کد خبر: ۲۵۱۹۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴
به گزارش اعتدال روزنامه شرق نوشت:صداوسیما علیه شورای وحدت در‌حالی‌که به نظر می‌رسد شورای وحدت اصولگرایان فعال‌تر از دیگر سازوکارهای انتخابات اصولگرایان ظاهر شده و حتی در رسانه‌های جمعی نیز ظهور و بروز بیشتری دارد، اما گویا صداوسیما به شکلی زیرکانه سمت‌و‌سوی جریان مقابل را با هدف تخریب یا تضعیف شورای وحدت در پیش گرفته است. مشخص است که دست‌اندرکاران برنامه‌هایی همچون جهان‌آرا که شنبه‌شب منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت، میهمان آنها بود، به طیف متأخر جریان اصولگرایی یعنی اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با لیدری حدادعادل و جبهه پایداری نزدیک‌تر هستند تا شورای وحدت که متشکل از سنتی‌ترها و متقدمان این جریان‌ است. برای همین برخلاف عادت مألوف و مرسوم که کارشناسان صداوسیما تمایلی ندارند چهره‌های اصولگرای دعوت‌شده به رسانه ملی را به چالش بکشند، مجری کارشناس این برنامه اصرار داشت که شورای وحدت اصولگرایان یکدست و همسو نیست و بینشان اختلاف‌نظرهای فاحشی وجود دارد؛ تا جایی که حتی مدعی شد اختلاف‌های بنیادینی در حوزه سیاست خارجی مانند برجام یا سیاست داخلی بین این چهره‌ها وجود دارد و این باعث سردرگمی و گیجی مردم می‌شود. مجری برنامه بارها از محمدرضا باهنر به‌عنوان یکی از مدافعان برجام نام برد و گفت در همین برنامه جهان‌آرا هم بارها از برجام دفاع کرده و دفاعی که او کرده حتی ظریف هم از برجام نکرده است. او گفت که حتی برخی اعضای شورای وحدت از دست رئیس‌جمهور بابت فعالیت در حوزه برجام جایزه گرفته‌اند! و برخی‌ نیز زمانی که نماینده مجلس نهم بوده‌اند، به برجام رأی مثبت داده‌اند. او از ابوترابی، نماینده سابق مجلس نیز به‌عنوان یکی از مدافعان برجام که در شورای وحدت حضور دارد، نام برد. کارشناس مجری برنامه جهان‌آرا نه در جایگاه فردِ بی‌طرف، بلکه به‌عنوان منتقد سرسخت برجام، از همه مواردی که ذکر می‌کرد به‌عنوان امتیازات منفی شورای وحدت نام می‌برد. کارشناس مجری برنامه جهان‌آرا در واکنش به این گفته متکی که برایند نگاه جمعی شورای وحدت ضدیتی با مذاکرات برجام ندارد و اگر مذاکرات فعلی وین هم به‌خوبی پیش برود فبها‌المراد است، گفت: «مسئله خود مذاکرات یا توافق‌نامه برجام نیست، بلکه نگاه کلی به برجام است که برخی تصور می‌کنند دنیا فقط آمریکا و اروپاست!». او گفت: «برخی از اعضای شورای وحدت بعد از اینکه رهبری گفتند برجام خسارت محض بوده، آمدند و از این خسارت محض دفاع کردند». مجری برنامه جهان‌آرا اصرار داشت بداند نگاه حامیان برجام در شورای وحدت نافذ است یا منتقدان برجام و در نهایت گفت وقتی نگاهی واحد وجود ندارد، پس با کدام مکانیسم می‌خواهید یک نامزد ریاست‌جمهوری را بسنجید!
از نگاهمان به رئیسی برنمی‌گردیم
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، در غیاب حضور جدی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی یا حداقل کاهش احتمال پیروزی آنها در این انتخابات، اختلاف و دعوا به درون خود جریان اصولگرایی کشیده شده است. اگر تا پیش از این دولت یا جریان اصلاح‌طلبی سیبل برنامه‌های صداوسیما بودند، حالا بخشی از خود جریان اصولگرایی در این جایگاه قرار گرفته است؛ به‌طور مشخص، جریان سنتی‌تر و متقدم‌تر اصولگرایی شامل جامعتین (جامعه روحانیت مبارز) و جبهه پیروان خط امام و رهبری، به‌ویژه دو حزب مؤتلفه و جامعه مهندسین. در‌حالی‌که جامعه روحانیت در دهه‌های 60 و 70 محور فعالیت‌های سیاسی- انتخاباتی اصولگرایان بود، اما حالا مشخص است که جریان در قدرتِ اصولگرایی، به‌ویژه در نهادی مانند صداوسیما، به‌هیچ‌عنوان چنین جایگاه و نقشی را برای این نهاد روحانی قائل نیست؛ آن‌‌هم درحالی‌که به گفته متکی، جامعه روحانیت یکی از سه ضلع اصلی شورای وحدت اصولگرایان و به نوعی مهم‌ترین ضلع آن است و شورا ذیل این نهاد تعریف می‌شود؛ تا جایی که حتی نامه‌هایی هم که برای نامزدهای انتخابات 1400 از سوی این شورا ارسال شده، با امضای آیت‌الله موحدی‌‌کرمانی، رئیس جامعه روحانیت است. متکی در برنامه جهان‌آرا از ارسال نامه به 10 نفر از چهره‌های در مظان نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 اشاره کرد و گفت این افراد شامل ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، قاضی‌زاده‌هاشمی، علی نیکزاد، عزت‌الله ضرغامی، سعید محمد، حسین دهقان و سعید جلیلی‌اند؛ البته او نام نفر دهم را فراموش کرده بود که انتهای برنامه به یاد آورد و آن رستم قاسمی بود. متکی در پاسخ به این سؤال که آیا نامزد نهایی قرار است از بین این چهره‌ها انتخاب شود، گفت: «نه فعلا در مرحله نخست رأی‌گیری‌شده، مصوب شده تا گفت‌وگو با این 10 نفر صورت بگیرد. ممکن است افرد دیگری هم بعدا اضافه شوند». او افزود در این نامه که از سوی موحدی‌کرمانی ارسال شده، خواسته شده است رئوس برنامه‌ها به علاوه 10 نفر از کابینه هر فرد برای شورای وحدت ارسال شود که در نهایت بر‌اساس پاسخ‌هایی که دریافت می‌شود از آنها برای گفت‌وگوی حضوری دعوت می‌شود. مجری برنامه گفت ممکن است برخی از این چهره‌ها به شما پاسخی ندهند، چون تجربه نشان داده نمی‌خواهند خود را به‌عنوان نماینده جریان اصولگرایی یا حتی شورای وحدت معرفی کنند؛ در این صورت کنار می‌روند؟ متکی گفت: خیر چون ما قصد حزب‌گرایی نداریم؛ تا جایی که نخستین فردی که در شورای وحدت تاکنون روی او صحبت شده و به اجماع رسیده‌ایم، آقای رئیسی است و حتی اگر این دوره هم مانند سال 96 اعلام کنند که تقیدی به شورای وحدت یا جریان اصولگرایی ندارند، ما از نگاهمان برنمی‌گردیم.
پاسخ به اتهام‌ها
به نظر می‌رسید متکی متوجه خطی که مجری برنامه جهان‌آرا علیه شورای وحدت دنبال می‌کرد، شده بود که در واکنش به ادعاهای او شروع به اتهام‌زدایی از شورای وحدت، فراتر از سخنان مجری کرد و گفت: «اول گفتند خود اعضای شورای وحدت می‌خواهند نامزد شوند که حالا دیدیم این‌چنین نشد. بعد گفتند ما دنبال نامزدی فرد خاصی هستیم که الان مشاهده می‌کنید که آن فرد هم در میان نامزدهای ما نیست. این شورای وحدت اجماع‌ نظرش را در حمایت از یک نامزد خاص که نمی‌خواهم اسم ببرم، بیان کرده و اگر بخواهید این‌طور قضاوت کنید، شورای وحدت را نشناخته‌اید». اشاره متکی به آن نامزد خاص که نامش در فهرست 10نفره نبود، علی لاریجانی است. شایعه شده بود شورای وحدت و جامعه روحانیت قصد حمایت از نامزدی علی لاریجانی را دارند.
متکی در ادامه گفت: برجام اصلش مذاکره برای حل مسائل هسته‌ای بود که ما همه با اصلش حرف نداریم. توییت اخیر مقام معظم رهبری را هم بخوانید، به این می‌رسید که مذاکرات در مسیر درست و با چشمان باز و قلب مطمئن باشد و خروجی شورای وحدت هم بر همین نگاه است. نگاه مقام معظم رهبری برایند نظر شورای وحدت است که من به‌عنوان سخنگوی شورا اعلام می‌کنم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری