کد خبر: ۲۵۲۱۵۴
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴

محمد مهاجری فعال سیاسی و‌رسانه ای اصولگرا نوشت : از همان روزهایی که قطار مذاکرات برجام روی ریل قرار گرفته بود و فضا به سمت لغو تحریم‌ها پیش می‌رفت، به طور شگفت‌انگیزی شایعاتی درباره افراد نفوذی در تیم برجام در محافل سیاسی خاص رد و بدل می‌شد. آن‌ها که شایعات را می‌ساختند پیش از آن هم در بعضی مقاطع، از کلیدواژه نفوذ استفاده کرده بودند.

این تیم که آدم‌های گمنامی هم نبودند، اطلاعاتی را که درباره افراد تیم مذاکره وجود داشت جمع‌آوری کرده بودند. در جلسات خصوصی صراحتا می‌گفتند نباید بگذاریم برجام جان سالم به‌در برد. پرونده‌سازی را شروع کردند. پوشه‌هایی در رنگ‌های متعدد تهیه شد و هر رنگ به یک قشر از اعضای تیم مذاکره اختصاص یافت.

نه واژه «نفوذ» حرف تازه‌ای بود، نه در ادبیات سیاسی کشور ما واژه «نفوذی» ناشناخته می‌نمود. فیلم‌های پلیسی‌اطلاعاتی زیادی از دهه‌های ۶۰ و۷۰ به صورت نوار VHS توزیع شده بود. فیلم‌های انگلیسی، امریکایی یا روسی، با ظرافت توانسته بودند نسل انقلابی را با موضوع نفوذ آشنا کنند. فقط کافی بود اسم فرد یا افرادی مطرح شود و برچسب نفوذی به آن‌ها الصاق شود؛ بعدش همان جوان‌هایی که فیلم‌های متعدد تماشا کرده بودند، قصه فیلمی را که یک جریان سیاسی شاخص می‌خواست تولید کند در ذهن‌شان تعریف می‌کردند.

در واقع، داستان‌نویسان یک قصه خیالی می‌بافتند و با مشابه‌انگاری یک چهره سیاسی، فرهنگی، نظامی و… با یکی از آدم‌منفی‌های فیلم‌ها نتیجه را به همان‌جا که می‌خواستند می‌بردند.

اتاق‌های فکر، کارشان سرهم‌بندی اطلاعات آشکار، و تلاش برای کسب اطلاعات پنهان بود. گاهی اطلاعاتی که به صورت ناقص از یک منبع مثلا امنیتی پیدا می‌شد، ناشیانه با اطلاعات آشکار جمع و تفریق می‌شد و نتیجه‌اش همان می‌شد که از اول قرار بود باشد.

در برجام، چون مسئولان ارشد تیم مذاکره مورد تأیید نظام و بزرگان بودند، تیغ مخالفان کارگر نیفتاد؛ اما باز هم از پرونده‌سازی در امان نماندند. چاره کار اما در این بود که در رده‌های چندم تیم مذاکره افرادی را پیدا کنند و به آن‌ها برچسب نفوذی بزنند. یافتن چنین افرادی کار سختی نبود چون تیم مذاکره از افرادی نه برای کارهای محرمانه که در امور حقوقی و اداری کمک می‌گرفت که لزوما علیه‌السلام نبودند. تیم مذاکره با رعایت حفاظت لازم آن‌ها را به کار می‌گرفت.

در کوران مذاکرات سخت و همان هنگام که تیم مذاکره در نفس‌گیرترین جلسات سرگرم یکی به دو کردن با ۵+۱ بود، تیم دیگری با آرامش کامل، بهترین فرصت را برای پرونده‌سازی پیدا کرده بود تا اطلاعات مربوط به افراد را جمع‌آوری کند و در بولتن‌های پرزرق و برق برای افراد زودباور بفرستد.

موقیت مذاکرات برجام خشم این افراد را برانگیخت به طوری که در فاز بعدی تصمیم گرفتند از طریق مرتبطان با مراکز قدرت، اطلاعات‌شان را در زرورق بپیچند و با آمیختن دروغ و راست، مقدمه بدنام کردن کل تیم مذاکره را فراهم کنند.

اطلاعات پرونده‌سازان از کجا آمده بود؟

ایرانیان خارج از کشور، گرایش‌های مختلف سیاسی دارند؛ حتی آن‌هایی که نسبتا وطن‌پرست هستند با یکدیگر اختلاف و دعوا دارند. تقریبا شبیه همین حالتی که گروه‌های سیاسی در داخل دارند. طبیعتا اختلافات آن‌ها را به تخریب یکدیگر می‌کشاند و هر گروه سعی می‌کند دیگری را بدنام کند و مثلا از چشم حکومت ایران بیندازد. این افراد، هیچ‌کدام‌شان، مورد اعتماد نظام نیستند اما از ظرفیت‌شان به دلایل مختلف در مسائل دیپلماتیک استفاده می‌شود. تیم برجام نیز با همین رویکرد آن‌ها را به کار گرفته بود.

جریان نایاک، برادران نمازی و… در این زمره بودند. نقاط ضعف آن‌ها از چشم دور نمانده بود اما نقاط قوت‌شان می‌توانست برای ایران فرصت‌سازی کند و اتفاقا چنین هم شد. در عین حال رقابت‌های بین آن‌ها (که بخشی از آن از روی حسادت و بخشی دیگر برای منافع شخصی بود) باعث افشاگری‌هایی علیه یکدیگر شد که همین اطلاعات، برای پرونده‌سازان، نقش وحی مُنزل را پیدا کرد. اطلاعاتی که قاعدتا نباید برای سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورمان پشیزی ارزش می‌داشت.

نفوذ معکوس

در میان ایرانیان خارج از کشور چه کسانی از موفقیت برجام آسیب می‌دیدند؟ روشن است که گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) در صدر زیان‌دیدگان بود؛ چون ثمره سال‌ها تلاش برای دور کردن ایران از قطب‌های مختلف دنیا را در آستانه نابودی می‌دید. چه کاری می‌توانست بکند تا زحماتش بر باد نرود؟ بازی دوگانه‌ای را آغاز کرد. یک کارش جاسوسی در حوزه‌های مختلف بود که از قبل شروع کرده بود؛ کار دومش قرمز کردن برخی از کسانی بود که با تیم مذاکره همکاری می‌کنند. برای این کار انگیزه شخصی هم داشت. زیرا برخی از این افراد، همان‌هایی بودند که سال‌های قبل، به ایران کمک کرده بودند تا اسم منافقین در لیست گروه‌های تروریستی قرار گیرد.

منافقین از یک روش دیرینه استفاده کردند و پوست خربزه را زیر پای پرونده‌سازان انداختند. در حالی که پرونده‌سازها دربه‌در دنبال آدم‌های به اصطلاح نفوذی بودند، منافقین بدون اینکه شک‌برانگیز شوند، اطلاعات فریب را به پرونده‌سازان منتقل کردند.

گاندو، محصول منافقین

منافقین، خرسند از این‌که توانسته بودند بدبینی و سوءظن نسبت به مسئولان دیپلماسی کشور را القا کنند، باید آخرین تیتر ترکش را هم به چله کمان می‌گذاشتند.

این بار مأموریت به برادران داعی‌الاسلام محول شد. حسن داعی‌الاسلام از کادرهای برجسته منافقین است که از ۴۰ سال پیش در امریکا به سر می‌برد. برادرش حسین نیز، که از کادرهای بالای سازمان است، در اروپا زندگی می‌کند. مرور مواضع و اظهارات این دو برادر (حتی در اخبار آشکار) کاملا گویای آن است که ملات اصلی فیلمنامه سریال گاندو، کپی همان حرف‌هایی است که برادران داعی‌الاسلام (به خصوص حسن) در فضای مجازی منتشر کرده یا در سخنرانی‌هایشان مطرح کرده‌اند یا به روش‌های مختلف تحت عنوان «محرمانه» برای پرونده‌سازها فرستاده‌اند و آن‌ها هم ساده‌لوحانه باور کرده‌اند! در واقع، نفوذ صورت گرفته اما به صورت معکوس!

«نفوذ» واژه‌ای بود که رهبر معظم انقلاب نیز هوشیاری مسئولان در مناصب مختلف را نسبت به آن مورد تأکید قرار داده بودند. آن‌ها که باید این بیان معظم‌له را عملیاتی می‌کردند، گاه در فهم مصداق‌ها دچار اشتباه شدند و با اطلاعات فریب، فریب خوردند. سیستم‌های امنیتی از تشکیلاتی بهره‌مندند که از نیروهایشان در برابر چنین فریب‌هایی حفاظت می‌کنند. گرچه اطلاعات مربوط به این کیس‌ها کاملا سری است، بعید است هوشمندی آن‌ها متوجه نفوذ معکوس و فریب اطلاعاتی نشده باشد.


… پرونده‌سازان و گاندوسازان بازی را به منافقین باختند. در حالی که حسن داعی‌الاسلام، با تماشای قسمت‌های مختلف «گاندو» با سرکشیدن جام شرابش روی کاناپه کنار اتاق پذیرایی آپارتمان خود در امریکا موفقیتش را جشن می‌گرفت، گاندوسازان هم سرخوش از این‌که نفوذی‌ها! را شکار کرده‌اند، مسحور صدای کف و سوت ساده‌دلان سیاسی شدند؛ صدایی که نمی‌گذاشت قهقهه مستانه حسن داعی‌الاسلام به گوش‌شان برسد.

پی‌نوشت: رفتار عجیب صداوسیما و به خصوص شبکه پرس‌تی‌وی، متعلق به رسانه ملی، در روزهای اخیر و در جریان مذاکرات وین، ذهن جست‌وجوگر را به آن سو می‌برد که گویا طراحان اصلی گاندو، بازی جدید خود را در وین طراحی کرده‌اند.

در حالی که تلویزیون مکررا در برنامه‌هایش به تیم مذاکره ایرانی در وین حمله می‌کند، ناگهان پرس‌تی‌وی ادعا می‌کند «منبع مطلع» خبرهایی از داخل جلسات به او می‌دهد! ظن کاملا منطقی آن است که منافقین این بار هم فضای رسانه‌ای صداوسیما را در دست گرفته‌اند و به سمت و سوی خودشان هدایت می‌کنند. هرچند خوش‌بینانه‌ترین فرض این است که فریب‌خوردگان‌شان در صداوسیما آدم‌های ساده‌لوحی هستند که بی‌جیره و مواجب، دیگ حلیم سازمان تروریستی منافقین را هم می‌زنند، فرض واقع‌بینانه‌تر، ذهن را به گزینه‌های خطرناکی سوق می‌دهد که نمونه کارهایش را در حادثه اخیر نطنز و پیش از آن، ترور شهید فخری‌زاده، دیده بودیم.

انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
1
رسات است اما برعکس!!
آن همه افراد وزرات اطلاعات و اطلاعات سپاه که به خاطر جاسوسی دستگیر و حتی اعدام شده اند پس چی؟

آنها جز تیم روحانی و اصلاح طلب بودند؟؟

سپاه که مسئول امنیت نطنز است چرا نتوانسته تا حالا نفوذی انجار اخیر نطنز را پیدا کند؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
برای اینکه برادران مشغول انجام کار های اقتصادی شما تصور کنید دلالی و رصد کردن تماسهای هموطنان با هدف کسب رضای الهی وصیانت از اسلام هستند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
3
مگر برجام ثمر داد
شما بفرمایید ثمرش چه بود
اینقدر صغری کبری درست نکنید
ثمرات برجام را حداقا در یک سطر برای مردم بیان کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
بزرگترین ثمره بر جام این بود که به اصحتب جعل و دروغ بفهماند ، چقدر شیفتگی قدرت و تشنگی ثروت ، در دلشان ریشه دوانیده ؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
مشکل ملت ایران اینه که هر کسی عقلش را بایگانی کند ، میشود مومن و انقلابی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
1
عجب بی شرف های مفت خوری هستند!!
اگر فکر می کنند مردم این خزعبلات را نگاه کنند بروند شبکه خصوصی پخش کنند ببینند چند نفر مال حرام دارند که بریزند توی سطل آشغال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
1
حیف و صد حیف از این پول مفتی که توی حلق عوامل مزدور این برنامه ریخته شده است مردم فقط فحش لعنت میدهند به شما یک سری پول برای هسته ای هدر دادید حالا چند میلیارد تومان هم بدهید این مفت خورها و زالو صفتان بخورند.
محمد
|
Romania
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
1
البته بهترین راه شکایت از تیم سازنده ی این سریال است.
مستجاب ملک زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
0
2
جریانهای سیاسی که از افشای پشت پرده نفوذ دشمن جریانهای ساسی با گراش به غرب از ساخت گاندو عصبی هستند.قبل از اینکه این قبیل سریالها را زیر سئوال به برند ،یک نیم نگاهی به پشت سرشان نگاه کنند و به بینند تعداد فراریان از کشور، از دستجات جریان اصلاح طلب که به غرب پیوسته اند چه تعدادی هستند.
از تیم هیته ای
از تیم محیط زیست
از اعضای احزاب و گروهای سیاسی
آنگاه یک سوزن به خودشان به زنند معلوم می شود در زمین کی بازی می کنند
رزمنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
1
گاندو دقیقا بیانگر نظرات منافقین و سلطنت طلبان و معاندین وتحزیه طلبان ورسانه هایشان می باشد که سالهاست مبلغ همین فساد وجاسوسی علیه ایران هستند. ماهواره ها سرخوش از فیلم گاندو وتایید کننده سازندگان فیلم ... نفوذ منافقین در صدا وسیما اینها بیشتر مشهود. در مسند اتم .پایان بازی و گاندوها وووووووود
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
موافق کسانی هستند که بدون خواندن برجام آن را امضاء کردند
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
یک داستانی است که کاملا معلوم است از بیرون از مرزها دستور می گیرند. وقتی سریال خوب بد جلف را می بینم به مهراب قاسم خانی تبریک می گویم

چه خوب از پشت پرده گاند نویسان و گاندو سازان پرده برداشته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
1
سلام
اگر فرض شما را درست بگیریم که گاندو محصول منافقین است چون بعضی مسئولین را خائن می‌داند
پس تکلیف ما با رئیس جمهوری که ....... و ارتش را به کودتا علیه آن فرا می‌خواند چیست؟؟؟؟!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
0
من تصور می کنم ، این سریال کار همان تیم تروریستی اسرائیلی است که در ایران همه کار می کند و هیچ کسی و نهادی جرات نزدیک شدن بهشان را ندارد . هیچ آدم عاقلی وزیر خارجه کشورش را وقتی در خط مقدم دیپلماسی در حال دفاع از کشئرش است را مزدور و جاسوس نمی نامد ، البته بماند که اگر هم کار نفوذی ها نباشد با اهداف سیاسی و انتخاباتی و برای حفظ ثروت و قدرت است نه چیز دیگه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
0
من تصور می کنم ، این سریال کار همان تیم تروریستی اسرائیلی است که در ایران همه کار می کند و هیچ کسی و نهادی جرات نزدیک شدن بهشان را ندارد . هیچ آدم عاقلی وزیر خارجه کشورش را وقتی در خط مقدم دیپلماسی در حال دفاع از کشئرش است را مزدور و جاسوس نمی نامد ، البته بماند که اگر هم کار نفوذی ها نباشد با اهداف سیاسی و انتخاباتی و برای حفظ ثروت و قدرت است نه چیز دیگه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
منظورت کدوم وزیر امور خارجه است؟ وزیر خارجه داریم مگه ما؟! پس چرا نتیجه کارش برای کشور ما نیست؟!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری