کد خبر: ۲۵۱۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
پایگاه خبری اعتدال سرویس جامعه جوان آنلاین: «کرونا بازی» برای حواس‌پرتی! این کار ویژه جدید دولتی‌ها است که روزنامه سازندگی از آن پرده‌برداری کرده‌است. آمار‌های کرونایی به قدری دهشتناک‌شده که افتضاح مدیریت دولتی را در مقابله با کووید ۱۹ واضح و بدون نیاز به استدلال خاصی ثابت می‌کند، بعد از یک سال و اندی مبارزه با کرونا طبق تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، حالا اوضاع بدتر از روز اول شده‌است؛ شهر‌های فوق قرمز و سیاه کرونایی هم به نقشه ایران بازگشته‌اند، آمار فوتی‌ها به بالای ۳۰۰ نفر رسیده، ابتلای کرونا هم هر روز یک رکورد جدید به جا می‌گذارد! در چنین شرایطی، واردات واکسن هم به دعوای جدیدی بین ارکان دولت با وزیر بهداشت تبدیل شده‌است. در این اوضاع البته توپخانه رسانه‌ای کارگزاران همسو با ارکان دولت به‌جای نقد مدیریت کرونا و فشار بر تصمیم‌سازان ستاد ملی کرونا به منظور بهتر شدن اوضاع، در اقدامی هماهنگ به وزیر بهداشت تاخته‌است.

هجمه روزنامه سازندگی به وزیر بهداشت، نه یک اقدام ژورنالیستی و کارشناسی برای بهبود اوضاع، که یک کار سیاسی هماهنگ با اهداف خاص است. تیتر «وزیر ناراضی» روزنامه سازندگی روی عکس سعید نمکی و طرح انتقادات تند علیه وزیر بهداشت، هم از این جهت که سردبیر روزنامه سازندگی، مسئول «حفظ و نشر آثار» رئیس دولت است و هم از این جهت که به‌طور هماهنگ با سایر ارکان دولت صورت پذیرفته‌است، نشان می‌دهد انتقادات سازمان یافته علیه وزیر بهداشت، اقدامی سیاسی برای حواس‌پرتی از افتضاح دولتی در مدیریت کرونا و احتمالاً سایر سوء‌مدیریت‌ها است.
ارکان دولت: نمکی اپوزیسیون است!

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در رشته توئیتی از دعوای واکسنی درون دولت پرده‌برداری می‌کند، حسام‌الدین آشنا هم به این دعوای توئیتری ورود می‌کند و پس از آن ارگان رسمی حزب کارگزاران وزیر بهداشت را «اپوزیسیون دولت» و «وزیر شعار» خطاب و تندترین انتقاد‌ها را روانه سعید نمکی می‌کند. جالب اینکه همه این هجمه‌ها علیه وزیر بهداشت پس از تأکید چندباره رهبر انقلاب بر لزوم تبعیت از نظرات کارشناسی وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا است. هیچ‌کدام از تأکیدات رهبر انقلاب برای سران دولت و مسئول حفظ آثار و ارزش‌های رئیس‌جمهور افاقه نکرد تا به جای یا لااقل به موازات انتقاد از وزیر بهداشت، از عملکرد دولت و رئیس‌جمهور در مبارزه با کرونا هم انتقاد کند. اقداماتی، چون باز گذاشتن جاده‌ها و ممنوع نکردن سفر‌ها در نوروز تا رها کردن تور‌های ترکیه سیاه که باعث شده‌است دوباره کرونا نقطه سر خط شود.
پاشیدن رنگ سیاه کرونا بر نقشه کشور
کرونا روی ۶۳ شهر کشورمان رنگ سیاه پاشید. حالا در نقشه وضعیت کرونایی شهر‌های کشور علاوه بر قرمز و نارنجی و زرد، رنگ‌های سیاه و قرمز پر‌رنگ هم دیده می‌شود تا عمق فاجعه به زبان رنگ به تصویر کشیده‌شود. در آخرین رنگبندی کرونایی منتشر شده در اپلیکیشن ماسک معاونت بهداشت وزارت بهداشت، این رنگ‌بندی جدید، از امروز ۶۳ شهرستان در وضعیت سیاه، ۸۵ شهرستان در وضعیت فوق قرمز، ۱۷۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۹ شهرستان در وضعیت زرد و هفت شهرستان در وضعیت آبی کرونا قرار می‌گیرند! در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه ۲۷ فروردین و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۲۵ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳ هزار و ۲۰۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۱۳۳ نفر رسید.
در همین زمان، ۳۲۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۶ هزار و ۸ نفر رسید. تا کنون یک میلیون و ۷۶۱ هزار و ۴۹۷ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۴ هزار و ۶۵۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. به گفته وزیر بهداشت هفته سخت‌تری را در پیش داریم. در اکثر شهر‌ها به سمت فزون‌ترین میزان بیمار در طول تاریخ این چهار پیک می‌رویم و ترمز از دست خیلی‌ها در می‌رود.
ماست‌فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش می‌خواهد واکسن بیاورد
سعید نمکی، وزیر بهداشت در نشست ستاد استانی کرونا در کرمانشاه، در مورد واکسیناسیون کرونا در ایران، با تأکید بر اینکه برخی فکر می‌کنند واکسن در جهان به حراج گذاشته شده، درباره ورود بخش خصوصی به واردات واکسن گفت: «بخش خصوصی الان در حال واردات داروی بیماران خاص است، اما واکسن به مراتب پیچیده‌تر از دارو است. واکسن فرآورده حساس و بیولوژیک است و افراد متخصص باید آن را وارد کنند.»
نمکی با این کنایه که «ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش می‌خواهد واکسن بیاورد»، افزود: «من در سازمان غذا و دارو بساط دلالان را جمع کردم. گفته‌ام مشغول‌الذمه هستند اگر واکسنی بیاورید که جرئت تزریق آن را به زن و بچه خود ندارید، قلم پاهایتان را خرد می‌کنم.»
پیشنهاد ۱۶ دلاری دلال‌ها برای واکسن ۹ دلاری!
وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه واکسن در اختیار دولت‌ها است و طرف خارجی با دولت‌ها کار دارد، افزود: «قرارداد‌های واکسن در دنیا خیلی حسین قلی‌خانی و ترکمانچایی و یکطرفه است. ما خودمان داوطلب بخش خصوصی حرفه‌ای و خوش سابقه و پاکیزه هستیم، اما به دلال میدان نخواهیم داد. واکسن اسپوتنیک را ۹ دلار خریده‌ایم، اما سفیر ما خبر داده یک دلال رفته و به تولید‌کننده پیشنهاد ۱۶ دلاری خرید واکسن داده‌است و روس‌ها به او گفته‌اند ما با دولت‌ها کار می‌کنیم. این قبیل افراد در چین هم کار ما را به هم ریخته‌اند.
وی افزود: «ما اجازه ورود به بخش خصوصی را از ماه آذر داده‌ایم و سه تِندر برگزار کردیم. در ورود برای بخش خصوصی هم باز است و اگر کسی در بخش خصوصی فکر می‌کند ترمزی برایش ایجاد می‌شود که فکر می‌کند عادلانه نیست با من صحبت کند.»
واکسن داخلی روی غلتک
خبر خوش وزیر این بود که واکسن داخلی به سرعت و خوبی پیش می‌رود و کار روی غلتک افتاده‌است و وی تصریح کرد: «واکسن داخلی ما در درخشان‌ترین شرایط قرار می‌گیرد.»
در کنار این خبر خوب، اما وزیر با تأکید بر اینکه کرونا با ماست، افزود: «بیماری گریبان ما را ول نخواهد کرد و ما هر شش ماه باید به مردم واکسن بزنیم، هم از بیرون از کشور خرید می‌کنیم هم به واکسن داخلی امید بسته‌ایم، ولی کشور‌هایی در آینده واکسن خواهند زد که خودشان زیرساخت داشته باشند.»
حالا در میانه دعوای واکسنی و کرونا بازی مدیران، باید دید در روز‌های آینده رنگ سیاه چقدر در نقشه کرونایی کشور پیشروی خواهد کرد؟!
واکسن دزدان، مدیران شهری از کار درآمدند!
مدیران شهری آبادان برای اینکه واکسن کرونا بزنند، خود را پاکبان جا زدند! رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت:، چون واکسیناسیون پاکبانان براساس لیست اعلامی از سوی شهرداری انجام می‌شود، تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر اسم خود را داخل لیست پاکبانان وارد کرده و واکسن‎ زده‎اند. شکراله سلمان‌زاده تصریح کرده‌است که نام این افراد را اعلام خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری