریه نیز در نامه‌ای به شورای امنیت تأکید کرد که سازمان ملل و شورای امنیت باید حمله هوایی رژیم اسرائیل به دمشق و همچنین حملات مکرر علیه حاکمیت سوریه از سوی امریکا، ترکیه و اسرائیل را محکوم کند. با این حال ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: ما از حق ذاتی اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کنیم. هر اقدامی را که امنیت اسرائیل و منطقه را به خطر اندازد، محکوم می‌کنیم.
پاشنه آشیل صهیونیست‌ها
طال لف رام، تحلیلگر امور نظامی روزنامه صهیونیستی معاریو تأکید دارد که هدف این موشک دیمونا نبوده است. با این حال این ادعا نمی‌تواند بر ضعف دفاعی صهیونیست‌ها سرپوش بگذارد. روزنامه لبنانی الاخبار نوشت که این واقعه ضعف و پاشنه آشیل سامانه دفاعی صهیونیست‌ها را بیش از پیش آشکار کرد. در این گزارش آمده است: «روایت رسمی اسرائیل درباره حادثه با اشکالات بسیاری همراه است که سؤالات زیادی درباره نوع موشک و طرفی که آن را شلیک کرده است و اینکه پس سامانه رهگیری اسرائیل چرا عمل نکرده، به وجود می‌آورد.» در همین راستا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی‌الیوم روز پنج شنبه در توئیتر نوشت: «موشک دیمونا شاید نوید آغاز یک تغییر در قواعد درگیری باشد. [این موشک]از فروپاشی تمام معادله‌های قدیمی رونمایی کرد.» سردبیر رأی‌الیوم افزود: «به نظر می‌رسد که صبر راهبردی به پایان رسیده است و گنبد‌های آهنینی که برخی از عرب‌ها روی آن حساب باز کرده بودند، ثابت شد که دروغین هستند. کسانی که فرار توأم با وحشت شهرک‌نشینان به پناهگاه‌ها را دیدند، آنچه می‌گوییم را می‌فهمند؛ مقاومت پاسخ می‌هد و زمان عزت در پیش است.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری