کد خبر: ۲۵۱۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
رکنا : شاهزاده فیلیپ، همسر الیزابت دوم ملکه بریتانیا و چهره برجسته خانواده سلطنتی این کشور طی هفتاد سال گذشته، در ۹۹ سالگی درگذشت.
به گزارش رکنا ، کاخ باکینگهام روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای خبر درگذشت شاهزاده فیلیپ را اعلام کرد.

بر اساس بیانیه دفتر ملکه بریتانیا، شاهزاده فیلیپ بامداد روز جمعه در قلعه وینزر درگذشت.

اعلام شده به‌دلیل محدودیت‌های کرونا، تشییع‌ جنازه همسر ملکه بریتانیا عمومی برگزار نخواهد شد و پیکر او نیز پیش از خاکسپاری در معرض دید عموم برای ادای احترام به او قرار نخواهد گرفت.

در یک بیانیه رسمی آمده است:

«ترتیب مراسم خاکسپاری با توجه به شرایط کنونی ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ بازبینی شده و متاسفانه درخواست شده است که عموم مردم در هیچ ‌یک از قسمت‌های مراسم خاکسپاری حاضر نشده یا برای شرکت در آن اقدام نکنند.»

بوریس جانسون، نخست ‌وزیر بریتانیا پس از درگذشت شاهزاده فیلیپ گفت او «الهام‌بخش تعداد بی‌شماری از جوانان بود».

نخست وزیر بریتانیا ادامه داد شاهزاده فیلیپ «به هدایت خانواده سلطنتی و سلطنت کمک کرد تا به عنوان یک نهاد مسلما حیاتی برای تعادل و خوشبختی زندگی ملی ما باقی بماند».

جانسون همچنین ضمن ادای احترام به نقش شاهزاده فیلیپ، از او به عنوان یکی از آخرین بازماندگانی که در جنگ جهانی دوم جنگیدند نیز یاد کرد.

وزیر اول اسکاتلند نیز نسبت به خبر درگذشت شاهزاده فیلیپ ابزار تاثر کرده است.

شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ که دارای اصالت یونانی بود، اواسط ماه فوریه به علت مشکلات قلبی در بیمارستان بستری و پس از یک ماه از بیمارستان مرخص شده بود.

او سال ۱۹۴۷، چند سال پیش از آن که الیزابت دوم ملکه بریتانیا شود، با او ازدواج کرد و در دوران سلطنت الیزابت دوم، که طولانی‌ترین دوران سلطنت در بریتانیا به شمار می‌رود، همراه ملکه بود.

این دو چند سال پیش هفتادمین سالگرد ازدواج خود را در یک مراسم خصوصی جشن گرفتند و ملکه الیزابت و با چاپ یک کارت پستال ویژه به بیش از هزار زوج دیگر در بریتانیا که آنها هم مدت ازدواجشان به هفتاد سال رسیده بود، تبریک گفتند.

شاهزاده فیلیپ از سال ۲۰۱۷ از حضور رسمی در برنامه‌های انفرادی خود کناره‌گیری کرد. با این حال در کنار ملکه الیزابت و دیگر اعضای خانواده سلطنتی در آیین‌های رسمی حضور داشت.

او سه سال پیش هنگام رانندگی در حالی که کمربند ایمنی نبسته بود با یک خودرو تصادف کرد.

بعد از این تصادف، شاهزاده فیلیپ به زنی که در این سانحه از ناحیه مچ دست مجروح شده بود نامه نوشت و بابت قصور در رانندگی عذرخواهی کرد و همچنین گواهینامه رانندگی خود را تحویل پلیس داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری