کد خبر: ۲۵۰۰۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل ضمن اعلام اینکه روسیه مقصر اقدام به قتل منتقد برجسته کرملین است، خواستار یک تحقیقات بین‌المللی در رابطه با مسمومیت وی در سال گذشته با یک "سم خاص" شدند که امضای شوروی را دارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، "اگنس کالامارد"، مخبر ویژه سازمان ملل در امور قتل‌های هدفمند و "ایرن خان"، کارشناس سازمان ملل در زمینه آزادی عقیده و بیان در بیانیه‌ای گفتند: اقدام به قتل الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین بخشی از یک الگوی حملات به منتقدان در داخل و خارج از کشور بود و هدف آن دادن یک "هشدار شوم" برای سرکوب مخالفان بود.

کالامارد در کنفرانسی خبری با اعلام این یافته‌ها گفت: نتیجه‌گیری ما این است که روسیه مسئول اقدام به قتل خودسرانه ناوالنی است. درست مثل موارد قبلی، ناوالنی با سم نوویچوک که امضای شووری را دارد، مسموم شد؛ ماده‌ای که بعید است توسط یک عامل غیردولتی یا دولت‌های دیگر استفاده شود.

ناوالنی اوت سال گذشته در سیبری از هوش رفت و برای مداوا به آلمان منتقل شد. پزشکان و متخصصان در آلمان می‌گویند مدارکی پیدا کردند که نشان می‌دهد ناوالنی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده بود.

روسیه هرگونه نقش داشتن در بیماری ناوالنی را رد می‌کند و تاکید دارد که هیچ سندی که ثابت کند وی مسموم شده بود، در اختیار ندارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: مسکو امیدوار است مداخله کارشناسان سازمان ملل باعث شود تا آلمان داده‌های خود را منتشر کند؛ داده‌هایی که روسیه، برلین را به دریغ کردن آنها متهم کرده است.

وی افزود: ما تمایل خود را برای رسیدن به حقیقت این ماجرا ابراز کرده‌ایم.    

کالامارد درباره این اظهارات زاخارووا گفت: روسیه در حال حاضر آنقدر مدرک در اختیار دارد که تحقیقات خود را انجام دهد. ارائه و تامین اطلاعات وظیفه آلمان نیست.

پس از پنج ماه بستری در آلمان، ناوالنی ۴۴ ساله در ژانویه ۲۰۲۱ به روسیه بازگشت. وی به محض ورود بازداشت شد و به خاطر نقض عفو مشروط‌اش، به دو سال و نیم حبس محکوم شد.

این کارشناسان سازمان ملل گفتند: با توجه به واکنش نامناسب مقامات داخلی، استفاده از تسلیحات شیمیایی ممنوع شده و الگوی اقدام به قتل‌های هدفمند، ما معتقدیم که یک تحقیقات بین‌المللی باید فورا انجام شود تا حقایق مشخص شوند و درباره تمامی نکته‌های مربوط به مسمومیت ناوالنی شفاف‌سازی شود.  

آنها افزودند: استفاده از نوویچوک نقض تعهدات روسیه تحت کنوانسیون تسلیحات شیمیایی محسوب می‌شود. هدف از این کار کشتن ناوالنی بود و به این ترتیب نقض ممنوعیت کشتارهای خودسرانه محسوب می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری